Yaz geldi, günler uzamaya, havalar ısınmaya başladı. Tüm bunlara rağmen halen denize koşmak, tatile çıkmak için bir bahaneye ihtiyacınız varsa eğer, bu filmler sizi harekete geçirecek! İşte Tayland’dan Yunan adalarına, Güney İtalya’dan Hawaii’ye sizi deniz, güneş ve kum aşkıyla yanıp tutuşturacak deniz kenarında geçen filmler:

Deniz Kenarında Geçen Filmler
Deniz Kenarında Geçen Filmler | Mamma Mia

En İyi Tatil ve Sahil Filmleri

Yaz geldi, günler uzamaya, havalar ısınmaya başladı. Tüm bunlara rağmen halen denize koşmak, tatile çıkmak için bir bahaneye ihtiyacınız varsa eğer, bu filmler sizi harekete geçirecek!

İşte Tayland’dan Yunan adalarına, Güney İtalya’dan Hawaii’ye sizi deniz, güneş ve kum aşkıyla yanıp tutuşturacak 10 film:

A Bigger Splash | 2015, Luca Guadagnino

Klasik Avrupa filmlerinden “La piscine”nin modern bir uyarlaması olan bu film, karmaşık bir aşk dörtgeni olarak başlayıp heyecan verici bir polisiyeye dönüşüyor. Her biri birbirinden yetenekli dört oyuncu Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts ve Dakota Johnson’ı bir araya getiren film, Güney İtalya’da, Sicilya açıklarındaki Pantelleria adasındaki muhteşem doğayı gözler önüne seriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Before Midnight | 2013, Richard Linklater

Jesse ve Celine, birçoğunuz gibi bizim de en çok hayranlık duyduğumuz çiftlerden; bu yüzdendir ki dönüp dolaşıp film listelerimizde yine onlarla karşılaşıyoruz. Artık Before Sunrise ve Before Sunset’i izlemeyen kalmadığını biliyoruz, fakat bazıları için serinin ilk filminden 18, ikincisinden 9 yıl sonrasında geçen Before Midnight’ın halen heyecan verici bir ‘yeni’ haber olduğunun farkındayız. Viyana ve Paris’in ardından bu kez bir Yunan adasındaki diyaloglarına tanık olduğumuz çiftin yine söyleyeceği çok şey var. Evet, tatilde bile ilişkileri sorgulamaya devam…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Her | 2013, Spike Jonze

Yaratıcı yönetmen Spike Jonze’un son harikası, yakın bir gelecekte yapay zeka işletim sistemine aşık olan bir adamın hikayesini anlatıyordu. Samantha adındaki bu işletim sistemi ile yakınlaştıkça inanılmaz bir bağ kuran Theodore’u Joaquin Phoenix canlandırırken, Samantha’ya sesini veren Scarlett Johansson, ona resmen izleyenlerin de aşık olmasını sağlıyordu. Theodore’un Samantha’yla (?) plajda geçirdiği anlar, filmin belki de en romantik ve en muhteşem anlarıydı. O sahnenin ardından kumlara basmak, sıcağın altında uyuyakalmak, güneşi iliklerinizde hissetmek ve romantik şarkılar dinlemek için sabırsızlanacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Mine vaganti (Serseri Mayınlar) | 2010, Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek’in “Serseri Mayınlar” filmi, bir aşk hikayesine ya da bir ailenin ilişkilerine odaklanıyor olabilir ama herkesin içinde uyandırdığı bir istek var ki, o da Güney İtalya’yı ziyaret etmek! Filmde, 1960’lardan beri Lecce’de makarna üretimiyle uğraşan köklü bir ailenin Roma’da yaşayan eşcinsel oğlu ailesini ziyaret etmeye ve onlara açılmaya karar vermiştir. Fakat erkek kardeşi ondan önce davranarak aileyi sarsacak başka bir duyuru yapar ve planları altüst olur. Özpetek’in her zamanki sıcaklığını koruyan sineması, Lecce’nin sokakları, Puglia’nın doğası ve denizi eşliğinde sizi seyahate çıkmaya iten o filmlerden…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Forgetting Sarah Marshall | 2008, Nicholas Stoller

