Tarihin tozlu sayfalarından sıyrılıp günümüze tüm ışıltısını getiren küçük Fransız kentinde yeni yıl hazırlıkları şimdiden başlıyor: Evet Colmar! Yeni yıla bu masalın içinde girmek isterseniz elinizi çabuk tutun. Otel rezervasyonu son dakikaya kalırsa yer bulmak neredeyse imkansız oluyor. 

Colmar | Fotoğraf: My Tiramisu Notes

Colmar, 9. yüzyılda kurulmuş bir şehir. O zamandan beri mimari yapısını korumuş. Yukarıdaki fotoğrafta yer alan evler de 1500′lü yıllardan kalma ve hâlâ kullanılabilir durumda. Üstelik 9. yüzyıldan 2. Dünya Savaşı’na kadar şehrin görmediği fetih ve savaş kalmamış. Buna rağmen tüm umuduyla neşe saçıyor. Colmar’ın en güzel yanlarından biri ise her yeri üç dört saatte görebilir olmak. Fakat bence iki gün ideal. Çünkü oraya ayak bastığınız an dünyanın kaosundan ve karmaşasından uzak, büyülü bir ortama giriyorsunuz. Zaman duruyor adeta. Hayatın yavaşlayan akışında renklerin, ışıltıların tadını doya doya çıkarıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

20211127_170026-01
Colmar | Fotoğraf: @mytiramisunotes @sedabelkis

Noel zamanı ise her yer süsleniyor ve bu minik kent daha büyüleyici hale geliyor. Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarından biri kuruluyor. Kasımın üçüncü haftasından Aralık sonuna kadar pazar açık kalıyor. Hediyelik eşyalardan, sokak lezzetlerine, sıcak şaraplara kadar neredeyse her şey var. Sokakları saran şarap kokusu eşliğinde yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. 

20211127_143600-01
La Petite Venise | Fotoğraf: @mytiramisunotes – @sedabelkis

Gelmişken görmeniz gereken yerlerden birisi ismini kanallarıyla ünlü Venedik’ den alan La Petite Venise. Bence bölgenin en romantik yeri. İnsan rüya mı, tablo mu olduğunu kestiremiyor. Renkleri ve renklerin uyumu gerçek olamayacak kadar muazzam. Görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de St. Martin Kilisesi. Kilisenin yapımına 1235 yılında başlanmış ve 130 sene sürmüş. Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri. Çan Kulesi’nin üzerine 1572 yılında Rönesans tacı eklenmiş. Dış cephesinde ise Orta Çağ heykellerini barındırıyor. Dikkatimi çeken başka bir nokta ise Özgürlük Heykeli. Amerika’daki Özgürlük Heykeli’ni Colmar’da doğan Frederic Auguste Bartholdi tasarladığı için küçük bir kopyası Colmar – Strasbourg yolu üzerinde bulunuyor. 

20211127_124045-01
St. Martin Kilisesi | @mytiramisunotes – @sedabelkis

Bonus: Hazır Strasbourg yoluna girmişken, arabayla 45-50 dk gidip bir akşam da Strasbourg’un Noel pazarında vakit geçirebilir, mini lunaparkta eğlenebilir, Strasbourg Notre Dame Katedrali’ne çıkabilirsiniz. Burasy dünyanın altıncı en yüksek kilisesi, yapımına 1015 yılında başlanmış 1439 yılında bitmiş ve Romanesk – Gotik mimarinin önemli eserlerinden. İyi Eğlenceler…

Kapak Fotoğrafı: My Tiramisu Notes

İlginizi çekebilir: Wander Magger’dan Avrupa’nın Noel Pazarları