Ne mutlu ki, doğal ve organik beslenmenin önemi konusunda hepimiz eskisinden çok daha bilinçliyiz. Bu farkındalık da ister istemez bir arayışı beraberinde getiriyor; hem lezzetli, hem de doğal olanın arayışını. Tam da böyle bir mekanla tanıştıracağım sizi bugün, bir yandan glutensiz, rafine şekersiz ve vegan olup, bir yandan da nasıl insanın tatlı ihtiyacını tam anlamıyla doyurabildiğini anlayamadığım, birbirinden lezzetli atıştırmalıkları ile Tomtom Mahallesi’ni renklendiren Dear Food.

Konum

Dear Food
Dear Food | Fotoğraf: @dearfood.ist

Dear Food

Iraz Kutlar ve Devran Vangölü’nün yarattığı Dear Food, ikilinin sağlıklı atıştırmalıklara olan merakı sayesinde doğuyor. Hem sağlıklı, hem de lezzetli ürün arayışlarında oldukça zorlanıyor ve sonunda kendileri pişirmeye karar veriyorlar. Beş yıllık bir hazırlık sürecinin ardından Dear Food ürünleri ve artık Tomtom Mahallesi‘ndeki sevimli dükkanı bizlerle buluşturuyorlar.

Dükkanın öyle iç açıcı bir atmosferi var ki, minik sürmeli kapısından içeri ilk adımınızı attığınız andan itibaren ruhunuzu besleyecek bir mekana girdiğinizi anlıyorsunuz. Tavandan sarkan bitkiler, duvara asılmış birbirinden rengarenk fotoğraflar, ürünlerin tatlı süslemelerle yerleştirildiği raflar ve sizi karşılayan iki gülen yüz.

Dear Food
Dear Food, Muffin – Susamlı Kekikli Grissini | Fotoğraf: İrem Bali

Biraz da Dear Food’un ürünlerinden söz edelim. Aralarında kendilerinin isimlendirdiği “sürmelik” gibi atıştırmalıkların da olduğu menüsünde; granola, grissini, kek, powerball, kurabiye ve krakerler ile çeşit çeşit ekmekler yer alıyor. Sürmelik’ler arasında sade ve çikolatalı fıstık ezmesine ek olarak, aynı zamanda benim favorilerimden biri olan Sürella bulunuyor. Fındık, kakao, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi şekeri ile yapılan Sürella’yı, ekmeklerinizin üzerine sürüp afiyetle yiyebilirsiniz.

Dear Food
Dear Food, Dear Rocher – Çokoprenses| Fotoğraf: İrem Bali

Zeytinli ve susamlı-kekikli grissini’lerini, krakerlerden Dear Ritos‘u, kakaolu ve maş fasülyeli kekini, içinde yalnızca fındık, kakao, organik bal olan Dear Rocher‘yi, Bademli ve Zencefilli Kurabiye’sini ve Çokoprenses‘ini mutlaka denemelisiniz! Karabuğday unu, keten tohumu, himalaya tuzu, çörek otu, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği ile yaptıkları Dear Kekmek ise bir harika. Her biri önce lezzetleri ile etkiliyor sizi, sonra aynı zamanda sağlıklı da olduklarını hatırlıyorsunuz ve koca bir gülümseme yerleşiyor yüzünüze.

Dear Food’tan online olarak sipariş verebildiğinizi de söyleyeyim. Websitelerini bırakıyorum!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @yugenfolks