İçinde bulunduğu doğanın ruhuyla uyum sağlayabilen telaşsız mekanlarda yeni sanatçılarla tanışmanın keyfini başka deneyimlerle kıyaslamak çok güç. Şehrin kalabalık aurasının arasından trafik savaşı vermeden bir sanat mekanına ulaşabilmek, eserlere tüm detaylarını zihnimize kazıyabilecek kadar uzun ve acelesiz bakabilmek… Tüm bunlar kulağa basit gelse de bir sanatseverler için lüksün tanımı olabilecek ayrıcalıklar. Biz de bu yıl rotamızı bu ayrıcalıklar üzerine kurulu sergilere çeviriyoruz ve Modern minimalist tasarımı, telaşsız, Akdeniz’in sade ve neşeli yaşam tarzından aldığı ilhamla sofistike keşiflerin Bodrum’daki adresi METT Bodrum’un Muse Contemporary iş birliği ile sunduğu “Cloud Nine” sergisiyle başlıyoruz.

Fotoğraf: Cloud Nine, Jake Michael Singer

İlhamını Türkçe anlamı “Mutluluktan havalara uçmak” olan “on Cloud Nine” ifadesinden alan, küratörlüğünü Ayşe Pınar Akalın’ın üstlendiği sergi, Türkiye’den ve dünyadan 16 sanatçıyı bir araya getiriyor. Alea Pınar Du Pre, Artem Martis , Canan Savaş, Ebru Yılmaz Kale, Halise Karakaya, Jake Michael Singer, Jeff Robb, Laurence Jenk, Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, Melis Baçaru, Miguel Rodrigues, Petra Hultman, Sinan Polvan, Tom Fellows ve Yasemin Vardarlılar sergide farklı disiplinlerden eserleriyle yer alıyor.

Fotoğraf: Cloud Nine, Petra Hultman

60’a yakın eserinin yer aldığı serginin başlığı, İsveçli sanatçı Petra Hultman’ın büyük ölçekli beyaz dantel enstalasyonundan esinleniyor. Petra feminist alt göndermeleri bulunan tekstil sanatı çalışmalarında yalnızca kullandığı dantelleri üreten kadınlara değil, kendisinin sanatçı olmasının önünün açan ve yıllarca göz ardı edilen tüm kadın sanatçılardan çalıştığı zamanlarda için çocuklarını emanet ettiği bakıcısına doğrudan ya da dolaylı biçimde eserine katkıda bulunan tüm kadınlara referans veriyor!

Fotoğraf: Cloud Nine, Miguel Rodrigues

Farklı doku ve malzemelerden oluşan, çevresiyle ve mekânla uyum sağlayan eserleri bir araya getiren sergide dünyanın dört bir yanından heykeltıraşlar da bir araya geliyor. Portekizli sanatçı Miguel Rodrigues’in barok tarzı eserleri, Güney Afrikalı sanatçı Jake Michael Singer’ın paslanmaz çelikten soyut kuş benzeri heykelleri, Fransız sanatçı Laurence Jenk’in ünlü bonbonları ve Ebru Yılmaz Kale’nin asimetrik ahşap heykelleri seçkinin uzun uzun incelenmeyi hak edenleri arasında.

Fotoğraf: Cloud Nine, Yulia Batyrova & Marat Mukhametov

Savaş nedeniyle kısa bir süre önce Türkiye’ye yerleşen Rus çift Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, beton ve porselenin zıt uyumunu vurgulayan, ağırlıksızlık ve havalanma hissi uyandıran bir dizi çarpıcı eserle sergiye katılırken, son 12 yıldır Türkiye’de yaşayan ve çalışan İngiliz sanatçı Tom Fellows’un alüminyum panelleri izleyicileri büyüleyici ve sofistike bir armoninin içine sürüklüyor. Ufak bir detay Tom Fellows’un eserlerine daha yakından bakmak isteyebilirsiniz çünkü bu alüminyum panellerin bazıları baklava, börek gibi geleneksel Türk yemeklerine ait tepsiler! Son bir not: 15 Eylül’e kadar devam edecek sergi, yaz boyunca farklı etkinlik ve atölye çalışmalarıyla sanatçıları ve konukları bir araya getirecek.

Kapak Fotoğrafı: Cloud Nine

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi