Reşitpaşa’da yeni keşifler bizi bekliyorsa, o zaman hızımızı kesmeden devam etmeli, yeni mekanların kapısını çalmalıyız. Şimdi ise sırada farklı tarifleriyle kendini sevdiren ve uzun zamandır favorilerimizden olan Havan’dan By Beff Gourmet var.

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

Konum

ha1
Havan’dan by Beff Gourmet

Reşitpaşa’da ismini ve alamet-i farikası lezzetlerini sıkça duyduğum Havan’dan By Beff Gourmet, Emirgan Caddesi’nin gözdesi durumunda. Dışarıdaki masaları, içerideki renkli tabloları ve şimdilerde ise yanındaki alana doğru büyüme çalışmalarıyla göze çarpıyor. Kapıyı açıp içeri girince solda yemek kitapları ve mekana ismini veren havan koleksiyonu, sağınızda renkli tabloları sizi karşılıyor.

ha2
Havan’dan by Beff Gourmet

Önce mutfak bölümüne asılan menüyü okuyup günün spesiyalleriyle ilgili bilgi ediniyor sonra da önünüzdeki lezzet sergisini inceleyip nasıl bir deneyim yaşayacağınızı tahmin ediyorsunuz. Yani her gittiğiniz gün bambaşka lezzetler sizi bekliyor! Mekanda bulunma amacınız eğer biraz atıştırmak, laptopunuzla çalışmaksa sizi girişteki tekli masalara, kalabalık bir grupla gelip uzun sohbetlere yeni tatları eklemekse ortadaki geniş masaya alabiliriz.

IMG_20170927_160749_497
Havan’dan by Beff Gourmet, avokadolu cacık, kinoalı ve avokadolu enginar, kinoalı brokoli salatası ve pastırmalı humus

Yerleştiğinize göre, sipariş daha doğrusu eğlence faslını başlatabilirsiniz. Her gün menünün olmazsa olmazları dışında o güne özel yemekler, menü tahtasında sabahtan yerini alıyor. Size de damak tadınıza göre seçmek kalıyor. Kalabalık bir grupla gitmenin avantajını yaşayarak farklı lezzetleri ortaya karışık söyledik, hepsinin de tadına bakma şansına eriştik. O kadar değişik yemeği görünce açlık durumunuza göre direkt “menüyü getir” diyebilirsiniz. İyi ki tattığımız lezzetler arasında avokadolu cacık, kinoalı ve avokadolu enginar, kinoalı brokoli salatası ve pastırmalı humus vardı. En çok cacıkla salatının tadı damağımda kaldı. Lezzetinin yanı sıra hafif olması da size hiç suçluluk duygusu hissettirmiyor. O yüzden doya doya yiyorsunuz. Bir dahaki sefere geldiğimde, deneyeceklerim arasında herkesin yanına yıldız koyduğu fırında kabak mücver ve mozerellalı yaprak köfte var. Ya da hiç belli olmaz belki menüye yeni lezzetler kazandırmış olabilirler, tercihimi onlardan yana kullanabilirim.

havandan-2
Havan’dan by Beff Gourmet

Menü hep bunlarla sınırlı kalmıyor, yenileri mevsime göre ilave ediliyor. Mesela iki çeşit çorbaları hep oluyor, malum soğuklar artık kendini hissettirmeye başladı. İki sıcak yemek de öğlenleri pişen ve gördüğü yoğun talep sonucunda birkaç saat içinde tükenen başka alternatifler… Cumartesi günleri belki de mekanın adının bu kadar duyulmasına neden olan kaburga burger günü. Kaburgalar 2-3 gün baharatta bekletiliyor, sekiz saat pişiriliyor. Sonra kemikten ayrılıp sosla tekrar pişiriliyor ve servise hazır hale geliyor.

ha5
Havan’dan by Beff Gourmet, kaburga burger günü

Yemekten o kadar bahsettik ama en güzel kısmını yani tatlıları atlamak olmaz. Cinnamon roll, şeftali crumble, cheesecake, pişmaniyeli pasta veya zencefilli krem karamelden biri (ya da mümkünse hepsi!) masanıza konmalı, yanında çay kahve ile keyifle yenmeli.

havandan-1
Havan’dan by Beff Gourmet, Cinnamon roll

Reşitpaşa’nın üst tarafında açılıp çok kısa sürede kendinden söz ettiren bu mekanın hikayesini de ister istemez merak ediyor insan. Havan’dan nam-ı diğer Beff (Beyhan-Ekin-Feridun-Ferit) Gourmet bir aile işletmesi. Önce bir mobilya şirketi olarak başlamışlar. Ekin Uzunyol‘un aldığı yemek ve aşçılık eğitimleri sonrasında ailecek mobilyacılıktan restorana bir dönüş yapmışlar. Kendisi henüz 25 yaşında ama çalışkanlığı sayesinde mekan düşündüklerinden çok daha fazla bir ilgiyle karşılaşmış. Bunda annesiyle babasının payı büyük. Annesi her gün mekanda, babası da Cumartesi tüm gün kızının yanında. Babası aynı zamanda sahip olduğu antika havan koleksiyonuyla da mekanın isim babası oluyor. Arkadaşları da desteğini esirgemiyor. Her sabah menüye birlikte karar veriyor, daha önce denedikleri farklı tarifleri gelenlerin beğenisine sunuyor ve mutfakta işi biten siparişleri alıp servisi yapıyor. Böylece birlikten kuvvet ve başarı doğuyor.

ha4
Havan’dan by Beff Gourmet

Pazar hariç her gün saat 12:00’de kapılarını açan Havan’dan By Beff Gourmet akşam 19:00’a kadar misafirlerini ağırlıyor. Sabah daha erken saatlerde gelen olursa geri çevirmeyip kahvaltı olarak omlet veriyorlar. Yan taraftaki yenileme çalışmaları bittiğinde daha farklı bir işletme şekli olması ve kahvaltının sunulması planları arasında. Çok değil en fazla bir iki ay içerisinde büyüme çabalarının sonucunu göreceğiz. Yemekler günlük çıkıyor ve bittiği zaman yenisi tekrar yapılmıyor. Daha çok yemek denemek isterseniz öğle saatlerinizde gelmeniz özellikle önerilir. Paket servisleri yok ama evinizde ağırlayacağınız konuklarınız için iki üç gün önceden haber vermek kaydıyla lezzetlerinden özel sipariş verebilir, gidip bizzat teslim alabilirsiniz.

ha8
Havan’dan by Beff Gourmet, Günün Menüsü

Kısaca Havan’dan adıyla, farklı menüsüyle ve ferah ortamıyla tam uğramalık bir mekan. Reşitpaşa taraflarına yolunuz düşerse, bildiğiniz tatları bilmediğiniz tariflerle denemek üzere rotanızı buraya çevirmeniz  kesinlikle önerilir. Düşmese de, semte gelmek için bundan güzel bir bahane olmaz. Şimdiden afiyet olsun!

Havan’dan By Beff Gourmet: InstagramKonum

Havan’dan By Beff Gourmet Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, No: 30/B

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Reşitpaşa Keşifleri: Melez Tea, PREP ve Odun Pizza