Çevre ve toplum bilincinin ağır bastığı çağdaş sanat eserlerini daha yakından tanımak için öncelikle sanatçıları tanımamız gerekir. Jag-Style olarak theMagger ile yeni dönemimizde çağdaş sanatçılar hakkında kısa ve keyifli bilgiler edineceğiniz bir yazı dizisi başlatmaya karar verdik. Beğeneceğinizi umuyoruz. İlk yazımızın konukları: Robert Montgomery, Jean-Paul Donadini, Damien Hirst ve Slinkachu.

Robert Montgomery

1972, Chapelhall, İskoçya doğumlu Robert Montgomery, kavramsal sanat geleneğini sürdüren ve metin ve şiirleri bir araç olarak kullanan bir çağdaş sanatçı. Edinburgh College of Art mezunu Montgomery, billboard, güneş enerjisiyle çalışan geridönüşümlü malzeme, ahşap oyma, alev ve suluboya gibi farklı teknikler kullanarak yazdığı metinlerini tablo, iç mekan yerleştirmesi ve dış mekan yerleştirmesi olarak sergiliyor.

Sanatçı, Hindistan’ın ilk bienali 2012 Kochi-Muziris Bienali’nde ülkesini temsil etmişti. New York, Berlin, Cenevre, Londra ve Paris’teki solo sergilerinin dışında dünya çapında birçok grup sergisine katılan Robert Montgomery’nin işlerine Contemporary Istanbul’da da rastlamıştık. Montgomery, yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürüyor.

Görseller: robertmontgomery.org

Jean-Paul Donadini

1951, Troyes, Fransa doğumlu Jean-Paul Donadini, güzel sanatlar eğitimini Troyes, Nancy ve Paris’te tamamladı. Son zamanlarda çeşitli sergi ve fuarlarda görerek, tuval üzerinde asılı duran boya fırçaları imgesiyle özdeşleştirdiğimiz sanatçı, üzerinde çalışmayı sürdürdüğü bu seriye Brosses arrêtées (Duran Fırçalar) adını veriyor. Donadini’nin aynı zamanda ahşap malzeme üzerine çeşitli malzemelerle popüler kültür ikonlarını resmettiği Gonflables ve Gonflables 2 serileri ve rujla boyadığı Lipstick Painting serisi ile de tanınıyor.

Bugüne dek Paris ve birçok Fransız kenti ile Londra, New York, Miami, Chicago, Istanbul, Dubai, Seul, Singapur ve Hong Kong gibi dünya kentlerindeki solo sergileriyle izleyici karşısına çıkan sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına Paris’te devam ediyor.

Görseller: jeanpauldonadini.com

Damien Hirst

1965 Bristol doğumlu Damien Hirst, 1984 yılında Londra’ya taşındıktan 10 yıl sonra, 1995’te çağdaş sanat dünyasının en önemli ödüllerinden olan Turner Prize’ın sahibi olmuş. 1991 yılında başladığı “Natural History” serisi, hayvan bedenlerini kullandığından halen çağdaş sanat dünyasının en çok tartışılan, en çok sorgulanan projelerinden biri. Sanatçı hayvanlardan eşyalara, ilaçlardan boyaya her şeyi vitrin ve camekanlara hapsettiği eserlerinin yanı sıra ‘spot paintings’ ve ‘spin paintings’ gibi serileriyle de tanınıyor.

the immortal, 1997-2005: Damien Hirst’ün en çok tartışılan serisi olan “Natural History” serisinde koyun, zebra, inek gibi hayvanların yanı sıra en çok köpekbalıklarına rastlanıyor. Hirst, özel bir solüsyonla muhafaza ettiği gerçek hayvan bedenlerini cam vitrinin içerisine yerleştiriyor. Sanatçının bu serisinde yer alan eserlerin “sanat eseri” olup olmadığı da, milyon sterlinlerle ifade eden değerleri de başta hayvanseverler olmak üzere herkes tarafından tartışılan bir konu.

Spot Paintings görsel: Alex Hartley, damienhirst.com

the immortal görsel: Prudence Cuming Associates, damienhirst.com

 

Slinkachu

Londra merkezli bir sanatçı olan Slinkachu, sokakları kullanan bir sanatçı olsa da kendisine bir sokak sanatçısı demek pek doğru olmaz. 2006’dan bu yana sürdürdüğü “Little People Project” ile ünlenen sanatçının bir eserini gördüğünüzde sonrakilerin ona ait olduğunu anında söyleyebilirsiniz.

Tren setlerinin içindeki minyatür insan figürlerini sokaklarda ve açık alanlardaki mizansenlerde kullanarak fotoğraflayan Slinkachu’nun küçük insanlarının duygularını, hissettiklerini ve hatta şiddet eğilimlerini görmek mümkün. “Little People Project”i hem bir sokak yerleştirmesi projesi hem de bir fotoğraf projesi olarak tanımlıyor sanatçı. Eserleri Londra, Viyana, Los Angeles, Antwerp, Dortmund, Manchester ve Philadelphia gibi kentlerdeki sergilerde sergilenen Slinkachu’nun satın alınabilir baskı ve kitapları da mevcut.

Görseller: slinkachu.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN