Çocuk ya da yetişkin hangimiz masalları sevmeyiz ki… Hayal dünyamızın sınırlarını zorladığımız, her şeyin mümkün olduğu ve en önemlisi yaşanan zorlukların ardından mutlaka mutlu sona kavuştuğumuz masallar, hepimizin kalbine dokunur. İşte Disneyland da kaç yaşında olursanız olun kendinizi bir masalın içerisinde hissedeceğiniz ve içinizi kocaman bir mutluluğun kapladığı sihirli bir dünya. Yıllar öncesinde yaptığım planlar, alınan biletler, pandemi, yasaklar derken… Sonunda bu masal diyarına yolum düştü. Bu yazıda da sizlerle birlikte bu sihirli dünyaya yolculuk yapmak istiyorum.

img_0439-3
Disneyland | Fotoğraf: Busra M. Öztürk

Disneyland’a Dair Her Şey

Biletler

Bu sihirli dünyanın kapılarını aralayabilmek için tabii ki ilk adım biletlerimizi almak. Disneyland biletleri ne yazık ki çok ucuz değil ama sezon dışı dönemleri ve hafta içini tercih ederseniz nispeten daha ucuz biletler bulabilirsiniz. Ayrıca Disneyland’ın kendi sitesi dışında güvenilir ve kampanyaları olan bazı sitelerden de biletlerinizi alabilirsiniz. Ben de biletlerimi “Get Your Guide” gibi siteleri kullanarak daha avantajlı şekilde almıştım. Ayrıca sitede Paris’in merkezinden Disneyland’a gidebileceğiniz servis ya da Disneyland içerisinde kullanabileceğiniz “Photo Pass” hakları gibi kampanyaları da bulabiliyorsunuz.

img_0450-4
Disneyland | Fotoğraf: Busra M. Öztürk

Disneyland Paris Uygulaması

Bence biletinizi alır almaz hemen bu uygulamayı indirmelisiniz. Çünkü Disneyland’da size en çok lazım olacak olan şey bu uygulama. Bu uygulamanın içerisine satın aldığınız biletleri kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada Disneyland haritası da olduğu için bu kocaman dünyada yolunuzu kolaylıkla bulabiliyorsunuz ve binmek istediğiniz oyuncaklardaki bekleme süresini takip edebiliyorsunuz. Özellikle bazı popüler oyuncaklarda çok uzun dakikalar sıra beklemeniz gerekebiliyor. Bu nedenle popüler bazı oyuncaklar için uygulama üzerinden “Premium Access” satın alabiliyorsunuz. Böylece sıra beklemeden ya da çok daha az sıra bekleyerek istediğiniz oyuncağa binebiliyorsunuz. Bu gözler 120 dakikalık bekleme süreleri gördü. O yüzden bence çok merak ettiğiniz birkaç oyuncak için kullanabilirsiniz. 

bf124446-09e3-4f2f-954c-f93543570724-2-2
Disneyland | Fotoğraf: Busra M. Öztürk

Ayrıca yine bu uygulama üzerinden yemek yemek istediğiniz restoranlara rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Özellikle “Ratatouille” gibi popüler oyuncakların restoranlarında rezervasyonlar aylar öncesinden bile dolmuş olabiliyor. Eğer ben daha çok eğlenmek istiyorum hızlı bir şeyler yiyeyim derseniz de yine bu uygulama üzerinden fast food tarzı restoranlardan istediğiniz saati seçerek öncesinde siparişinizi verebiliyorsunuz. Sonra belirttiğiniz saatte paket olarak siparişinizi alabiliyorsunuz. Dilerseniz bu uygulama hakkında hazırladığım “reels”a buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hadi Biraz Eğlenelim!

Disneyland’ın kapılarından geçtiğiniz anda sihirli bir dünyaya geldiğinizi gerçekten hissediyorsunuz. 🙂 Açıkçası yılın neredeyse her zamanı çok kalabalık olan bu tema parkı, en etkili şekilde kullanmak için planlı olmanız gerekiyor.

