Çevre ve toplum bilincinin ağır bastığı çağdaş sanat eserlerini daha yakından tanımak için öncelikle sanatçıları tanımamız gerekir. Ben de böyle düşünerek, çağdaş sanatçılar hakkında kısa ve keyifli bilgiler edineceğiniz bir yazı hazırlamaya karar verdim. Yazımın konukları arasında, Robert Montgomery’den Olafur Eliasson’a çok sayıda önemli isim ve genç yetenek yer alıyor. Gelin, başlayalım!

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Çağdaş Türk Ressamlar

Robert Montgomery

Robert Montgomery
Robert Montgomery

1972, Chapelhall, İskoçya doğumlu Robert Montgomery, kavramsal sanat geleneğini sürdüren ve metin ve şiirleri bir araç olarak kullanan bir çağdaş sanatçı. Edinburgh College of Art mezunu Montgomery, billboard, güneş enerjisiyle çalışan geridönüşümlü malzeme, ahşap oyma, alev ve suluboya gibi farklı teknikler kullanarak yazdığı metinlerini tablo, iç mekan yerleştirmesi ve dış mekan yerleştirmesi olarak sergiliyor.

RM – Billboard
Robert Montgomery

Sanatçı, Hindistan’ın ilk bienali 2012 Kochi-Muziris Bienali’nde ülkesini temsil etmişti. New York, Berlin, Cenevre, Londra ve Paris’teki solo sergilerinin dışında dünya çapında birçok grup sergisine katılan Robert Montgomery’nin işlerine Contemporary Istanbul’da da rastlamıştık. Montgomery, yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürüyor.

Görseller: robertmontgomery.org

Jean-Paul Donadini

Jean-Paul Donadini
Jean-Paul Donadini

1951, Troyes, Fransa doğumlu Jean-Paul Donadini, güzel sanatlar eğitimini Troyes, Nancy ve Paris’te tamamladı. Son zamanlarda çeşitli sergi ve fuarlarda görerek, tuval üzerinde asılı duran boya fırçaları imgesiyle özdeşleştirdiğimiz sanatçı, üzerinde çalışmayı sürdürdüğü bu seriye Brosses arrêtées (Duran Fırçalar) adını veriyor. Donadini’nin aynı zamanda ahşap malzeme üzerine çeşitli malzemelerle popüler kültür ikonlarını resmettiği Gonflables ve Gonflables 2 serileri ve rujla boyadığı Lipstick Painting serisi ile de tanınıyor.

lipstick
Jean-Paul Donadini

Bugüne dek Paris ve birçok Fransız kenti ile Londra, New York, Miami, Chicago, Istanbul, Dubai, Seul, Singapur ve Hong Kong gibi dünya kentlerindeki solo sergileriyle izleyici karşısına çıkan sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına Paris’te devam ediyor.

Görseller: jeanpauldonadini.com

Damien Hirst

Damien Hirst – Spot
Jean-Paul Donadini

Fotoğraf: Alex Hartley, damienhirst.com

1965 Bristol doğumlu Damien Hirst, 1984 yılında Londra’ya taşındıktan 10 yıl sonra, 1995’te çağdaş sanat dünyasının en önemli ödüllerinden olan Turner Prize’ın sahibi olmuş. 1991 yılında başladığı “Natural History” serisi, hayvan bedenlerini kullandığından halen çağdaş sanat dünyasının en çok tartışılan, en çok sorgulanan projelerinden biri. Sanatçı hayvanlardan eşyalara, ilaçlardan boyaya her şeyi vitrin ve camekanlara hapsettiği eserlerinin yanı sıra ‘spot paintings’ ve ‘spin paintings’ gibi serileriyle de tanınıyor.

