İrlanda’nın ikinci büyük şehri olan Cork, aynı zamanda dünyanın ikinci büyük doğal limanı ve hatta Titanic yüz yılı aşkın bir süre önce tam da bu limandan hareket etmiş. Lee Nehri’nin ortasındaki bir adaya kurulmuş ve nehrin iki yakasına doğru genişlemiş olan Cork, özellikle sonbahar aylarında canlanarak dünyanın en köklü caz festivallerinden birine ve bölgenin önemli film festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bu hareketli dönemde şehri ziyaret edecekler için bir Cork rehberi hazırladık.

Cork Caz Festivali ve Cork Film Festivali

Cork Caz Festivali | Fotoğraf: The Irish Times

Cork Caz Festivali sadece İrlanda’nın en büyük müzik festivallerinden biri olmakla kalmıyor, 1978’e uzanan tarihiyle dünyanın önde gelen, köklü festivalleri arasında sayılıyor. Her yıl 40 bini aşkın ziyaretçi ağırlayan festivalin yıldızlara açılan sahneleri, kentin opera binasından belediye binasına, tiyatro ve müzelerinden gece kulüplerine farklı köşelerinde kuruluyor ve onlarca ücretsiz konserle sokaklara ve meydanlara da taşıyor. Her yıl ekim sonunda düzenlenen festivalin geçtiğimiz yıllardaki konukları arasında Ella Fitzgerald, Herbie Hancock, Chick Corea, Solly Rollins, Esbjörn Svensson Trio ve Al Di Meola gibi isimler olduğunu söylemek, size festivalle ilgili bir fikir verecektir. Her yıl kasım ayında gerçekleşen Cork Film Festivali ise Film Yapımcıları Birliği’nin 1950 yılında gerçekleşen uluslararası kongresinde onaylanan, dünyadaki beş film festivalinden biri olmuş. Festival neredeyse 70 yıl sonra bugün hâlen İrlanda’nın heyecan verici, çeşitli ve tutkulu sinema üretimini dünyayla paylaşmak; vedünya sinemasını İrlandalı sinemaseverlerle buluşturmak için sürüyor.

Cork ve Gezilecek Yerler

Cork’ta on sekizinci yüzyıldan kalma kilise çanlarını kendi ellerinizle çalmak, eski bir hapishanede tarihle ya da şehrin merkezindeki bir parkta doğayla buluşmak, nehir kıyısında yıldızları gözlemlemek ya da eski bir damıtımevinde viski kültürüne dair bilgi depolamak mümkün. Şehrin biraz dışında ise doğa yürüyüşleri ve bol oksijen için Spike Island, Mizen Head ya da Gougane Barra Forest Park sizi bekliyor.

English Market

English Market | Fotoğraf: marketlane.ie

Tarihi 1788’e dayanan Cork English Market, İrlanda’nın en iyi yemek mekânlarından biri. Tonozlu tavanıyla Viktorya dönemi mirasını yaşatan binanın içindeki pazar, et ürünlerinden deniz ürünlerine, ev yapımı reçellerden ördek yumurtalarına, meyve ve sebezelere kadar kaliteli ve taze yerel ürünlerin bir arada sunulduğu bir yer. Kendinizi şehrin sokaklarına bırakacağınız bir günün öncesinde ya da molasında karnınızı doyurmak için buraya uğramayı unutmayın!

St. Anne Kilisesi

St. Anne Church | Fotoğraf: Eddie O’Hare

On sekizinci yüzyıldan kalma kilise çanlarını kendi ellerinizle çalmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken St. Anne Kilisesi‘nin dik merdivenlerinin 132 basamağını çıkmak. 1722 yılında inşa edilmiş kilisenin Shandon Bells kulesine çıkanlar çanları çalma, saat mekanizmasının detaylarını görme ve balkondan Cork manzarasının keyfini çıkarma şansına sahip oluyor.

Cork City Gaol

Cork City Gaol | Fotoğraf: The Address Cork

Cork şehrinin eski hapishanesi olan Cork City Gaol, 1800’lerin başında ilk açıldığında hem kadın hem de erkek mahkumların tutulduğu bir hapishaneymiş. Bugün binanın içinde Cork tarihine ilişkin birçok bilgi edinebiliyorsunuz fakat binanın ürkütücü atmosferi -heleki yağmurlu bir günde ziyaret ettiyseniz- her şeyin önüne geçiyor!

Blackrock Castle Gözlemevi

Blackrock Castle Observatory | Fotoğraf: Blackrock Castle Observatory

Cork’ta 1828 yılında su kenarına inşa edilmiş Blackrock Kalesi, bugün interaktif bir astronomi müzesi ve gözlemevine ev sahipliği yapıyor. Blackrock Castle Observatory, planeteryumu, sineması ve ilgi çekici sergileriyle ailenizle geçireceğiniz eğlenceli bir gün için birebir.

Fitzgerald Parkı

Fitzgerald Park | Fotoğraf: Nangle and Niesen

Cork’un merkezinde adeta bir vaha sizi bekliyor: Asırlık ağaçları, nilüferlerle güzelleşmiş havuzları, yüzyıllık fıskiye, köprü ve heykelleriyle Fitzgerald Park. Aynı zamanda gümüş, seramik ve tarihi belgeler koleksiyonuyla dikkat çeken Cork Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapan park adını Lord Edward Fitzgerald’dan alıyor. Fitzgerald, 1902’de ilki gerçekleşen Cork Uluslararası Fuarı aracılığıyla Cork’un uluslararası arenada adını duyurmasında büyük katkı sağlamış.

Old Middleton Distillery

Old Midleton Distellery | Fotoğraf: Audley Travel

Cork’un biraz dışındaki Midleton kasabasındaki Old Midleton Distellery, 1825’te James Murphy tarafından açılmış bir damıtımevi ve bugün Jameson, Redbrast, Paddy, Midleton ve Powers gibi ünlü viskilerin de aralarında olduğu birçok içkinin üretim yeri. Buradaki The Jameson Experience adlı ziyaretçi merkezine uğrayıp turlara katılabilir, müzedeki parçaları inceleyebilir, viski kültürü ve deneyimi hakkında aydınlanabilirsiniz.