Disneyland’da 2 tema park bulunuyor. Bunlardan biri, “Walt Disney Stüdyoları” diğeri de “Disneyland Park” olarak geçiyor. Biletiniz sadece tek parkı kapsıyorsa o zaman ikisine birden giremezsiniz. Bu nedenle 2 parkı da kapsayan bilet almanızı öneririm. Özellikle Walt Disney kısmında yetişkinlere hitap eden daha fazla oyuncak bulabilirsiniz. Tabii ben her iki park arasında da bir seçim yapamazdım. Çünkü ikisi de gerçekten çok eğlenceli ve güzeldi. Ayrıca eğer Disney otellerinden birinde konaklıyorsanız; diğer misafirler gelmeden önce park açılışına kadar ekstra 1 saat zamanınız oluyor. Bu zaman da “extra magic time” olarak geçiyor. 🙂 

screen-shot-2023-04-27-at-20-01-49
Disneyland Harita | Fotoğraf: disneyholidays.co.uk/disneyland-paris/map/

İki parkı kapsayan bilet aldığınız zaman kapanış saatine kadar istediğiniz gibi parklar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yeter ki biletinizi kaybetmeyin. Parkın kapanış zamanında da Disneyland Park kısmında, meşhur Uyuyan Güzel Şatosu’nda kapanış gösterisi oluyor. Bu gösteriyi de mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca gün içerisinde olacak Disney karakterlerinin geçit törenlerini ve özel şovlarını da yukarıda bahsettiğim uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Yine her iki tema parkın içerisinde de yer alan panolardan da bu gösterilerin zamanlarını görebilirsiniz.

Geçit törenleri gerçekten çok görkemli oluyor. Gün içerisinde ve bir de akşam büyük kapanış öncesinde gerçekleşiyor. Ben ikisini de bayılarak izledim ama bana biri de yeter diyorsanız; özellikle geçit törenleri zamanında oyuncakların sıraları ciddi anlamda azalıyor. Geçit törenlerini izlemek yerine oyuncaklarda vakit geçirmeyi de seçebilirsiniz. 

20ad4963-b80b-444b-863a-a0c2abcb744e
Disneyland | Fotoğraf: Busra M. Öztürk

Disneyland Park uygulamanızı kullanarak binmek istediğiniz oyuncakların listesini yapmanız daha organize olmanızı sağlayabilir. Benim en keyif aldığım favori atraksiyon oyuncaklarımın listesini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Ratatouille: The Adventure (Walt Disney Park’ta)
  2. Spider-Man W.E.B. Adventure (Walt Disney Park’ta)
  3. Crush’s Coaster (Walt Disney Park’ta)
  4. Animation Academy – Disney karakteri çizimi yapıyorsunuz. 🙂 (Walt Disney Park’ta)
  5. Star Tours: The Adventures Continue (Disneyland Park’ta)
  6. Buzz Lightyear Laser Blast (Disneyland Park’ta)
  7. Pirates of the Caribbean (Disneyland Park’ta)
img_0472-2
Disneyland | Fotoğraf: Busra M. Öztürk

Paris’in Merkezinden Disneyland’a Ulaşım

Paris, metro ağı gerçekten çok geniş bir şehir. Hatta öğrenene kadar bence biraz da karışık. 🙂 Ama Paris’ten bu metro ağını kullanarak Disneyland’a ulaşmak çok kolay. Yeter ki adımları doğru takip edin ve durakları kaçırmayın. Bunun için öncelikle kullandığınız metro hattından RER-A hattının geçtiği istasyona ulaşmanız gerekiyor ve oradan da “Marne-la-Vallee Chessy” yönüne giden trene binmeniz gerekiyor. Bu trenin son durağı Disneyland. Zaten her yerde bol bol Mickey Mouse logosu görmeye başlayacaksınız.

Umarım isteyen herkesin yolu bu sihirli ve rengarenk dünyadan geçer. Disneyland gerçekten çocuk-yetişkin herkese hitap eden ve herkesi mutlu eden bir yer. Gidecek olan herkese iyi eğlenceler diliyorum.

Kapak Fotoğrafı: Büşra M. Öztürk

İlginizi çekebilir: Ahmet Rüstem Ekici’den Paris’ten Sanat Notları