Hayat, öyle beklenmedik zamanlarda karşımıza öyle hikâyeler çıkarır ki, sanki her şeyin doğru bir zamanının olduğunu hatırlatır bizlere. Ümitsiz olduğumuz başarılar, yıllardır görmediğimiz insanlar, gizli kalmış bilgiler… Bu beklenmedik başarılara iki kat heyecanlanır, bu gizli kalmış bilgiler ışığında iki kat aydınlanırız. Ernesto Solari ve partneri Ivana Bonfantino’nun bir tesadüf sonucu İtalya’nın Ravella kentinde rastladığı bu gizli kalmış bilgi, şüphesiz ki tüm sanatseverlerin gözlerini iki kat ışıldattı. Bu bilgi nedir diye sorarsanız, Fenice ailesinin elinde olan, Leonardo Da Vinci’nin bu zamana kadar keşfedilmemiş ilk eseri Archangel Gabriel’den başkası değildi.

Leonardo da Vinci ve Archangel Gabriel Adlı Eseri | Fotoğraf: Newslocker.com

Tarihler 1499’u gösterdiğinde Amolfi düşesi Aragon’lu Giovanna, İtalya’nın Ravella kentindeki aristokrat Fenice ailesine bir hediye verir. O zamanlar genç bir çocuğun elinden çıkmış, kayda değer bir hediye gibi gözükmeyen bu eser için yüzyıllar sonra bile milyonlarca insanı heyecanlandıracak desek, ne düşünürlerdi acaba?

1499 yılından beri Fenice ailesinin elinde olan bu paha biçilemez hediye, orijinalliğinden emin olunmaması sebebiyle, yüzyıllardır aile yadigarı eski eşyaların arasında sessizce kendini göstereceği doğru vakti bekliyordu, ta ki o heyecanlı an gelene kadar! Evin hizmetlilerinin, temizlik yaparken eskide kalmış diğer eşyalardan daha parlak bir cisim olduğunu fark etmeleriyle Ernesto Solari’ye haber verilir ve böylelikle uzun yıllardır saklı kalmış bu eser, yeni bir dünyanın kapılarını aralar! Şimdi biraz geriye dönelim. Bu serinin bir önceki yazısında Leonardo Da Vinci’nin yıllar geçse dahi tüm insanlığı şaşırtacağından emin olduğumu söylemiştim sizlere. Peki bunu neden söyledim?

Archangel Gabriel, Leonardo da Vinci | Fotoğraf: Fanpop.com

Hatırlarsanız, Da Vinci’nin uzun yıllar bilinen ilk eseri olduğu düşünülen, 1472 yılında resmettiği Arno Vadisi Manzarası, zekasını yeni yeni yeteneğiyle buluşturan genç Leonardo’nun dünyasına ışık tutarak, hepimizi heyecanlandırmıştı.

Ancak Arno Vadisi Manzarası’nın keşfinden uzun yıllar sonra, yukarıda bahsettiğim üzere tesadüfen ortaya çıkan, yüzyıllardır kendi vaktini bekleyen ve gizeminin çözülmesi tam 3 yılı bulan bu “daha parlak cisim”, Leonardo Da Vinci’nin bilinen ilk eseri Archangel Gabriel’dan başkası değildi.

Eserin, resmi adının “Archangel Gabriel” olduğu henüz kesinleşmese de Profesör Ernesto Solari ve el yazısı uzmanı Ivana Bonfantino’nun, uzun uğraşlar sonucu resimdeki kodları birleştirmeleriyle eserin içerisindeki mesaja ulaşılır. Şöyle yazar Da Vinci resmin içerisine: “Ben, 1452’de doğan Leonardo Da Vinci, 1471’de kendimi Archangel Gabriel olarak temsil ettim.”

Leonardo da Vinci | Fotoğraf: Pinterest

Hayatının ileriki dönemlerine baktığımızda dini inancının zayıf olduğunu gördüğümüz Da Vinci’yi 19 yaşında kendini dört büyük melekten birinin suretinde resmetmesi kendine duyduğu özgüven miydi, yoksa Tanrı’nın işleriyle dalga geçme şekli miydi şimdilik bilemiyoruz, ancak belki birkaç yüzyıl sonra bu hikâyenin de şifresi çözülür ve insanlık bir kere daha şaşırır, kim bilir?

Kapak Fotoğrafı: Frieze.com

İlginizi çekebilir: Öyküm Kütük’ten Arno Vadisi Manzarası