Eko-terörizm, son yıllarda sinemada gerek kurmaca filmlerde, gerekse belgesellerde işlenen bir konu. Fakat çevreye duyarlı aktivistlerin, çevre sorunlarının ta kendilerinin ya da çevre için mücadele eden avukat ve bilim insanlarının başrolde olduğu filmlerin sayısı da oldukça fazla. Çevre sorunlarına dikkat çeken, çevreci filmler arasından seçtiklerimizi bu listede bulacaksınız.

cevreci filmler – night moves
Night Moves (2014, Kelly Reichardt)

Çevre ile İlgili Filmler / Çevreci Filmer

Kona fer í stríð / Woman at War | 2018, Benedikt Erlingsson

Bu film, dünyada doğanın güzelliklerinin en açık ve net şekilde hissedildiği ülkelerden olan İzlanda’dan. Kona fer í stríð / Woman at War, Nordik mizahını, İzlanda’nın doğa manzaralarını ve çevre aktivizmini birleştiriyor. Hem komik hem de güçlü bir kadın olan Halla, bir yandan en büyük hayali olan çocuk evlat edinmeye çok yaklaşmışken, diğer yandan ülkesinin doğal güzelliklerini tehdit altında bırakan bir endüstriye karşı savaş açıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Night Moves | 2014, Kelly Reichardt

“Meek’s Cutoff” ve “Wendy and Lucy” gibi filmleriyle tanıdığımız bağımsız sinemacı Kelly Reichardt’ın geçtiğimiz !f Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterimi yapılan son filmi “Night Moves”, radikal aktivist bir grubun, bir barajı havaya uçurmaya yönelik eylem planlarını ve bu planın sarpa sarması sonucu kendilerini içinde buldukları zorlu durumu konu alıyor. Filmin başrollerinde Jesse Eisenberg, Dakota Fanning ve Peter Sarsgaard var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

The East | 2013, Zal Batmanglij

“Night Moves” gibi eko-terörizm üzerine bir kurmaca film ve başarılı bir polisiye olan “The East”in başrollerini Brit Marling, Alexander Skarsgard, Ellen Page ve Patricia Clarkson paylaşıyor. Eko-terörist bir grubun peşine düşen istihbarat uzmanının tanık oldukları, onu doğru olanın ne olduğunu sorgulamaya itiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Promised Land | 2012, Gus Van Sant

İlk gösterimi 2013 yılında Berlin Film Festivali’nde yapılan, Gus Van Sant imzalı “Promised Land”, Matt Damon, John Krasinki ve Frances McDormand’ı bir araya getiriyor. Bir doğalgaz şirketinin satış temsilcisi olan Steve Butler’ın, firması için topraklarını satın almak istediği küçük bir kasabaya gelmesi ile başlayan film, onun yaşadıklarını ve yaptığı işi sorgulamasına neden olan olayları anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front | 2011, Marshall Curry & Sam Cullman

Eko-terörizm dendiğinde akla gelen ilk örgüt, FBI’ın ABD’nin bir numaralı iç terör tehdidi olduğunu söylediği Earth Liberation Front olmalı -ymış. 2011 yapımı belgesel, bizi Earth Liberation Front’un kuruluşu, amacı, niyeti ve bu niyeti aşan eylemleri hakkında bilgilendirmekle kalmıyor; bizi terörün ve aktivizmin sınırlarını ahlaki olarak sorguamaya yönlendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Avatar | 2009, James Cameron

