Madem hayat keşfedince güzel ve Reşitpaşa da yeni mekanlarıyla bize gümüş tepside böyle bir fırsat sunuyor, o zaman durmak yok: İstikamet Odun Pizza!

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

19466463_214145932442476_6755429176586550221_o

Pizza seven sevmeyen herkesin merakla gittiği ve kısa sürede ismini şehrin dört bir yanına duyurduğu Odun Pizza, şu sıralar Reşitpaşa’nın en gözde mekanı. Bu kadar popülerlik boşuna değil, pizzalarının tadına bakınca nedenini anlıyorsunuz.

od2

Odun Pizza, kendilerini “odunluk var hamurumuzda” diyerek tanıtıyor, gurme pizzalarıyla İtalyanlara ezber bozduruyor ve her gün yeni müdavimlerini yaratıyor. Nedir pizzalarını bu kadar özel kılan derseniz, cevabım yapılış tarzı ve çeşitleri olur. İki günlük mayalama sürecinden geçen ve dinlendirilen hamurla yapıyorlar ve yediğiniz zaman “mideme oturdu, şişkinlik yaptı” diye bir şikayetiniz olmuyor. Pizzayı da çıkış noktaları olan meşe odunu fırınında 400 derecede pişiriyorlar. Çıtır çıtır pizzanızı bekleme süreniz sadece 3 dakika!

IMG-20171012-WA0037

Pişirme tarzı İtalyan usulüne göre, ancak pizza çeşitleri konusunda aynı geleneği takip ettikleri söylenemez. Birbirinden farklı gurme pizzalara imzalarını atmışlar. Tanıdık gelen margarita ve ızgara sebzeli pizzaları. Menüye bakıp ‘nasıl yani?’ diye tepki verdiğiniz ise beğendili – kokoreçli, kuşkonmazlı – enginarlı ve hatta üzümlü – ördekli pizzaları! Kokoreçli ve enginarlı olanları bizzat deneyip pizzaya inanılmaz yakıştırdım. Enginarlıda biraz daha yerelleşerek mozarella yerine Bergama tulumu kullanmışlar. Farklı tadlara açıksanız ‘Mutlaka!’, değilseniz de ‘Neden olmasın?’ diyorum. Bonfile dilimli, cotto jambonlu-mantarlı ve kasap sucuklu pizzaları da yine ilk veya sonraki gidişinizde, bir kez de olsa sipariş verilmeli bence. İki önemli uyarıda bulunmazsam olmaz: Birincisi, pizzaların boyutu düşündüğünüzden de büyük. Doya doya yiyorsunuz ama başka tatları denemek için de biraz yer bırakmalı, o nedenle paylaşımcı olmalısınız. Diğer uyarım da lezzetiyle ilgili; pizzalar gerçekten bağımlılık yapıyor. Belirli aralıklarla gidip farklı bir çeşidi denememek işten değil.

od4

Pizza restoranında olabilirsiniz ama illa pizza yiyeceksiniz diye bir kural yok. Farklı şeyler de denemelisiniz; mesela beğendili kokoreç veya pancarlı avokadolu salata. Tatlı konusunda eğer hala midenizde yer varsa, nutella calzone, tiramisu ve profiterolu düşünebilirsiniz. Kısaca, burada her şeyi düşünebilirsiniz, pişman olmadan hem de.

od1

Peki Odun Pizza nereden çıktı, nasıl doğdu ve kısa sürede adından bu kadar söz edilir oldu? Cevapları için mikrofonu mekanın sahipleri Can Ünsal ve Suat Palpas‘a veriyoruz. Odun Pizza her ne kadar yeni olsa da Mest dediğimiz zaman herkese bir yerden tanıdık geliyor. Özel davetler, yemekler ve kutlama mekanı Mest, yaşamına devam ederken kısa bir süre önce kardeşi Odun Pizza doğuyor. Mest’in ön bölümü yenileniyor, meşe odunuyla yanan fırın yerleştiriliyor ve pizza konusunda şehrin en iyisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Eğer Reşitpaşa bana uzak derseniz, Tarabya-Etiler hattında paket servisleriyle, pizzalar dilediğiniz an kapınızda.   

od5

Pizzada yeni bir soluk düşünürseniz, Reşitpaşa’nın merkezinde ama telaşından uzak olmayı isterseniz, geniş ve ferah bir ortamda saatlerce sohbet ederek dört dörtlük bir keyif yaşayalım derseniz Odun Pizza sizi çağırıyor!

Odun Pizza: InstagramKonum

Odun Pizza Adres: Reşitpaşa Mah. Tuncay Artun Cad. Salih Bey Sok. No:4 Sarıyer / İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Diğer Reşitpaşa Keşifleri: Melez Tea, Havan’dan ve PREP