Butik hamburgercilerin sayısı hızla artıyor ancak birçoğu birbirini tekrar ediyor. İstanbul burger mekanları arasında elbette ki çok beğendiklerimiz var ama bizi bir daha oraya götürecek lezzeti yakalayanların sayısı oldukça az. Uzun zaman sonra bir hamburgercinin tadı sadece damağımızda değil aklımızda da kaldı. Burası neresi diye merak edersiniz Bebek’te Lucca’nın sokağında yer alan butik hamburgerci Bread & Burger!

Konum

Bread and Burger
Bread & Burger: Bebek’te Hamburgerin Lezzetli Adresi

Küçük ve şirin bir yer. Dışı ışıl ışıl. İçeri girdiğiniz zaman sizi güzel bir müzik ve cana yakın bir işletme sahibi karşılıyor. Menüde hayal edebileceğiniz -ya da hayal gücünüzü o kadar da zorlayamacağınız derecede deneysel hamburgerler var. Buraya geldiğiniz zaman size tavsiyem standart bir seçim yapmayın, mutlaka önerilerini sorun. Ya da zaten yeni bir şeyler tatmayı seviyorsanız birazdan sıralayacaklarımla başlayın!

Köftelerin tamamında dana eti kullanıyorlar ve malzemelerin oranlarını hep aynı tadı verebilmesi için reçeteyle yapıyorlar. Biz dört farklı hamburger denedik, gerçekten de aynı tadı aldık. Hamburgeri hamburger yapan birçok etken var. Eti elbetteki önemli ama onu ayırt edici kılan bence ekmeği. Sosunu, malzemesini ya da köftesini çok sevdiğiniz halde ekmeğinden dolayı puan kırdığınız hamburgerlerin sayısı eminim çoktur. Buranın ekmekleri tam puanı hak ediyor! Kendileri yapıyorlar, hem de ekşi mayadan. Tazelik onlar için her malzemede çok önemli, ekmelerinde ise ayrı bir önemli.

Bread and Burger Bebek
Bread & Burger: Bebek’te Hamburgerin Lezzetli Adresi


Patateslerinden özel olarak bahsetmek istiyorum. Hamburgercilerde patatesi ikinci planda bırakırız genellikle. Başrol hiç onun olmaz. Burada çok öyle değil, patatesi başrole kesinlikle aday! Afyon’dan geliyorlar, ustanın elinde ince ince kesiliyorlar. Sonrada karşınıza trüflü mantarlı ya da cheddar’lı seçenekleriyle geliyorlar. Eğer patatesi çok seviyorsanız sadece bunun için bile gelebilirsiniz buraya. Az yağlı patatesler ve peynirlerin buluşması başlı başına alkışlanacak bir tat oluşturuyor.
Gelelim asıl konumuza. İlk olarak üç farklı hamburger söyledik. Çok iştahlı anlattılar, abarttık mı diye düşünsek de geri adım atmadık. 🙂
Adını mekanın isminden alan “Bread and Burger” isimli hamburgeri ısırdığınız an ben bu tadı nereden hatırlıyorum, diyorsunuz. Yanıtını bulmanız çok uzun sürmüyor. İçindeki sos mayonez-hardal-ketçap karışımı, yani bildiğimiz Big Mac sosu. Fakat orijinalinden kat ve kat iyi!
Sırayı “İstanbul Burger” alıyor. Patlıcan sevenler tercih ederken hiç düşünmesin. İçindeki patlıcan tamamen kendileri tarafında közde yapılmış. İs kokusu var mis gibi. Zaten burada neredeyse hiçbir şeyde hazır malzeme kullanılmıyor.

Sırada en sona bırakılan “Tereyağlı ve Boşnak Kaymaklı” hamburger var. O da ne demeyin, hele ki malzemelerine bakınca sakın tereddüt etmeyin. Bizim buraya bir kez daha gitme sebebimiz oldu kendisi. Tereyağ ve kaymak! Hem tereyağ, hem kaymak bir hamburgerin için nasıl olur sorusunun yanıtı: Çok da güzel olmuş. Menüde deneysel tatlara en güzel örneklerden. Kaymağın en büyük özelliği Bosna’ dan geliyor olması. Üstelik çok da hafif.


İki kişiyiz ve üç ayrı hamburgeri yarım yarım yedik. Yanına kocaman bir tepsi patatesi de düşününce kendimizi biraz rahatsız hissetmemiz gerekirdi, ancak hiç öyle olmadı. Aklımızda kalan bir hamburger daha vardı: Mushroom Burger! Bu hamburgerin en önemli özelliği, içine şırınga edilen erimiş cheddar peyniri. Cheddar ile mantarın buluşması zaten hep çok güzel olmuştur. Böylece dördüncü hamburgerimizi de tatmış olduk.


İki kişiyiz ve üç ayrı hamburgeri yarım yarım yedik. Yanına kocaman bir tepsi patatesi de düşününce kendimizi biraz rahatsız hissetmemiz gerekirdi, ancak hiç öyle olmadı. Aklımızda kalan bir hamburger daha vardı: Mushroom Burger! Bu hamburgerin en önemli özelliği, içine şırınga edilen erimiş cheddar peyniri. Cheddar ile mantarın buluşması zaten hep çok güzel olmuştur. Böylece dördüncü hamburgerimizi de tatmış olduk.

Menü’de veganlar için alternatifler var, bunu görmek son derece sevindirici. Ayrıca formuna dikkat edenler de unutulmamış ve “Fit Burger” ile ekmek yerine marullar arasında bir lezzet sunulmuş. Son olarak dikkatimi çeken “Islak Hamburger Uyarlaması” adlı hamburger oldu. Deneyemedik ancak bir sonraki gelişimde ilk bununla başlayacağıma eminim.

Biz tatmadık ancak gördüğüme göre soğan halkalarının da seveni çok fazla. Diğer lezzetlerdeki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki o da denemeye değer duruyor. Menüde gözleri tatlıyı arayan bizler için, işletme sahibi güzel haberi veriyor; çikolata topları yakında! 🙂

Yolunuz Bebek’e düşerse mutlaka uğrayın, eğer düşmezse de bir bahane bulun ve yine mutlaka uğrayın.

Adres: Manolya Sokak, No:12, Bebek 34342, Beşiktaş/İstanbul

Instagram

İlginizi çekebilir: Larissa Varol’dan Hidden House Bebek