Fransa’nın dünyaca ünlü plajlara ev sahipliği yapan Fransız Rivierası diğer adıyla Cote D’Azur bölgesi Marsilya’dan başlıyor ve İtalya sınırına kadar devam ediyor. Hal böyle olunca İtalya esintilerine çoğu yerde rastlamak mümkün. 

Nice
Nice | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Fransız Rivierasında Ulaşım

Bölgede tarifeli sefer düzenlenen tek havaalanı Nice Cote D’Azur havalimanı. Avrupalı birçok havayolunun uçtuğu bu havalimanına Türk Havayolları’nın da haftanın belirli günleri İstanbul’dan direkt uçuşu bulunuyor. Havaalanından Nice şehir merkezine gitmek 2 numaralı tramvay ile yaklaşık 30 dakika sürüyor ve fiyatı 1.5€. 

Nice
Nice | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Cote D’Azur çok geniş bir tren ağına sahip bir bölge olduğu için ulaşımda hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz. Nice, Cannes, Monaco gibi birçok şehrin kendi tren garı var ve TrainLine ya da OUI.sncf uygulamalarından tren biletlerinizi rahatlıkla alabilirsiniz. Saatleriniz belli değilse bileti önceden almanıza gerek yok, çoğu zaman trenlerde yer oluyor ama tren saati yaklaştıkça fiyatlar 1-2 euro artabiliyor. Ayrıca genellikle bilet kontrolü olmuyor ama aralarda trene binmeden ya da trenden inince bilet kontrolüne denk gelmek mümkün. Bölgede trenle ulaşamayacağınız nadir yerlerden biri olan St. Tropez’e gitmek için ise farklı seçenekler mevcut. Nice ve Cannes’dan günde bir kez feribot kalkıyor ve gidiş dönüş fiyatı 50 euronun üzerinde. Diğer bir seçenek ise St.Raphael’e kadar trenle gidip ordan günün birkaç saati olan ve gidiş dönüş ücreti 25 euro olan feribotu kullanmak. Feribot kullanmak istemiyorsanız St.Raphael tren garından 3 euroya otobüse binebilirsiniz. Yolculuk trafiğe bağlı olarak yaklaşık 2-2,5 saat sürüyor.

Monte Carlo
Monte Carlo | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Konaklama

Nice ve Cannes gibi büyük şehirler konaklama için birçok farklı seçenek sunuyor. Bu şehirlerde St.Tropez ya da Menton gibi küçük yerlere kıyasla daha ucuza konaklamanız mümkün. Bende bu sebeple evimi Cannes’da kiraladım. Ev çok merkezi bir konuma sahipti ve çok temizdi. Öyle ki burada ev kiralamayı düşünenler için linki de buraya bırakıyorum.

Fransız Rivierası’ndaYeme İçme

La-Maison, Cannes
La-Maison, Cannes | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Sahil boyunca yer alan bir bölge olduğu için Cote D’Azur’da çok lezzetli deniz ürünleri bulmanız mümkün. Deniz ürünü restaurantları dışında İtalyanlar tarafından işletilen birçok pizza ve makarnacı da mevcut. Ben Cannes’da bulunan La-Maison’un pizzalarına bayıldım. Porsiyonlar büyük, servis ise kalabalığa rağmen çok hızlıydı. Midyeli makarnası için ise Voglia Di Pasta Cannes’ı önerebilirim. Nice’teki favori restaurantım ise Lübnan mutfağından birçok lezzet sunan Ya Habibi oldu. 

Voglia Di Pasta, Cannes
Voglia Di Pasta, Cannes | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Cote D’Azur Plajları

267c0ca5-aeaf-4054-9b1b-b8e0b3af4bb2
Cote D’Azur Plajları, Nice Halk Plajı | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Nice’de plajlar taşlık ve kalabalık o yüzden Nice bana kalırsa bölgede denize girilecek en kötü yer. Cannes’ın sahili ise kum ve denizi daha temiz. Cannes’da çok güzel halk plajları bulunuyor fakat saat 10:00’dan sonra plajlarda adım atacak yer kalmıyor. Özel plajlar ise Bodrum plajlarını andırıyor ve giriş ücretleri 30 eurodan başlayıp 80 euroya kadar çıkabiliyor. Cannes’daki özel plajlar rezervasyonla çalışıyor ve yüksek sezonda 10 gün önceden rezervasyon yapmanız lazım. Ben rezervasyon yaptırmadığım için açılış saatinde bütün plajları dolaşmak zorunda kaldım ve hiçbirinde yer bulamadım. Rezervasyon yaptırmak için C-Beach, La Plage Du Festival ve Long Beach’i önerebilirim. St. Tropez’de denize girmek isterseniz de Nikki Beach ve Le Club 55 öne çıkıyor. Nikki Beach’in giriş ücreti 35€ ve şezlonglar için rezervasyon kabul etmiyor. Sadece restaurant kısmına rezervasyon yaptırabilirsiniz. Şezlong içinse 12’de sıraya girmeniz lazım. Mekan  çok geniş bir yemek ve içki menüsüne sahip.

Cote D'Azur Plajları, Cannes Özel Plajlar
Cote D’Azur Plajları, Cannes Özel Plajlar | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Covid-19 Önlemleri

Cote D'Azur Plajları
Cote D’Azur Plajları, Sosyal Mesafe’nin uygulanmadığı plajlardan biri | Fotoğraf: Baran Kalkavan

Akdeniz ülkesi olmanın verdiği rahatlıktan dolayı önlemler maalesef pek uygulanmıyor. Sokaklarda sadece turistler maske takıyor. Restaurant ve cafelerde ise ne bir ateş ölçümü mevcut ne de masalar arası sosyal mesafe var. Plajlarda da şezlonglar arasında uygun mesafe yok ve bazı yerlerde garsonlar da maske takmıyor.

Kapak Fotoğrafı: Baran Kalkavan

İlginizi çekebilir: Umut Hanioğlu’ndan Fransız Rivierası’nda Sanat ve Edebiyat Turu