Konum

Galata’nın hiçbir zaman değişmeyen, farklı bir ruhu var. Ne zaman gitsem beni içine alan ve orada olmanın büyüsüne kapıldığım… Özellikle de Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde saatlerimi geçirebilirim sanırım. Böyle bir duyguyla, geçtiğimiz günlerde Galata’ya gittim ve harika bir keşif yaptım: Buffett Galata.

Buffet Galata, Serdar-ı Ekrem Caddesi’nin kuleye daha yakın olan kısmında. Galata kulesinin ihtişamlı görüntüsünü arkanızda bırakıp caddeye girdiğinizde hemen solda. Buranın alt katı çok şeker, sarı rengin hakimiyetinde, duvarlarında pek çok eserin bulunduğu, rahat ve huzurlu bir cafe. Üst katında ise harika eserlerin sergilendiği bir sergi alanı olan Galeri Bu var. Ben gittiğimde ‘’Yetişkinler için Boyama Kitabı’’ isminde renkli ve farklı bir sergi vardı. Keyifle gezdim. 4 Şubat itibari ile de 30 Mart’a kadar ziyaret edebileceğiniz ‘’Başkasız’’ sergisi (Günümüz insanının modern huzursuzluğuna göndermelerde bulunan, Gürsel Bektaş’ın kişisel sergisi) olacak ki mutlaka yolumu düşürüp bu sergideki eserleri de görmek istiyorum.

Buffett Galata | Fotoğraf: Naz Kavas

Üst kattaki eserleri incelemeyi bitirdiğinizde ise mutlaka Buffett Galata’da hayata bir mola vermelisiniz. Burası bir gastro-cafe. Menüde günün her saatinde, her beslenme türüne uygun şekilde hazırlanan yiyecekler var. Mevsimsel ve yerel ürünlerle hazırladıkları sandviçler, ekmek üstleri, fırın patates gibi yancılar, salata, dipler, yumurtalar, pancakeler ve günlük olarak değişen kiş, kek, tart ve tatlı çeşitleri ile keyifli saatler sizleri bekliyor. Her yerde bulamayacağınız seçenekler de mevcut. Mesela Belçika’da denedikleri Kumpir Patates salatasını kendilerine has bir yorumla sunmaktalar. Ekmek üstü ve sandviçleri de glütensiz beslendiğinizi belirtmeniz halinde Mercimek Lavaş ile hazırlayabiliyorlar. Özellikle Mücver arası Somon, Kulüp Bazlama ve Favalı Pastırmalı Ekmeküstü benim için ilgi çekici oldu. Bir gün sabah Buffett Galata’ya gelmeyi tercih edersem de, mutlaka Muhlama Çılbır’ı deneyeceğimi söyledim kendi kendime.

Bu arada yalnızca bir şeyler yemek için değil, buraya uzun uzun vakit geçirmek, bilgisayarınızı alıp çalışmak veya kahveniz eşliğinde birkaç sayfa kitap okumak adına da gelebilirsiniz. Öyle bir huzur hali hakim. İnsanda geniş vakitleri buraya ayırma hissi yaratıyor. Pazartesi günleri hariç; hafta içi 10:00-19:00, pazar ise 11:00-17:00 saatleri arasında hem sergiyi ziyaret edebilir, hem de keyifli kafesi Buffett Galata’da vakit geçirebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Fern Cafe & Eatery