Artık “karşı”nın taksisi olduğuma ve yeni mekanlarla şehre farklı bir soluk geldiğine göre başlasın Reşitpaşa keşifleri! İlk durak çaydan çok daha ötesini vaat eden Melez Tea.

Konum

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

melez_tea_3
Melez Tea, Çeşitli Çaylar

Reşitpaşa, herkesi şaşırtan ve yeni mekanlarla içimizde keşfetme isteğini harekete geçiren bir semt oldu. Her gün servisle geçtiğim sokakların yeni mekanlarla bambaşka bir çehreye büründüğünü görmek güzel. Neredeyse her hafta yeni bir yer açılıyor desem yeridir. Bu durumda onların hızına ortak olmak üzere harekete geçiyorum. Radarıma ilk takılan mekan ise çaylarıyla beni mest eden Melez Tea oluyor.

IMG-20170918-WA0007
Melez Tea, Çeşitli Çaylar

Melez Tea, çaylarıyla 2015 yılında bir çay somesi Liliana Lopez Arslanoğlu tarafından bir marka haline getiriliyor. Zorlu’daki ofislerinde internet üzerinden perakende ve toptan satışla başlıyorlar. Özellikle lüks otellere, Bodrum’daki tatil köylerine, birçok kafeye özel tasarım çaylarıyla hizmet veriyorlar. Bir yıl önce Reşitpaşa’daki mekanlarını açarak çay tutkunlarına kendi özel tarifleriyle hazırladıkları çayları sunuyorlar.

mt2
Melez Tea, Çeşitli Çaylar

Kongre Caddesi 81/A’da konuşlanan Melez Tea’ye girdiğinizde mekanın dingin havası sizi karşılıyor. Sol duvarda Beauty, Indulge, Wake-up, Balance, Refresh, Escape adını verdikleri çaylarını incelemeye başlıyorsunuz. Hepsinin aromasını, karışımı oluşturan malzemeleri bir solukta okuduktan sonra ortadaki geniş masada yerinizi alın. Sıra işin en heyecanlı kısmına yani menüye gelsin. Bir yandan menüyü inceleyip bir yandan da yanınızdaki tepsiden seçmeyi düşündüğünüz çayın hangisini olduğunu ve nasıl bir lezzet geleceğini tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Her mevsime özel bir çay olduğu gibi her ayın favorisi bir çay da beğeninize amade. Gittiğim zaman yaz menüsü son günlerindeydi ve hatta o ayın favorisi olarak Refresh’i seçmişlerdi. Sonbahar menüsünü de tatmak üzere planlarım hazır, her an kapısını çalabilirim.

IMG-20170918-WA0003
Melez Tea

Gelelim menüde neler gördüğüme ve neler içtiğime. Yaz menüsü olunca buzlu çaylar menünün hakimiydi. Mavi bezelye çiçeği çayı rainbow iced tea, matcha çayıyla yapılan milkshake ve matcha limonata ve roobios sangria vardı; seçimim de sonuncusu oldu. Böyle bir çayı seçtiğim için de çok memnun oldum. Öncelikle sunum oldukça davetkar ve ‘haydi hemen beni iç’ diyor. Melez Indulge Tea, taze portakal suyu, çilek ve diğer  taze meyvelerle karışmış, ortaya hep içilesi bir lezzet çıkmış. Tadına baktığım matcha milkshake ise matcha çayı sevenleri mutlu edeceğe benziyor. Kendi melez çaylarını sıcak içebileceğiniz gibi, white chocolate matcha, coconut matcha latte gibi spesiyal seçenekleriyle matchanın sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Melez Tea’de sadece çay içip kalkmak yok, zaten o çaylardan birkaç tanesini çantaya atmadan gitmeniz de pek mümkün değil. Teneke, kutu, minik teabag box ve envelop olarak paketlenen çaylardan içme yoğunluğunuza göre satın alın bence. Sadece kendinizi değil başka çay sevenleri de mutlu etmek isterseniz, özel cam şişelerdeki hediyeleri veya üçlü setleri mutlaka değerlendirin. İster kendinize ister bir arkadaşınıza aldınız ama nasıl yapacaksınız diye düşünürseniz, hazırladıkları tarif kartları veya sitelerindeki açıklamaları imdadınıza yetişiyor. Hatta bu tariflere kendi yaratıcılığınızı da ekleyebilirsiniz.

mt4
Melez Tea

Melez Tea, özel davetlerinizi veya kutlamalarınızı da şenlendirmeye hazır. Davetinizin içeriğine göre birlikte menüyü belirleyebilir veya ikram edilecek çayların konseptini kendilerinin uzmanlığına bırakabilirsiniz. Mekanlarında değil ama dışarıda verdiğiniz davetlerde isterseniz çaylarını alkollü alabilirsiniz veya kış zamanına denk gelirse de özel noel çayını da talep edebilirsiniz. Ne sunarlarsa sunsunlar, nasıl yaparlarsa yapsınlar önemli olan fonksiyonel olması. Çaydan bir adım ileri gidip dondurma ve milkshakelere kadar uzanan bir yelpazeleri var sonuçta. Melez Tea, benim gibi bu kadar çok çeşidi ve seçeneği denemek kadar kendi elleriyle hazırlamayı biraz da yaratıcılığını konuşturmayı isteyenleri de unutmamış. Yakında çay workshoplarına kaldıkları yerden devam edecekler. Belki bir çay gurusu olamayabilirim ama en azından bu tutkumu biraz da eğlenceli hale getirmeyi de sabırsızlıkla bekliyorum.

Gördüğünüz gibi Melez Tea, çaya yeni bir boyut ve farklı tatlar getiriyor. İş çıkışı günün yorgunluğunu atmak, arkadaşlarınızla farklı bir çay muhabbeti yapmak, davetlerinizi konsept çaylarıyla taçlandırmak ve hatta bir çay uzmanı olma yolunda ilk adımlarınızı atmak üzere pazar hariç her gün sizi bekliyor. Anlatacaklarım şimdilik bunlar gibi görünse de daha fazlasını web sayfalarından okuyabilir, yeni gelişmeler ve haberler için sosyal medya hesaplarını yakın takibe alabilirsiniz. Şimdiden çay keyfiniz bol olsun!

Melez Tea: InstagramKonum

Melez Tea Adres: Reşitpaşa Mah. Kongre Cad. 81/A Sarıyer/ İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Reşitpaşa Keşifleri: PREP ve Odun Pizza