Filmimizin kahramanı Peter, televizyon yıldızı sevgilisinden yeni ayrılmıştır ve onu unutmak için Hawaii’de bir tatile çıkar. Fakat işin kötü yanı, eski sevgilisinin de, bir rock yıldızı olan yeni sevgilisiyle beraber aynı otelde tatil yapıyor olmasıdır. How I Met Your Mother dizisinin yıldızlarından Jason Segel’in başrolde oynadığı bu oldukça uygunsuz espriler içeren komedi, Hawaii’nin muhteşem doğası ve güzel denizine rağmen her şeyin yolunda gitmeyebileceğini gösteriyor. Siz yine de tatil hayallerinizi bir kenara bırakmayın.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Mamma Mia! | 2008, Phyllida Lloyd

Tamamen ABBA şarkılarıyla kurgulanmış bu güneş saçan müzikal ve film uyarlaması, düğün arefesindeki bir genç kızın, annesinden habersiz bir şekilde düğününe çağırdığı 3 adamın yaşadıkları güneşli Yunan adasına ziyaretiyle başlıyor. Sophie’nin annesi Donna’nın geçmişinde önemli bir yeri olduğunu bildiği, üstelik babası olduğundan şüphelendiği bu üç adamdan hangisinin gerçek babası olduğunu anlamaya çalıştığı müzikal, bembeyaz mimarisi, masmavi denizi ve rengarenk çiçekleriyle bir Yunan adası tatilinden beklediğiniz her şeyi vadediyor. Üstelik oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Amanda Seyfried, Colin Firth, Pierce Brosnan ve Stellan Skarsgard gibi isimler var!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Surf’s Up | 2007, Ash Brannon & Chris Buck

Son yılların sevilen türlerinden mockumentary (sahte belgesel) animasyonla birleşirse ne olur? Dünya Penguenler Sörf Şampiyonası’nın perde arkasını röportajlar ve detaylı çekimlerle ekranlara taşıma iddiasında olan Surf’s Up, sadece tür seçimiyle bile güldürüyor. Shia La Beouf, Jeff Bridges ve Zooey Deschanel gibi isimlerin seslendirdiği penguenler sörf yaparken, siz de kendinizi dalgalara bırakmak isteyeceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Shelter | 2007, Jonah Markowitz

LGBT sinemasının son yıllardaki en başarılı ve sevilen örneklerinden olan Shelter, sanat okulu hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmış bir genç adamın sıkıcı bir işte çalışarak ve boş zamanlarını en yakın arkadaşıyla sörf yaparak geçirdiği günlerine odaklanıyor. Bir gün en yakın arkadaşının çıkagelen abisi ile yakınlaşmaya başlayan Zach, kendini ve hayallerini yeniden keşfediyor. Shelter, California plajlarının ve sörfçülerinin ateşini üzerine giyiniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Die Another Day | 2002, Lee Tamahori

Listemizde Pierce Brosnan’lı 007 yıllarından bir James Bond filmi de var… Pierce Brosnan ve Judi Dench’in yanı sıra Halle Berry, Rosamund Pike ve Madonna’nın da rol aldığı Die Another Day, birçok Bond filmi gibi onlarca ülkeye uzanan bir macera vadediyordu. Bunlar arasında Küba sahilleri de vardı (ama tabii bu sahnelerin çekimleri İspanya ve Hawaii’de yapılmıştı. 007 tarihinin en sevilen ‘Bond kızlarından’ Halle Berry’nin ikonik denizden çıkışıyla hatırladığımız bu sahneler ister macera peşinde olun ister sadece kokteylinizi yudumlamak peşinde, sizi plajlara davet ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

The Beach | 2000, Danny Boyle

Deniz kenarında geçen filmler listemizin sonuncusu; en son Ex Machina ile kendi senaryosunu yöneterek büyük başarı elde eden Alex Garland’ın romanından uyarlanan ve ünlü İngiliz yönetmen Danny Boyle’un imzasını taşıyan The Beach, genç bir Leonardo DiCaprio ve Tayland’ın cennet plajlarıyla gözleri bayram ettiriyor. Yirmili yaşlardaki Richard, Bangkok’taki bir otelde, yan odasında intihar eden bir diğer gencin geride bıraktığı, saklı bir cenneti işaret eden bir harita buluyor ve buraya gitmeye karar veriyor. Fakat onu yolunun tuhaf insanlarla kesişeceği tehlikeli bir yolculuk bekliyor. Tüm gizemine ve gerilimine rağmen The Beach, Tayland’ın muhteşem plajlarını görerek, en kısa zamanda bir Uzakdoğu seyahati planlamanıza neden olabilir!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan En İyi Tatil Filmleri