Özellikle bizim için neredeyse bir tutku haline gelen çay ve kahvenin ardından yepyeni, trend bir lezzetle karşı karşıyayız: Bubble Tea! Renkli ve eğlenceli görünümleriyle oldukça dikkat çekici olan bu yeni çaylar, son zamanlarda İstanbul’da oldukça popüler olmaya başladı. Peki, inci çayı ya da baloncuklu çay olarak da bilinen Bubble Tea nedir diye sorsak? “Bubble Tea nedir?” “İstanbul’da Bubble Tea içebilir miyim?” sorularına cevap, “Ben evde daha güzelini yaparım.” diyenler için de tarifin niteliğindeki yazımızın ayrıntılarına bakalım!

Bubble Tea
Bubble Tea | Fotoğraf: Unsplash / Christiann Koepke

Görünüşü oldukça sevimli olan, rengarenk bir çayın içinde yüzen inci taneleri ya da baloncuklardan oluşan bu Bubble Tea’ler, aslında Tayvan kökenli. 1980’lerde keşfedilen Bubble Tea, “tapyoka” adı verilen nişasta parçacıklarıyla çay ve süt karışımının birleşmesinden oluşuyor. Tapyoka nedir derseniz; renksiz, tatsız, kokusuz bir tür nişasta diyebiliriz. Yani aslında toz haldeki tapyoka, su ile karıştırıldıktan sonra bir tür hamur haline ve ardından yuvarlak şekle getiriliyor. Tapyokalar bu hale getirildikten sonra sıra kaynama aşamasına geliyor. Küçük yuvarlaklar haline getirilmiş tapyokalar bir süre kaynatıldıktan sonra istenilen herhangi bir sütün ya da şurubun içinde bekletiliyor ve bir yandan da birleştirileceği çay demleniyor. Tanecikler, aromalı sıvının içinde beklerken yavaş yavaş şişmeye başlayıp aromayı içlerine hapsediyorlar. İçlerinde yoğun aroma olan tapyokaları çayınızı içerken yediğinizde de ağzınızda gerçek bir aroma şöleni oluyor. Genelde soğuk olarak tüketilen ve servis edilen Bubble Tea, bazen sıcak olarak da tüketilebiliyor. Hatta son zamanlarda alkolle bile yapıldığını duyduk. 👀  En son tapyokalar, çay ve süt ile (ya da sütsüz) birleşiyor ve ortaya renkli, eğlenceli trend çayınız Bubble Tea çıkıyor!

İstanbul’da Bubble Tea Mekanları

Önceden Avrupa seyahatlerimizin vazgeçilmezi olan Bubble Tea’ler artık İstanbul sokaklarında da oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Akaretler yokuşundan Moda’nın sakin sokaklarına, Nişantaşı’ndan Karaköy’e birçok yerde bulabileceğiniz yeni nesil çayları bir kez denediğinizde vazgeçmenizin oldukça zor olacağını söyleyebiliriz.

Monster Teashop Konum

İlk olarak radarımıza Akaretler’deki Monster Teashop takılıyor. Eğlenceli çaylar yapan, henüz çok yeni bir yer burası. Küçük ve sıcak ortamında hem yaptığı lezzetli içeceklerle hem de sevimli bardaklarıyla bizi oldukça mutlu etti. Alıştığımız lezzetlerden farklı olan bu içeceği denemek için mutlaka buraya uğramanızı öneririz!

Instagram

Dem Moda Konum

Kahvaltı, tatlı, envai çeşit çay derken Bubble Tea de yapmaya başlayan İstanbul’un popüler çay mekanı Dem, tabii ki bu işi de son derece ustalıkla yapıyor. Cheescake’imin yanında bir de Bubble Tea içeyim derseniz, önünde kuyruklar oluşan, tramvay manzaralı Dem Moda’da ya da ara sokakta ve sakin Dem Karaköy’de çeşitli Bubble Tea’ler bulabilirsiniz. 

Instagram

Melez Tea Konum

Matcha ve limonatalı Bubble Tea’den Mangolu’ya kadar çeşitli lezzetleri bir araya getiren Melez Tea, aynı zamanda websitesinde de tapyokaları satışa sunuyor. Ben evimde kendi istediğim gibi demleyip içeceğim diyenler, Melez Tea‘den aldıkları yaban mersinli, çarkıfelek meyveli ya da mangolu tapyokalarıyla evde harikalar yaratabilirler.

Instagram

Bubble Trouble Konum

Hem sıcak hem soğuk Bubble Tea’ler yapan Bubble Trouble, alışveril yaparken mola verebileceğiniz tatlı bir yer. Mall of İstabul Alışveriş Merkezi içindeki trend çaycı, karışımlarını günlük olarak, taze sebze ve meyvelerle hazırlıyor. Klasik meyveli seçeneklerin yanında bir de kendilerine özel Türk kahveli ve bisküvili seçenekleri de olan Bubble Trouble’a uğramanızı tavsiye ederiz.

Instagram

Pinkberry  Konum

Pinkberry ise diğerlerinin aksine tapyokaları herhangi bir çayla değil, yaz kış keyifle ve içimiz rahat tükettiğimiz donmuş yoğurt ile buluşturuyor. Soğuk çaya alternatif olan bu eğlenceli fikri biz çok beğendik. Çaylardan farklı olarak Bubble Tea’yi deneyimlemek için oldukça harika bir seçim olan Pinkberry, özellikle mangolu seçeceğiyle favorilerimiz arasında.

Instagram

Fine Stop Konum

Avokadaolu, muzlu, granolalı sağlıklı ve çeşitli kahvaltı kaselerinin yanında Bubble Tea’leri de renkli ve lezzetli olan Nişantaşı’nin incisi Fine Stop! Favorimiz detox’un bile eğlenceli hale geldiği yeşil Bubble Tea ama onun haricinde karamelli, hibiscuslu, badem sütlü gibi farklı Bubble Tea çeşitlerini denemek isterseniz de Fine Stop sizin için iyi bir durak olabilir! 

Instagram

Tea Taste        Konum

Japonların geleneksel tatlısı mochi, meşhur Portekiz tatlısı pastel de nata, matcha kek… Bunlar Tea Taste’de Bubble Tea haricinde deneyebileceğiniz dünyanın farklı yerlerinden lezzetler. Çay, süt ve nişastalı incilerden oluşan bir içecek ne kadar güzel olabilir ki? diyorsanız, Tea Taste’e uğramanızı öneririz!

Instagram

Kendi Bubble Tea’imi kendim yaparım diyenler için:

youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: Instagram / Monster Teashop

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Çay Türleri