Yaz geldi, hassas ve alerjik ciltlerin her zamankinden de fazla dikkatli olması gereken noktalar arttı. Eğer siz de kolay kızaran, kuruyan veya kaşıntı gibi belirtilere sahip olan bir cilde sahipseniz, sizin için derlediğimiz önerilere kulak vermelisiniz.

 Hassas Ciltlere Bakım Önerileri
Hassas Ciltlere Bakım Önerileri | Fotoğraf: Unsplash / Amplitude Magazin

Biliyorsunuz, havaların ısınmasıyla hepimiz daha çok terliyoruz ve terlemek ciltteki tahrişleri arttırabilen başlıca unsurlardan biri. Bir yandan hepimizin aylardır evlerinde yani kapalı bir alanda çokça zaman geçirmiş olmasının bir sonucu olarak ciltlerde meydana gelen güneş ışınlarına karşı hazırlıksız, savunmasız olma durumu da söz konusu. İşte bu yüzden yaz dönemi, hassas ciltlere sahip olanların çok daha özenli olmasını gerektiriyor. Nasıl mı?

Öncelikle, bir cilt bakım uzmanı tarafından cildinizin hassas olup olmadığının tespit edilmesi çok önemli. Neden derseniz, yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, kadınların %78.6’sı, erkeklerin ise %52.9’u kendi cildini “çok hassas ve alerjik” olarak tanımlıyor (Treatment of Dry Skin Syndrome: The Art and Science of Moisturizers, Howard Maibach & Marie Lodén). Yüzünüzdeki birtakım kızarıklıklar size bunu düşündürüyor olabilir ama unutmamalısınız ki bu tip cilt sorunları hava koşullarından ruh halinize kadar uzanan çok çeşitli etkenlere göre de değişebiliyor. Bu yüzden önerilerimize geçmeden önce, cildinizin hassas bir yapıda olduğunun bir uzman tarafından onaylanması gerektiğini söylemek istiyoruz. Aynı şekilde, bir cilt uzmanı tarafından belirlenen, cilt tipinize uygun ürünler kullanmanızın öneminin altını çizmek istiyoruz. Şimdi gelelim, özellikle hassas ciltlerin, daha genel anlamda ve yaz döneminde özen gösterebileceği noktalara.

Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin!

Nemlendirin
Nemlendirin | Fotoğraf: Unsplash / Andi Whiskey

Yaz kış fark etmez, cildi nemlendirmek her zaman için çok önemli. Ama tabii yaz aylarında havaların sıcak olması ve kuru ciltlerin daha hızlı tahriş olma riski sebebiyle nemlendirici kullanmanın ve böylece cildi yumuşatmanın, sakinleştirmenin önemi artıyor. Bu yüzden cildinizi düzenli olarak temizlemenin yanında ciltd tipinize uygun içeriklere sahip (mümkünse doğal ve bitkisel içerikli) ürünler ile nemlendirmeyi ihmal etmemenizi öneriyoruz. Böylece sıcak yaz günlerinde de cilt hassasiyetlerinizin dengelenmesini, ferahlamasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Güneşe çıktığınız saatlere dikkat edin.

 Güneşe Çıktığınız Saatlere Dikkat Edin
Güneşe Çıktığınız Saatlere Dikkat Edin | Fotoğraf: Unsplash / Sara Kauten

Cildinizin nem dengesini sağladığınızdan eminseniz, sıra güneşe çıktığınız saatlere özen göstermekte. Araştırmalar, güneş ışınlarının en zararsız olduğu saatler olarak sabah 7-9 arası ve 16.00’dan sonrasını gösteriyor. Güneşe çıkacaksanız, bu saatler içinde çıkmaya dikkat edebilir, böylece cildinizin keskin güneş ışınlarına maruz kalarak daha hassaslaşmasının veya dokusunun bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Güneşlenmek de elbette keyifli ama bize sorarsanız gölgede rahat bir köşeye kurulup hafif bir esinti eşliğinde keyif yapmak gibisi yok!

Güneş koruyucunuzu sürmeyi unutmayın!

 Güneş Koruyucu
Güneş Koruyucu | Fotoğraf: Unsplash / Antonio Gabola

Bir diğer önemli konu da tabii ki cildinize güneş koruyucu sürmeyi unutmamanız. Güneşe, ışınların daha zararsız olduğu söylenen saatlerde çıkıyor bile olsanız, yine de cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu krem ile cildinizi UVA ışınlarından korumayı ihmal etmemelisiniz. Nemlendiriciden yaklaşık 8-10 dakika sonra cilde uygulanan su bazlı ve 50 faktörlü güneş koruyucu kremlerin her zaman için iyi sonuçlar verdiğini gözlemliyoruz ancak her zaman söylediğimiz gibi, her cilt tipinin ihtiyacı farklı, kullanacağınız ürünü cilt bakım uzmanınıza danışmanız önemli.
Güneş koruyucunuzu deniz veya havuza girip çıktıktan ve duş aldıktan sonra tazelemeniz gerektiğinin de altını çizelim.

Hipoalerjenik ağda bantlarını tercih edin.

Veet Pure Hipoalerjenik Sir Ağda Bantları

Hassas ve alerjik reaksiyonlara açık bir cilde sahipseniz, ağda uygulamalarıyla ilgili de çeşitli endişeler yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada sizleri Veet Pure Hipoalerjenik Sir Ağda Bantları‘yla tanıştırmak istiyoruz. Şeffaf, kokusuz ve kızarıklık karşıtı formülüyle alerjik reaksiyonları minimize etmek için tasarlanmış olan sir ağda bantlarıyla ağda rutinlerinizi rahatça ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bantların içerisindeki formülün, Türkiye’nin ilk hipoalerjenik sir ağda bandı formülü olduğunu da ekleyelim.

Kendinize iyi bakın!

 Kendinize iyi bakın
Kendinize iyi bakın | Fotoğraf: Unsplash / Manki Kim

Ve tabii, her konuda olduğu gibi, cilt bakımıyla ilgili dikkat edebileceğiniz noktalar da, onları bir yaşam şekli olarak benimsediğiniz zaman sonuç veriyor çünkü ancak böyle olduğunda belli bir düzene oturuyorlar, hayatınızın birer parçaları olabiliyorlar. Dolayısıyla size önerimiz, genel anlamda önceliği kendinize vermeniz, kendinize iyi bakmanız. Her zaman için bol su tüketerek yaz aylarında kaybettiğiniz suyu geri kazanmanız önemli, dengeli beslenmeniz ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmanız da öyle.

Son olarak, bir önceki yazımızda ruh halimizin cildimize olan etkilerine değinmiştik. Bunu göz önünde bulundurarak, sizi strese sokacak durum ve insanlardan uzak durmaya özen göstermenizi öneriyoruz. Siz iyi olun ki, cildiniz de iyi olsun. Işıldadığınız günler diliyoruz!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Chermiti Mohamed