Sinema tarihinin bütçe ve gişe hasılatı açısından en önemli yapımları arasında yer alan 1997 yapımı “Titanic”in ardından James Cameron 2009 yılında bir görsel efekt harikası ile çıkagelmiş, tamamen 3D kameralar ile çekilen ve bizi bambaşka bir dünyaya götüren “Avatar” deneyimini yaşatmıştı. Evet, filmin senaryosu belki de Pocahontas hikayesinin uzaya taşınmış bir versiyonuydu; fakat bu, filmin görsel etkileyiciliğinden eksiltmediği gibi, Avatar’ın çevreye duyarlı bir film olduğu gerçeğini de değiştirmiyordu. Eşsiz bir flora ve faunaya sahip Avatar gezegeninin kaynakları için kullanılamayacak kadar özel olduğunu kanıtlama mücadelesinde gezegenin yerlilerine Sam Worthington’ın canlandırdığı Jake Sully ve Sigourney Weaver’ın canlandırdığı bilim insanı Grace de katılıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Wall•E | 2008, Andrew Stanton

Uzak bir gelecekte Dünya’nın yaşamın mümkün olmadığı, yalnızca çöp ve çöp toplayan robotlardan ibaret bir gezegene dönüştüğünü göstererek başlayan Wall•E, belki de bir animasyon için fazla karamsar… Bu karamsar gelecekte, gezegende tek başına kalmış olan romantik robot Wall•E’nin insanlığın kaderini değiştirecek bir kahramana dönüşmesi ise umut verici. Karamsar bir gelecek çizerek, çevreyi korumamızı öğütleyen bu animasyon, Pixar’ın en iyilerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #64

The 11th Hour | 2007, Leila & Nadia Conners

Oyunculuk yeteneği kadar çevreciliği ve aktivistliği ile de tanınan Leonardo DiCaprio’nun yapımcılığını ve seslendirmesini üstlendiği belgesel, dünyanın çevre sorunlarına ve bu sorunlara getirilen çözüm önerilerine yer veriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

An Inconvenient Truth | 2006, Davis Guggenheim

Kendilerini “bir zamanlar ABD’nin bir sonraki başkanı” olarak tanıtan Al Gore’un küresel ısınmaya dikkat çekmek üzerine yürüttüğü kampanyasının belgeseli, bu çevre sorununun düşündüğünüzden çok daha büyük olduğunu fark etmenizi sağlayacak. Belgesel, bilimsel ve harekete geçirici olması kadar, Melissa Etheridge’in “I Need to Wake Up” şarkısı ile de dikkat çekici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Day After Tomorrow | 2004, Roland Emmerich

Küresel ısınma ya da diğer çevre sorunlarının ciddiyetini kavramak için belgeseller yetmeyenler için Roland Emmerich’in felaket filmi “The Day After Tomorrow” giriyor devreye. Küresel ısınma konusunda devletleri harekete geçirmeye çalışan bir bilim insanının başarısızlığını göstererek başlayan film, saniyeler içinde gerçekleşen küresel bir iklim değişikliği ile görsel efektlerle bezeli bir felaket filmine dönüşüyor. Doğal afetler sonucu bitap düşen metropolleri izlemeyi sevenlerdenseniz, bu görsel efekt şölenini kaçırmayın. Fakat bu sırada “yarından sonra” aynı şeylerin dünyamızın başına gelebileceğini de unutmayın.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Erin Brockovich | 2000, Steven Soderbergh

Sinema tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biri olan Erin Brockovich, ilhamını aynı adlı kadının gerçek hikayesinden alıyor Film, işsiz bir kadının, bir avukat asistanı olarak iş bulmasının ardından, California’nın en önemli çevre davalarından birinde, şehrin suyunu kirleten bir şirkete karşı zafer kazanan bir kahramana dönüşmesini konu alıyor. Julia Roberts’ın performansı, filmi unutulmazlar arasına yerleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey | 1988, Michael Apted

Sigourney Weaver’ın, hayatını Afrika’daki dağ gorillerine adayan bilim insanı Dian Fossey’i canlandırdığı film; çevreyi, doğayı ve hayvanları korumak için mücadele veren bir başka insanla tanıştırıyor bizi. Dian Fossey’nin çalışmalarından ve Harold T.P. Hayes’in makalesinden uyarlanan film, 80′li yılların ilham verici gerçek hikayelerinden birini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10