Eko-terörizm, son yıllarda sinemada gerek kurmaca filmlerde, gerekse belgesellerde işlenen bir konu. Fakat çevreye duyarlı aktivistlerin, çevre sorunlarının ta kendilerinin ya da çevre için mücadele eden avukat ve bilim insanlarının başrolde olduğu filmlerin sayısı da oldukça fazla. Çevre sorunlarına dikkat çeken, küresel ısınma filmleri ve çevreci filmler arasından seçtiklerimizi bu listede bulacaksınız.

Night Moves
Night Moves (2014, Kelly Reichardt)

Çevre ile İlgili Filmler

Before the Flood | 2016, Fisher Stevens

youtube play youtube play

Küresel ısınma filmleri Before the Flood, Fisher Stevens’ın yönetmenliğini yaptığı, iklim değişikliği hakkında bir belgesel. Leonardo DiCaprio, Papa, Obama gibi farklı figürlerin bir araya gelip konuştu belgeselde dünyanın çeşitli yerlerinden iklim değişikliği örnekleri de sunuluyor. Herkes bu belgesi izlemeli ve küresel ısınma hakkında bilgi sahibi olmalı diye düşünüyoruz.

IMDb Puanı: 8.3/10

Cowspiracy: The Sustainability Secret | 2013, Kip Andersen&Keegan Kuhn

youtube play youtube play

Cowspiracy: The Sustainability Secret, hayvancılık, ormansızlaşma, su tüketimi ve kirliliğin gibi konulara ve ulaşım endüstrisinden yağmur ormanı tahribatına kadar birçok konuya değinen bir belgesel. Yaşadığımız dünyanın gerçeklerini gözler önüne getiren, en büyük doğa katliamlarına ışık tutan, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi sağlayacak göz açıcı ve herkesin izlemesi gereken bir belgesel. 

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Veganlıkla İlgili Belgeseller

A Plastic Ocean | 2016, Craig Leeson

youtube play youtube play

Avustralyalı gazeteci Craig Leeson tarafından yönetilen A Plastic Ocean, tek kullanımlık yaşam tarzının dünyamıza verdiği zararı oldukça iyi anlatan, plastik kirliliğin küresel etkilerine değinen başarılı bir belgesel. Gezegenimizdeki en büyük canlılardan biri olan mavi balinayı filme almak için aradığı sırada okyanusta karşılaştığı plastik atıklardan etkilenerek film çekmeye başlayan Leeson, dünya rekoru kıran serbest dalışçı ve çevre aktivisti Tanya Streeter ile birlikte yıllar boyunca kullanılan plastiklerin tahribatını rapor etmek için dünyayı dolaşıyor. 

IMDb Puanı: 8/10

İlginizi çekebilir: Kübra Ketenci’den Sıfır Atık Yaşamak

Chasing Coral | 2017, Jeff Orlowski

youtube play youtube play

Bir Netflix orijinal belgesi olan Chasing Coral’ın konusu yok olan mercan kayalıkları. Okyanus ekosistemlerinin temellerini oluşturan mercanların ölüme gidişini izlerken kendinizi sorgulayabilirsiniz. Birbirinden renkli ve canlı mercanların ışığı giderek soluyor, renkleri beyazlaşıyor ve bir iskelet haline gelerek veda ediyor… Birbirini takip eden olaylar zincirinde mercanlardan sonra küçük balıklar ve büyük balıklar da giderek yok olma tehlikesi altına giriyor. Yalnızca son birkaç yıl içerisinde %28 civarında mercanın öldüğü bilgisini de verip sizi bu belgeseli izlemeye davet ediyoruz.