Immortal – Damien Hirst
Jean-Paul Donadini

Fotoğraf: Prudence Cuming Associates, damienhirst.com

the immortal, 1997-2005: Damien Hirst’ün en çok tartışılan serisi olan “Natural History” serisinde koyun, zebra, inek gibi hayvanların yanı sıra en çok köpekbalıklarına rastlanıyor. Hirst, özel bir solüsyonla muhafaza ettiği gerçek hayvan bedenlerini cam vitrinin içerisine yerleştiriyor. Sanatçının bu serisinde yer alan eserlerin “sanat eseri” olup olmadığı da, milyon sterlinlerle ifade eden değerleri de başta hayvanseverler olmak üzere herkes tarafından tartışılan bir konu.

Slinkachu

Slinkachu_Tug of War_S
Slinkachu

Londra merkezli bir sanatçı olan Slinkachu, sokakları kullanan bir sanatçı olsa da kendisine bir sokak sanatçısı demek pek doğru olmaz. 2006’dan bu yana sürdürdüğü “Little People Project” ile ünlenen sanatçının bir eserini gördüğünüzde sonrakilerin ona ait olduğunu anında söyleyebilirsiniz.

Slinkachu – Branded
Slinkachu

Tren setlerinin içindeki minyatür insan figürlerini sokaklarda ve açık alanlardaki mizansenlerde kullanarak fotoğraflayan Slinkachu’nun küçük insanlarının duygularını, hissettiklerini ve hatta şiddet eğilimlerini görmek mümkün. “Little People Project”i hem bir sokak yerleştirmesi projesi hem de bir fotoğraf projesi olarak tanımlıyor sanatçı. Eserleri Londra, Viyana, Los Angeles, Antwerp, Dortmund, Manchester ve Philadelphia gibi kentlerdeki sergilerde sergilenen Slinkachu’nun satın alınabilir baskı ve kitapları da mevcut.

Görseller: slinkachu.com

Jeff Koons

Jeff Koons
Jeff Koons

1955, York, Pennsylvania doğumlu sanatçı Jeff Koons, balon hayvanlar gibi sıradan nesnelerin dev ve renkli reprodüksiyonlarını yaparak çağdaş sanata yeni bir boyut getirmiş en önemli isimlerden biri. Yaptığı eserlerde gizli bir anlam olmadığını dürüstçe söyleyen sanatçı, yıllardan beri sanat eleştirmenlerini ikiye bölüyor. Endüstride var olan “banal” objelerin eser olmadığını düşünen bir eleştirmen topluluğu bulunurken, diğer taraf Jeff Koons’un popüler kültürün dâhisi olduğunu düşünüyor. Farklı eşlerinden 7 adet çocuğu olan Koons, çalışmalarında çocuklarının oyuncaklarından ilham aldığını söylüyor. 12 Kasım 2013’te New York’ta bir açık arttırmada turuncu renkteki balon köpek (Koon’s Balloon Dog) 58.4 milyon dolara satılarak, “hayatta olan” bir sanatçı tarafından yapılan en değerli müzayede satışı rekorunu kırdı.

Jeff Koons – Bilbao
Jeff Koons

1997’de Guggenheim Vakfı tarafından Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nin terasına yerleştirilen balon laleler (Tulips) sanatçının en çok ilgi çeken eserlerinden biri. Koons, yaşamına ve çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

Richard Phillips

Richard Phillips
Richard Phillips

1962, Massachusetts doğumlu sanatçı Richard Phillips, sanat dünyasının dışında, moda, medya ve film dünyasının ünlü isimleriyle yaptığı işbirlikleri sayesinde de popüler bir isim. Pop-art çalışmaları, hiperrealist resimleri, çizim ve tablolarında insanın pazarlanabilirliği, kimlik, cinsellik, arzular ve politika gibi konuları işleyen sanatçı son dönemde çektiği filmlerle de adını duyuruyor. Sanatçının daha önce hiperrealist tablolarında da birlikte çalıştığı Lindsay Lohan ve Sasha Grey gibi isimlerin de yer aldığı filmleri Venedik Bienali ve Art Basel fuarı gibi önemli etkinliklerde prömiyer yaptı. New York, Los Angeles, Londra, Münih, Köln, Zürih, Berlin, Hamburg, Dijon, Atina gibi şehirlerde solo sergileri düzenlenen sanatçının eserleri, aralarında San Francisco Modern Sanat Müzesi ve New York’taki Whitney Amerikan Sanatı Müzesi gibi önemli müzelerin de bulunduğu birçok koleksiyonda yer alıyor. Richard Phillips, yaşamına ve çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

