Konu cilt bakımı, makyaj olunca tenimizin de organımız olduğunu ve sağlığımızla doğrudan ilişkili olduğunu unutuyoruz. Özellikle kaçak ürün sıralamasında ilk sıralarda yer alan, Kylie’nin ürünleri ABD sınırlarını aşmadan İstanbul’un belli sokaklarında tüm setin, bulduğumuz bir yerde yaşıyorsanız etiket okuma, cilt dostu ürünler konusunda en azından temel bir bilgi birikimine sahip olmak daha bir önemli hale geliyor.

Cilt Dostu Ürünler
Cilt Dostu Ürünler | Fotoğraf: Unsplash/@parkstreet

Bedenimize daha iyi bakmaya çalıştığımız, çevremizi ve vaktimizi enerjimizi yükseltecek şeylerle çevrelemeye çalıştığımız ama bütün bunları da her şeyin hızla üretilip hızla tüketildiği bir dünyada yapmaya çalışan bir nesiliz orası artık net. Bazen şekersiz raw kek tarifleri paylaşıyor bazen üretilmesi için çok düşük meblağlara üçüncü dünya ülkelerinde ağır kimyasallara maruz kalarak çalışan insanların emeği kıyafetlere ihtiyacımızdan bağımsız olarak sahip olabilmek için AVM kapılarında kuyruk oluyor hatta indirim günleri insanlığımızı unutuyoruz. Bunların birini yapan diğerini paylaşamaz, yapamaz gibi bir fikri savunmuyorum. Belki de tarih sahnesinde çelişkilerimizle diğer nesillerden ayrılacağız kim bilir? Çelişkilere rağmen doğala/farkındalığa yönelmeye çalışmamızla…

Cilt Dostu Ürünler: Nasıl Seçeceğiz

Tüm bu kaos içerisindeki yaşam tarzımızda ağzımızdan giren besinlere sağlık başlığı altında daha fazla dikkat edebiliyorken, hem şekersiz hem lezzetli fıstık ezmesini Instagram’da en natürel satıcıdan sipariş verip günlerce kargo bekliyorken konu cilt bakımı, makyaj olunca tenimizin de bir organımız olduğunu ve sağlığımızla doğrudan ilişkili olduğunu unutuyoruz. Özellikle kaçak ürün sıralamasında ilk sıralarda yer alan, Kylie’nin ürünleri ABD sınırlarını aşmadan İstanbul’un belli sokaklarında tüm setin, bulduğumuz bir yerde yaşıyorsanız etiket okuma, cilt dostu ürünler konusunda en azından temel bir bilgi birikimine sahip olmak daha bir önemli hale geliyor.

youtube play youtube play

Sıkılmadan nereden başlayabilirim derseniz “Campaign for Sale” internet sayfasını ve eğitici içeriklerini önerebilirim. Videolar, eğitirken sıkmayacak doğallıkta ve sade bir dille hazırlanmış. Tek tek kimyasalları açıklamak yerine ana hatlarıyla bu endüstriden ve dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsediyor.

Natürel mi Doğal mı?

Bir mağazaya girip nispeten daha uygun fiyatlı ve hemen her zaman alternatifleri olan veya iyi kampanyalara denk geleceğimiz kimyasal cilt ürünlerinden sonra daha temiz ürün aramak baya zorlu gelebiliyor. En büyük zorluk natürel / organik ürün ayrımı noktasında geliyor. Organik etiketi natürel etiketinden daha az kimyasal bileşen içerme sorumluluğunu beraberinde getiriyor. Yani bir tercih yapacak olsak organik etiketli ürünü natürel etiketli ürüne tercih edebiliriz. Genel olarak hemen her ülkede ‘organik’ kelimesini etikete basmak daha sıkı kurallara tabii iken; natürel kelimesi için aynı şartlardan söz edemiyoruz.

Etiket okumak başlarda bilgilerimiz pratik edilmemişken zor olabiliyor. Bu güne kadar büyük marketlere veya bin bir çeşit far paletinin bulunduğu internet sitelerine girip bir iki çeşit arasında yorum- fiyat- renk- koku karşılaştırması yapıp seçim yapan bünyelerimiz buna alışkın olmayabilir. Neyseki dünyada yükselen bir trend olarak, güzellik ve cilt bakım ürünlerinde de sağlıklı tercihlere yönelme söz konusu; böylelikle az da olsa birçok markayı bulduğumuz alışkın olduğumuz mağazaların ve internet sitelerinin organik versiyonları da var. Bize hitap eden organik markayı bulana kadar bu mağazalardan denemeler yapabiliriz. 

The European Touch bunlardan en çok markaya ev sahipliği yapanı olabilir. Daha sonra cildimize ve bütçemize göre Green BeaverAvalon Organics, yerlilerden Bomonti’de mağazasında da keyifle vakit geçirip sorular sorabileceğimiz Nab İstanbul, kendi kendinize cilt bakımı ürünü yapacağımız zaman da online eğitimlerle imdadınıza yetişecek Mis Bahçe, Egeli Abtira bunlardan bazıları. 

Yazının çoğunda hep nude ürünler veya bazlar ve temizleyicilerden bahsediyormuşum gibi oldu ama benim takip ettiğim ve festival makyajlarının baş tacı glitterlarin organik hallerini üreten markalar da var. Yani organik makyaj malzemeleri deyince bu renkli dünyayı konu dışı bırakmış olmuyoruz.

Bütün bunlara ek olarak biraz organik malzemelere, cildimize ve ürünlerin birbiriyle kullanımıyla elde ettiğimiz sonuçlara aşina olduktan sonra en iyi organik cilt bakımı laboratuvarının mutfağımız olduğunu kendimize hatırlatıp kendi kendimize küçük üretimlere de geçebiliriz. Bütün bu aşamalar arasında aklımızdan çıkmaması gereken nokta, cildimizin uyguladığımız her ürünün ortalama %60sını yutuyor olduğu gerçeği. Onu neyle besleyeceğimiz bize kalmış.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@schimiggy

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri