Nikhil Abraham ve ortakları tarafından kurulan CloudChef, mutfak ekiplerinin tıpkı bir usta şefin yapacağı gibi yemek yapmasını sağlamayı amaçlayan bir bulut yazılım platformu! Gastronomi dünyasını geleceği adına son derece ilgi çekici olan bu sistem ‘fine dining’i herkes için erişilebilir kılmaktan, ev mutfaklarını birer restorana dönüştürmeye uzanabilecek ciddi değişiklikler vadediyor.

CloudChef | Fotoğraf: indiacurrents.com

Abraham ‘Yemek için Spotify’ mantığıyla yola çıkan platformlarını Spoon’a verdiği röportajda şöyle anlatıyor: “CloudChef’i, ses ve videoyu kaydedip oynatabildiğiniz gibi, artık tadı da kaydedip oynatabileceğiniz fikriyle başlattık.” CloudChef’in en iddialı amaçlarından biri, yemek severlerin evden çıkmadan dünyanın dört bir yanındaki Michelin seviyesindeki restoranların tariflerini tatmalarına imkan tanımak. “Varsayımsal olarak tadı kaydedebilir ve oynatabilirseniz, herhangi bir konum kısıtlaması olmadan en iyi şeflerden ve restoranlardan ve kelimenin tam anlamıyla dünyanın herhangi birinden yemek yiyebilirsiniz.” diyor Abraham.

CloudChef | Fotoğraf: sfexaminer.com

Pratikte ise sistem şu şekilde işliyor: CloudChef, mutfaklarını bir tarif üzerinde çalışan bir şefi yakından izleyen teknolojiyle donatmış durumda. Sensörler ve kameralar, bir proteinin sıcaklığından bir sosun işlenmesine yemeğin hazırlanmasının her adımında kaybedilen her şeyi izliyor. Ardından tüm bu verileri CloudChef’in yazılımıyla çalışan bir mutfakta, makine tarafından okunabilir bir dosyaya kaydediyor. CloudChef mutfaklarını alışıldık mutfaklardan ayıran ise tüm mutfak gereçlerinin sofware ile yönetiliyor olması. Böylece mutfakta bulunan bir şefin ufak dokunuşlarıyla gereçler kaydedilen veriler doğrultusunda yemeği hazırlamaya başlayabiliyor.

CloudChef | Fotoğraf: indiacurrents.com

Abraham, yazılım otomasyonu ile insanlar arasındaki bu “co-botic” dengenin çok önemli olduğuna inanıyor. Örneğin, daha fazla pişirme işinin robotlar tarafından yürütüldüğü bir geleceği tasavvur edebilse de, en iyi sonuçların işin içine bir insan girdiğinde alındığını söylüyor: “Bir noktada mutfakta bir miktar otomasyona sahip olacağız, ancak robotikte makinelerin özellikle kötü olduğu ve insanların içgüdüsel olarak iyi olduğu pek çok farklı görev var.” Bu da teknolojik gelişmelerin dahil olduğu her iş kolu için tekrarladığımız bir öngörüyü yeniden gün yüzüne çıkarıyor: Teknolojik sistem ve cihazlar insanların yerini tümüyle almayacak ancak bunları kullanabilen kişiler gastronominin geleceğinde de söz sahibi olacak.

Kapak Fotoğrafı: sfexaminer.com

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan NFT Restoranları