Disney Plus platformunda 27 Mayıs 2021’de yayına giren, 2 Temmuz’da da beyaz perdede izleyebileceğimiz Cruella, hepimizin yakından tanıdığı çocukluk kahramanlarından 101 Dalmaçyalı’ların adeta devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. Disneyseverler tarafından merakla karşılanan filmde, 101 Dalmaçyalı filminin kötülerinden Cruella rolünde Emma Stone, Barones rolünde ise Emma Thompson yer alıyor. Film, ikonik karakter Cruella de Vil’in, nasıl böyle kötü biri haline geldiğinin öyküsünü yeniden yaratarak seyirciye sunuyor.

Cruella, Emma Thompson | Fotoğraf: Elle.com.tr

Cruella

Aslında izleyenlerin hayal kırıklığına uğramış olması sebebiyle filmi büyük bir merakla izledim ve ne yazık ki ben de aynı duyguları paylaşıyorum. Kurgudaki boşluklar, karakterlerdeki tutarsızlıklar ve 101 Dalmaçyalı filmindeki kötü karakterlerle hiç de uyuşmayan bir devam filmiyle karşılaşmam sebepli bu hayal kırıklıkları silsilesini, gelin yakından inceleyelim…

Orijin Hikâyeye Bir Bakış

Cruella filmi, son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen, orijin hikâyelerden biriydi. Peki nedir bu orijin hikâye? Özellikle çizgi roman temelli animasyon filmlerinde çokça kullanılan, herhangi bir karakterin geçmişine dönerek ne şekilde kötü biri veya bir süper kahraman haline geldiğini anlatan, eğer bir gruptan bahsediliyorsa bu grubun hangi olaylar sonucunda birleştiğine dikkat çeken, güçlerini nasıl kazandıklarını gözler önüne seren yapımlara orijin hikâye diyoruz. Seyircinin karakterleri sorgulayıp onlara daha yakın perspektiften bakabilmesini, onların geçmişini görebilmesini sağlayan bu yapımlar, serilerin ilk filmleri de olabiliyor, merak uyandırması amacıyla sonradan da ortaya çıkabiliyor. Iron Man, Captain America, X-Men gibi birçok Marvel yapımında yararlanılan bu tarz, bu kez 101 Dalmaçyalı’ların, Dalmaçyalı’lara olan nefreti ve onları öldürüp kürk yapmak istemesi ile meşhur olan kötüsü Cruella De Vil karakterinde kullanılıyor.

Estella’dan Cruella’ya Dönüşüm

Bu filmde; İngiliz yazar Dodie Smith’in 1956 yılında yayımladığı, The Hundred and One Dalmatians, dilimize; 101 Dalmaçyalı olarak çevrilen kitabından esinleniliyor. Filmde, Dalmaçya köpeklerinin derisinden kürk yapmak istediği için bu hayvanları kaçıran Cruella’nın, başlangıçta Estella iken nasıl Cruella De Vil’e dönüştüğünün öyküsünü izliyoruz. Aslında bu film, 101 Dalmaçyalı filmiyle kafamızda oluşan soruların bir cevabı niteliğinde.

“Cruella neden Dalmaçyalı köpeklere düşman, ateşe olan takıntısı ne, onu bu kadar kötü biri haline ne getirdi, meşhur siyah beyaz arabasının ismi neden Panther de Ville, karakterin yaşadığı dev malikanenin ismi neden Hell Hall?” gibi sorular, bu filmde cevaplarını buluyor.

Not: Yazının buradan sonrası spoiler içermektedir.

Filmin başında, hayatı boyunca taşıyacağı “Diğerlerinden farklı biri olarak dünyaya gelme” yükünü simgeleyen, yarısı siyah yarısı beyaz saçlarla doğan, bir çocuğun, Estella’nın, farklılıkları sebebiyle okulda zorbalık gördüğü 60’lı yıllara gidiyoruz. Sadece annesinin onu yargılamadığı ve daima destek olduğu, ondaki yeteneği fark edip büyük bir modacı olma hayallerine inandığı, büyük bir sevgi ve şefkatle yetiştirdiği Estella, bu zor dünyaya daha en başından tutunamayarak okuldan atılıyor. Annesi Estella’yı, büyük bir moda tasarımcısı olabilmesi için yaşadıkları küçük şehirden alıp, Londra’ya götürmeye karar veriyor ve maddi olarak destek alabilmek için kapısında “Hellman Hall” yazısının yer aldığı malikaneye geliyor. Estella’nın hayatı boyunca kendisini annesinin ölümüne sebep olmakla suçlayacağı tüm dram, işte burada yaşanıyor. Üstelik Dalmaçyalı köpeklerin üzerine saldırarak uçurumdan attığı annesini kaybettiği ve nefret ettiği bu yer aslında onun gelecekteki yuvası da…

Bir başına kalan Estella ,tesadüf eseri sokakta Jasper ve Horace adında yeni arkadaşlar ediniyor ve bu takım akıl almaz bir ustalıkla hırsızlıklar yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Birlikte büyüyüp yetişerek adeta bir aile oluyorlar. Fakat Estella aynı zamanda dikiş dikmeye, tasarımlar yapmaya devam ediyor. İçindeki modacıyı bir türlü durduramadığından Jasper ve Horace bir kurnazlıkla onu ünlü moda mağazası Liberty’de işe aldırmayı başarıyor, fakat Estella burada bir temizlikçi olmasına rağmen gözü hep vitrinlerde kalıyor. Bir gece tüm tutkusu ve cesaretiyle baştan yarattığı vitrine, tesadüfen dönemin öncü moda tasarımcısı Hellman Hall’un sahibi Barones denk geliyor ve Estella hayran olduğu bu moda devinin yanında çalışmaya başlıyor.

Yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı bu moda evinde aslında Barones’in hiç haberdar olmadığı gerçek karakteriyle de tanışmaya başlıyor. Barones’in evcil hayvanı olan ve davetlerde bile asla yanından ayırmadığı, çaldığı düdüğü sayesinde daima onu koruyan üç Dalmaçyalı, Cruella’nın ilerleyen zamanlarda Dalmaçyalı köpeklere olan nefretine de bir göz kırpıyor. Barones kimsenin fikirlerini ve duygularını önemsemeyen, onları sadece kendi çıkarlarına hizmet eden birer köle olarak gören, çok sıkı rutinleri olan, aynı yiyecekleri hep aynı şekilde tüketen klasik bir narsist olarak karşımıza çıkıyor.

Barones’in taktığı ve Estella’nın annesinin emanetine sahip çıkamayıp onun öldüğü gece kaybettiği kolyeyle gerçekler ortaya çıkıyor. Tasarımlarıyla Barones’i gölgede bıraktığı, onun için oluşturduğu koleksiyonlarda asla adının geçmemesiyle açığa çıkmaya başlayan Estella’nın karanlık yönü, gerçek annesinin Barones olduğunu ve üvey annesini de öldürdüğünü öğrenmesi ile açığa çıkıyor. Gizlediği karanlık yönü, annesinden aldığını kabullenemediği ve annesinin sevgi dolu karakterine uyum sağlamak için yıllarca bastırdığı genetik özellikler, yani Estella’nın tam tersi olan Cruella tarafı uyanıyor. Böylece Barones’le arasındaki ilişki hayranlıktan, anne-kız çatışması ve intikama evriliyor.

Cruella, Emma Thompson | Fotoğraf: Bantmag.com

101 Dalmaçyalı’da Cruella, Jasper ve Horace

İkonik kötülerden olması sebebiyle korkunçluğunu seyretmeyi beklediğiniz Cruella’yı bu filmde bulacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Aksine, bu filmde Cruella’nın insani yönleriyle tanışıyoruz. Elbette efsanevi kötü bir karakterin geçmişteki hali çok iyi ve masum olabilir fakat benim hoşlanmadığım kısım tamamen arada kalınmış olması. Adeta bir anti-karakter gibi, Estella’nın iyi mi, kötü mü olduğuna bir türlü karar veremiyoruz. Cruella’nın intikam hırsıyla dolup taşmasından itibaren adeta içinde taşıdığı bir ikinci karakterle tanışıyoruz.

Fakat rahatsız edici olan kısmı, sadece Barones’e karşı değil, birlikte büyüdüğü, onu daima çok sevmiş ve destek olmuş iki arkadaşı Jasper ve Horace’a karşı da aynı tutumu geliştirmiş olması. O ana kadar, ona karşı hiçbir kötülüğü dokunmayan ve harika bir ilişkiye sahip olduğu iki arkadaşına bir anda sırt çevirmesi çok da inanılır değil. Üstelik Jasper ve Horace da 101 Dalmaçyalı filminde tamamen şeytani karakterler olmalarına rağmen, burada Estella’nın tüm zalimliklerine boyun eğen ve hatta başkalarına yaptığı zalimlikler konusunda bile onu uyaran, sağduyulu karakterler olarak karşımıza çıkıyorlar. Açıkçası devam filmi niteliğindeki filmlerin karakterlerinin kendi içinde bir tutarlılığa sahip olmasını tercih ederdim fakat bu karakterler birbirinden apaçık şekilde bambaşka.

Kostümler ve Müzikler

Cruella’nın, dikkatimi oldukça çeken çarpıcı elbiseleri, birçok Oscar ödülüne sahip tasarımcı Jenny Beavan’nın elinden çıkmış. Hatta 2022 Oscar töreninde, Cruella için kostüm kategorisinde ödül bekleniyor. Film, 70’lerde İngiltere’yi kasıp kavuran punk rock akımıyla ön planda. Estella’nın yaptığı tasarımlarda ve kendi giydiği kıyafetlerde kullandığı çengelli iğneler, gazete desenleri göze çarpıyor. Cruella’nın Barones’e meydan okuduğu sahnelerden birinde giydiği ve çöp kamyonunun içinden dökülen kuyruğuyla şaşkınlığa uğratan upuzun kuyruklu elbisesi, en çok aklıma kalan kostümlerden biri oldu. Bir diğeri ise hem Barones’in defilesine darbe vuran, hem de beni şoka uğratan o canlı (!) kostüm oldu…

Filmin müzikleri de dönemin en çok öne çıkan şarkılarının adeta bir 70’ler Spotify listesi gibi sunuluyor. Listede aralarında; The Doors, The Rolling Stones, David Bowie, Queen, Nina Simone, Bee Gees, Blondie, Judy Garland, Deep Purple, The Animals gibi dev isimler yer alıyor.

Cruella, Emma Thompson | Fotoğraf: Slashfilm.com

Cruella’nın Devamı Gelecek mi?

Cruella’nın zaferini kazandığı ve Barones’i alt ettiği finalde, Cruella’nın Panther de Ville marka arabası ve ekibiyle, Hell Hall isimli dev malikânenin önünde boy gösterdiğini görüyoruz. The Hollywood Reporter’ın verdiği haberlere göre, devam filmi çalışmaları çoktan başlamış bile. Henüz resmi bir açıklama yok fakat Fakat Barones’in hapse giderken hikâyenin böyle bitmeyeceğini söylemesi, bir devam filmi olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Kapak Fotoğrafı: Popsugar.com

İlginizi çekebilir: Nesliay Ocakküçük’ten Friends the Reunion