Hepimiz yaşadığımız yüzyılın gereklilikleri çerçevesinde günün büyük çoğunluğunu bilgisayar ya da telefon başında geçiriyoruz. Gerekçesi ne olursa olsun sonuç değişmiyor, elimizden telefondan gözlerimiz ekranlardan bir şekilde ayrılamıyor. Peki bu krizi fırsata çevirerek kullandığımız uygulama ve dijital araçlarla doğaya katkıda bulunsak ya da çevreci olmayı yaşam biçim haline getirmek için adımlar atsak kendimizi biraz daha iyi hissetmez miyiz sizce de! O halde gelin bu amaç için aracı olarak kullanabileceğim çevre dostu uygulamalar arasında kısa bir tura çıkalım.

Doğa Dostu Uygulamalar
Doğa Dostu Uygulamalar | Fotoğraf: Good on You

Çevre Dostu Uygulamalar

Ecosia

Bir arama motoru düşünün, siz arama yaptıkça ve kullandıkça en ihtiyaç duyulan bölgelere ağaç diken.. Evet söylerken bile hayal gibi gelen bu güzel fikir, Almanya temelli Ecosia tarafından hayata geçiriliyor. Chrome eklentisi yaparak çok kolay şekilde kullanacağınız bu araç, dünyada orman tahribinin en yoğun olduğu Afrika ve Güney Amerika gibi bölgelerde ağaç dikerek dünya ekosistemine katkıda bulunuyor. Şimdiden milyonları bulan ağaç yetiştirme sayısıyla, Ecosia sizi arama kapmak için motive ediyor. Kar amacı gütmeyen Ecosia’yı, ben hem iş bilgisayarımda hem de evdeki diz üstü bilgisayarımda kullanmaya başladım bile! Ecosia’nın blogu ayrıntılı bilgi için incelenebilir.

Oroeco

Oroeco
Oroeco | Fotoğraf: oroeco.com

Bu uygulama bir çeşit karbon ayak izi detektörü gibi çalışıyor. Attığınız maillerden alışveriş alışkanlıklarınıza, evdeki rutinlerinizden tüketimlerinize kadar pek çok kategoriyi içeren seçenekleriyle hemen her anımızın karbon salınımına etkisini görülmesini sağlıyor. Oroeco, metrik sistemle ilgili yaşanan olumsuz deneyimlere yönelik eleştiriler alsa da çok heyecanlandırıcı bir uygulama. Hepimiz bu uygulamayı kullanarak karbon salınımı yüksek ama verdiği tatmin küçük alışkanlıklarımızı belki daha çevreci olanlarıyla değiştirebilir ve dünya iyiliğine katkıda bulunabiliriz. Uygulama IOS ve Apple cihazlara ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor.

Good Notes

Dijitalleşme hepimizi ne kadar etkisi altına alsa da, hala el yazısıyla not almayı sevenler burada mı? Good Notes benim gibi el yazısı düşkünlerine yönelik, kağıt israfına son vermeyi hedefleyen kullanışlı bir uygulama. İpad’inize indireceğiniz Good Notes’la İpad’inizi dijital kağıda çevirmeniz ve her zamanki yönteminizle notlarınızı kaydetmeniz mümkün. Bu şekilde not defteriniz de her zaman yanınızda! Akıllı teknolojisi sayesinde notlar içinde arama yapılabiliyor oluşu da ben sevdiğim özelliklerinden. Böylece farklı klasörlerdeki notları bile sayfalar elinizdeymişçesine hissettiren Good Notes, tüm doğasever to-do-list insanları tarafından kullanılabilir.

EcoWake

Sabahları yataktan kalkmak için mesai saatlerini ya da derse yetişme telaşını yeterince iyi bir sebep olarak görmeyenler için Kanada merkezli uygulama Ecowake daha yaratıcı bir sebep veriyor. Alarmınızı kurduğunuz saatte ve tek seferde kalkmayı başardığınızda tohum ekmeye başlayarak sanal ormanınızı oluşturmaya başlıyorsunuz. Her gecikilen alarm deneyiminde ise tohumlarınızı kaybediyorsunuz. Sanal da olsa bir orman oluşturma motivasyonunu, alarmı birkaç sefer ertelemekten daha motive edici bulanlar için Ecowake eğlenceli ve çevreci uygulamalar arasına girmeye ve kullanmaya değer. Uygulama ücretsiz olarak IOS ve Apple cihazlara indirilerek kullanılabiliyor.

Good on You

Etik Moda anlayışını benimsemek ve yaymak için çıkan Good on You, hem lüks hem de hızlı tüketim markalarının moda endüstrisindeki notunu veriyor. Sürdürülebilirlik, çevrecilik, hayvana saygı, çalışanların hakları gibi pek çok kategoride markaların puanlarına bu uygulama üzerinden ulaşmanız mümkün. Her zaman alışveriş yaptığınız, gardırobunuzun başrolü olan markanın pek de etik olmadığını görmek tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmek için yeterince ciddi bir gerekçe değil mi? Bir yandan markaların olumlu yönde değişimi için de motivasyon olan Good on you, düşünmeden her şeyi sepete ekleyiverdiğimiz şu günlerde hepimizin incelemesi gereken uygulamalardan birisi. Üstelik hem IOS hem de Android cihazlara indirilebiliyor. Herkese bol keşifli günler!

Kapak Fotoğrafı: brandingslovenska.com

İlginizi çekebilir: Yogi Magger’dan Jotun YeşilAdımlar