Paul McCarthy

Snail
Paul McCarthy

1945, Salt Lake City doğumlu sanatçı Paul McCarthy, sanat eğitimini California’da tamamladıktan sonra ABD’nin ve dünyanın en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer edinmeyi başardı. Heykel, yerleştirme, video ve performans gibi alanlarda eserler veren sanatçı; özellikle silikon ya da şişme heykelleri ve çoğu zaman büyük bir odayı hatta daha geniş mekanları kaplayan büyüklükteki yerleştirmeleri ile tanınıyor. Cinselliği mizahi ve çarpıcı bir şekilde eserlerinin bir parçası haline getiren Paul McCarthy, Los Angeles’ta yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın önde gelen modern sanat müzelerinin kalıcı koleksiyonlarında yer alan eserlerinin yanı sıra, Münih, Rotterdam ve Londra’daki kamusal alanları süsleyen heykelleri de mevcut.

Olafur Eliasson

olafur eliasson by david harry stewart
Olafur Eliasson

1967, Kopenhag doğumlu Danimarka-İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson; ışık, ısı, basınç ve su kullanarak yarattığı dev yerleştirmeleri, optik oyunlarla kurguladığı etkileşimli eserleri, doğayı ve doğa olaylarını taklit ettiği çalışmaları ve tematik fotoğraf serileri ile tanınıyor. Dünyanın farklı köşelerinde birçok kamusal alanda da eserleri bulunan Eliasson, sık sık ünlü mimarlarla ortak çalışmalara da imza atıyor. Eliasson, Londra’daki Tate Modern’ın içine yerleştirdiği güneş, Broklyn Köprüsü’ne yaptığı şelale ya da Aarhus’taki ARoS’un çatısına yerleştirdiği gökkuşağı gibi işleriyle konuşulmaya; bugüne kadar dünyanın birçok farklı kentinde gerçekleştirdiği sayısı 100’e yakın solo sergiye yenilerini eklemey devam ediyor. Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını Kopenhag ve Berlin’de sürdürüyor.

Andreas Gursky

andreas gursky – the rhine ii, 1999
Andreas Gursky

1955, Leipzig, Almanya doğumlu fotoğraf sanatçısı Andreas Gursky; dev ölçekli fotoğrafları ile tanınıyor. Özellikle 90’lardan beri özellikle iş dünyası ve turizm ile ilgili mekanlara odaklanan, buralardaki büyük yapıları ya da büyük kalabalıkları fotoğraflayan sanatçı, bir fotoğrafa sığdırdıklarıyla kapitalizm ve globalizmin sonuçlarını gözler önüne seriyor. Eserleri MoMA ve Tate Modern dahil dünyanın önde gelen modern sanat müzelerinin koleksiyonlarında bulunan Gursky son yıllarda Venedik, Şanghay, Sao Paolo ve Sydney Bienalleri’ne katılmış, Stockholm, Vancouver, Frankfurt, Basel, Münih, New York, Madrid ve Paris gibi şehirlerdeki müze ve galerilerde solo sergileriyle yer almış. Sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Düsseldorf’ta sürdürüyor.

8 Kasım 2011 tarihinde New York’taki bir Christie’s müzayedesinde 4.3 milyon dolara satılan Andreas Gursky imzalı “The Rhine II” adlı yukarıda gördüğünüz fotoğraf, o güne kadar satılmış en pahalı fotoğraf olma özelliği taşıyor.

İlginizi çekebilir: Bahar Altay’dan Türk Çağdaş Sanatçılar