IMDb Puanı: 8.1/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Our Planet Belgeseli

Kona fer í stríð / Woman at War | 2018, Benedikt Erlingsson

youtube play youtube play

Bu film, dünyada doğanın güzelliklerinin en açık ve net şekilde hissedildiği ülkelerden olan İzlanda’dan. Kona fer í stríð / Woman at War, Nordik mizahını, İzlanda’nın doğa manzaralarını ve çevre aktivizmini birleştiriyor. Hem komik hem de güçlü bir kadın olan Halla, bir yandan en büyük hayali olan çocuk evlat edinmeye çok yaklaşmışken, diğer yandan ülkesinin doğal güzelliklerini tehdit altında bırakan bir endüstriye karşı savaş açıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

Night Moves | 2014, Kelly Reichardt

youtube play youtube play

“Meek’s Cutoff” ve “Wendy and Lucy” gibi filmleriyle tanıdığımız bağımsız sinemacı Kelly Reichardt’ın !f Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterimi yapılan son filmi “Night Moves”, radikal aktivist bir grubun, bir barajı havaya uçurmaya yönelik eylem planlarını ve bu planın sarpa sarması sonucu kendilerini içinde buldukları zorlu durumu konu alıyor. Filmin başrollerinde Jesse Eisenberg, Dakota Fanning ve Peter Sarsgaard var.

IMDb Puanı: 6.0/10

The East | 2013, Zal Batmanglij

youtube play youtube play

Night Moves da izlenmesi gereken küresel ısınma filmleri arasında.“Night Moves” gibi eko-terörizm üzerine bir kurmaca film ve başarılı bir polisiye olan “The East”in başrollerini Brit Marling, Alexander Skarsgard, Ellen Page ve Patricia Clarkson paylaşıyor. Eko-terörist bir grubun peşine düşen istihbarat uzmanının tanık oldukları, onu doğru olanın ne olduğunu sorgulamaya itiyor.

IMDb Puanı: 6.8/10

Promised Land | 2012, Gus Van Sant

youtube play youtube play

İlk gösterimi 2013 yılında Berlin Film Festivali’nde yapılan, Gus Van Sant imzalı “Promised Land”, Matt Damon, John Krasinki ve Frances McDormand’ı bir araya getiriyor. Bir doğalgaz şirketinin satış temsilcisi olan Steve Butler’ın, firması için topraklarını satın almak istediği küçük bir kasabaya gelmesi ile başlayan film, onun yaşadıklarını ve yaptığı işi sorgulamasına neden olan olayları anlatıyor.

IMDb Puanı: 6.6/10

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front | 2011, Marshall Curry & Sam Cullman

youtube play youtube play

Eko-terörizm dendiğinde akla gelen ilk örgüt, FBI’ın ABD’nin bir numaralı iç terör tehdidi olduğunu söylediği Earth Liberation Front olmalı -ymış. 2011 yapımı belgesel, bizi Earth Liberation Front’un kuruluşu, amacı, niyeti ve bu niyeti aşan eylemleri hakkında bilgilendirmekle kalmıyor; bizi terörün ve aktivizmin sınırlarını ahlaki olarak sorguamaya yönlendiriyor.

IMDb Puanı: 7.2/10

Avatar | 2009, James Cameron

youtube play youtube play

Sinema tarihinin bütçe ve gişe hasılatı açısından en önemli yapımları arasında yer alan 1997 yapımı “Titanic”in ardından James Cameron 2009 yılında bir görsel efekt harikası ile çıkagelmiş, tamamen 3D kameralar ile çekilen ve bizi bambaşka bir dünyaya götüren “Avatar” deneyimini yaşatmıştı. Evet, filmin senaryosu belki de Pocahontas hikayesinin uzaya taşınmış bir versiyonuydu; fakat bu, filmin görsel etkileyiciliğinden eksiltmediği gibi, Avatar’ın çevreye duyarlı bir film olduğu gerçeğini de değiştirmiyordu. Eşsiz bir flora ve faunaya sahip Avatar gezegeninin kaynakları için kullanılamayacak kadar özel olduğunu kanıtlama mücadelesinde gezegenin yerlilerine Sam Worthington’ın canlandırdığı Jake Sully ve Sigourney Weaver’ın canlandırdığı bilim insanı Grace de katılıyordu.

IMDb Puanı: 7.8/10

Wall•E | 2008, Andrew Stanton

youtube play youtube play

Uzak bir gelecekte Dünya’nın yaşamın mümkün olmadığı, yalnızca çöp ve çöp toplayan robotlardan ibaret bir gezegene dönüştüğünü göstererek başlayan Wall•E, belki de bir animasyon için fazla karamsar… Bu karamsar gelecekte, gezegende tek başına kalmış olan romantik robot Wall•E’nin insanlığın kaderini değiştirecek bir kahramana dönüşmesi ise umut verici. Karamsar bir gelecek çizerek, çevreyi korumamızı öğütleyen bu animasyon, Pixar’ın en iyilerinden.

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #64

The 11th Hour | 2007, Leila & Nadia Conners

youtube play youtube play

Oyunculuk yeteneği kadar çevreciliği ve aktivistliği ile de tanınan Leonardo DiCaprio’nun yapımcılığını ve seslendirmesini üstlendiği belgesel, dünyanın çevre sorunlarına ve bu sorunlara getirilen çözüm önerilerine yer veriyor.

IMDb Puanı: 7.3/10

An Inconvenient Truth | 2006, Davis Guggenheim

youtube play youtube play

Kendilerini “bir zamanlar ABD’nin bir sonraki başkanı” olarak tanıtan Al Gore’un küresel ısınmaya dikkat çekmek üzerine yürüttüğü kampanyasının belgeseli, bu çevre sorununun düşündüğünüzden çok daha büyük olduğunu fark etmenizi sağlayacak. Belgesel, bilimsel ve harekete geçirici olması kadar, Melissa Etheridge’in “I Need to Wake Up” şarkısı ile de dikkat çekici.

IMDb Puanı: 7.4/10

The Day After Tomorrow | 2004, Roland Emmerich

youtube play youtube play

Küresel ısınma ya da diğer çevre sorunlarının ciddiyetini kavramak için belgeseller yetmeyenler için Roland Emmerich’in felaket filmi “The Day After Tomorrow” giriyor devreye. Küresel ısınma konusunda devletleri harekete geçirmeye çalışan bir bilim insanının başarısızlığını göstererek başlayan film, saniyeler içinde gerçekleşen küresel bir iklim değişikliği ile görsel efektlerle bezeli bir felaket filmine dönüşüyor. Doğal afetler sonucu bitap düşen metropolleri izlemeyi sevenlerdenseniz, bu görsel efekt şölenini kaçırmayın. Fakat bu sırada “yarından sonra” aynı şeylerin dünyamızın başına gelebileceğini de unutmayın.

IMDb Puanı: 6.4/10

Erin Brockovich | 2000, Steven Soderbergh

youtube play youtube play

Sinema tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biri olan Erin Brockovich, ilhamını aynı adlı kadının gerçek hikayesinden alıyor Film, işsiz bir kadının, bir avukat asistanı olarak iş bulmasının ardından, California’nın en önemli çevre davalarından birinde, şehrin suyunu kirleten bir şirkete karşı zafer kazanan bir kahramana dönüşmesini konu alıyor. Julia Roberts’ın performansı, filmi unutulmazlar arasına yerleştiriyor.

IMDb Puanı: 7.3/10

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey | 1988, Michael Apted

youtube play youtube play

Sigourney Weaver’ın, hayatını Afrika’daki dağ gorillerine adayan bilim insanı Dian Fossey’i canlandırdığı film; çevreyi, doğayı ve hayvanları korumak için mücadele veren bir başka insanla tanıştırıyor bizi. Dian Fossey’nin çalışmalarından ve Harold T.P. Hayes’in makalesinden uyarlanan film, 80′li yılların ilham verici gerçek hikayelerinden birini anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Filmleri