Ders çalışmaya başlamak… Biz öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiş olan bir eylemdir kendisi. Bir türlü oturulamayan sandalyeler, açılamayan kitaplar, ele alınmak istenmeyen kalemler ve daha bir sürü sorun… Peki her şeye baştan başlamaya, yeni bir sayfa açarak birkaç adımla bu “sıkıcı” işi eğlenceli hale getirmeye ne dersin? Öyleyse gel seninle ders çalışmak için motivasyon kazanacağımız bir yolculuğa çıkalım. Varış yerimiz: BAŞARI!

Ders Çalışmaya Başlayamamak
Ders Çalışmaya Başlamak | Fotoğraf: Unsplash / Nick Morrison

Ben üniversite sınavına ilk hazırlanışında hedefini tutturamamış ve sonraki yıl hatalarından ders çıkararak istediği yeri kazanmış bir diş hekimi öğrencisi olarak kendimde deneyimlemiş olduğum küçük ama etkili tavsiyeleri seninle paylaşmak istiyorum.

Ders Çalışmak İçin Motivasyon

İlk Adım: Hedef

Hedef
Hedef | Fotoğraf: Unsplash / Jamie Street

Bence sadece ders çalışmak için değil genel olarak hayatımızda hedefe ya da hedeflere sahip olmalıyız. Hedefler aslında bir nevi pusula görevi görürler ve bize yön gösterirler. Hedeflerimizin olması demek ulaşmak istediğimiz bir yer olması demektir ve onların sayesinde hayatın anlamsız boşluğunda kaybolup gitmeyiz, yönümüzü kolayca buluruz. Hayattan ne istediğine karar ver ve bu yolda ilk adımını at.

İkinci Adım: Plan

Yapabilirsin!
Yapabilirsin! | Fotoğraf: pinterest

Evet, hedefimizi belirlediğimize göre şimdi sıra ona ulaşmak için bir harita oluşturmak. Evet evet, harita. Hedeflerimiz pusulamızdı, planlarımız da haritamız. Çok önemsiz gibi görünse de aslınla plan program ders için küçük ama çok etkili bir yöntem. Ben üniversite sınavına hazırlandığım ilk yıl programın hiçbir işe yaramadığı düşüncesindeydim, benim için gereksiz küçük bir ayrıntıydı ve o sene istediğim başarıyı elde edemediğim için mezuna kalmaya karar verdim. Mezun senemde çok sevdiğim bir öğretmenim sayesinde program dahilinde hareket etmeye başladım ve önceki sene aşırı gereksiz bulduğum şeyin aslında altın değerinde olduğunu fark ettim. Demek ki neymiş? Plan, program önemliymiş.

Üçüncü Adım: Motivasyon

Motivasyon
Motivasyon | Fotoğraf: Unsplash / Cristofer Jeschke

Pusulamız ve haritamız tamam ama bir eksiğimiz var: Aracımız. Burada da devreye motivasyon giriyor. İnternetten ders çalışmayla ilgili videolar izleyerek, ders bloglarına bakarak, motivasyon artırıcı yazılar okuyarak motivasyonumuzu artırabiliriz. Ve motivasyonumuzu da elde ettikten sonra artık yola çıkmaya hazırız. Ama bir eksik var…

Dördüncü Adım: Çay, Kahve

Bi' Kahve
Bi’ Kahve | Fotoğraf: pinterest

Her şeyimiz tam ama bu yolculuğu daha keyifli hale getirmeye ne dersin? O zaman bi çay, kahve, sıcak çikolata, burası sana ve zevkine kalmış, iyi gider bence.

Küçük bir not: Çalıştığın ortamı önce güzelce bi havalandır, loş ışıklar kullanma, istersen normal ışığa ek masa lambası kullanabilirsin. Masanda seni motive edecek birkaç eşyadan zarar gelmez ama dikkatini dağıtmayacak şeyler olmasına özen göster. Eğer daha çok odaklanacağını, motive olacağını düşünüyorsan duvarına motivasyonla ilgili çeşitli yazılar görseller asabilirsin. Ve yanında mutlaka su bulundur, su önemli.

Ders çalışmayı kafanda büyütme ve küçük ayrıntıları önemsiz diyip atlama. Birkaç püf noktasıyla başarıyı yakalamak çok daha kolay.

Kapak fotoğrafı: Unsplash/ Green Chameleon

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Ders Çalışılacak Kafeler