My Neighbor Totoro filmindeki ‘bento box’lar, Gilmore Girls dizisinin demirbaşı Luke’s Diner’ın leziz cheeseburger ve patates kızartmaları, Sopranos’un Nuovo Vesuvio’sundan İtalyan tatları, Downton Manastırı’ndan turta ve pudingler… Sevdiğimiz dizi ve filmlerden, hikayaye katkısının yanı sıra görselliğiyle de öne çıkan, iştah açan lezzetlerin yer aldığı yemek kitaplarını sizin için listeledik!

Gilmore Girls | Fotoğraf: IMDB

Dizi ve Filmlerden Yemek Kitapları

Studio Ghibli, The Unofficial Cookbook

Studio Ghibli, The Unofficial Cookbook | Fotoğraf: ulyssespress.com

İtiraf edelim Ghibli filmlerini hikayeleri kadar izlemeye doyamadığımız yemek sekansları için de izliyoruz. Stüdyo da bunun farkına varmış olacak ki bir yemek kitabı var! “Studio Ghibli: The Unofficial Cookbook” isimli kitap, My Neighbor Totoro filmindeki ‘bento box’lar ve Spirited Away filmindeki kırmızı fasülyeli ekmekler dahil olmak üzere 20 filmden tarifler içeriyor. Kitapta yer alan tarifler pratik ve kolayca uygulanabilecek şekilde anlatılıyor. Böylece tavada pişen pastırmalar ve yumurtalardan ağız sulandıran ‘ramen’lere filmlerde izlediğimiz etkileyici aşçılık anları izleyicilerin kendi mutfaklarına taşınıyor. İzleyiciler üzerindeki görsel cazibesini fark eden Studio Ghibli’nin heyecanla izlediğimiz tek projesi yemek kitabı da değil. Miyazaki’nin fantastik dünyasına giriş yapmanın başka yollarını görmek isterseniz sizi Ghibli Park‘a alalım.

Feeding Hannibal: A Connoisseur’s Cookbook

Feeding Hannibal: A Connoisseur’s Cookbook | Fotoğraf: Amazon UK

Hannibal’ın dizi uyarlamasını izlerken bir an için Hannibal’ı ve kimliğini unutup yemek yaptığı sahnelerin görsel keyfine daldığınız olmuştur. İşte o sahnelerin arkasındaki isim olan yemek stilisti Janice Poon dizideki yemeklerden ilham aldığı bir kitap yayınladı. Tariflere ek olarak dizideki yemek sahnelerinin kamera arkası görüntüleri de bulunan “Feeding Hannibal: A Connoisseur’s Cookbook” dizinin elegan ve karanlık gastronomi anlarını soframıza getiriyor. Kitapta toplam 136 uygulaması kolay tarif bulunuyor.

Gilmore Girls: The Official Cookbook

Gilmore Girls: The Official Cookbook | Fotoğraf: Barnes&Nobles

Dragonfly Inn, Weston’s Bakery, Al’s Pancake World, Luke’s Diner, and Emily ve Richard’ın meşhur akşam yemeği sofraları… Sonbahar yani diğer adıyla Gilmore Girls mevsimi gelmişken dizinin fanlarının çok iyi bildiği Sookie’nin risotto’su, Luke’un cheesburger’leri gibi tarifler için “Gilmore Girls: The Official Cookbook”u listenize ekleyebilirsiniz. Kitapta ellinin üzerinde tarifin yanı sıra Sookie’den aşçılık tüyoları ve Emily Gilmore’dan etiket kuralları gibi bölümler de yer alıyor.

The Official Downton Abbey Cookbook

The Official Downton Abbey Cookbook | Fotoğraf: The Cooking World

20. yüzyıl İngiliz mutfağını sofralarınıza taşımak ister miydiniz? Eğer bir Downton Abbey izleyiciyseniz muhtemelen evet. Diziden ilhamla, yemek tarihçisi Annie Gray’in hazırladığı “The Official Downton Abbey Cookbook”, Downton Manastırı’nın kurulduğu 1912-1926 arasında popüler olan yemeklerden yola çıkarak gastronomi tarihine ışık tutuyor. Yüzün üzerinde tarifin yer aldığı kitapta, üst kattaki akşam yemeği tabaklarından alta kattaki puding ve turtalara dönemin yeme alışkanlıkları mercek altına alınıyor.

The Sopranos Family Cookbook: As Compiled by Artie Bucco

The Sopranos Family Cookbook | Fotoğraf: goods.kaypu.com

Aile restoranını yeniden tanımlaya hazır mısınız? Dizinin önemli mekânlarından Nuovo Vesuvio’nun işletmecisi Artie Bucco, “The Sopranos Family Cookbook” ile tam olarak bunu yapıyor. Kitapta Avellino tarzında yüz tarif ve tabii ki hazırlamak için ipuçları yer alıyor. Karakterlerden birinin anlatıcı koltuğuna oturmasıyla benzerlerinden ayrılan kitapta, AJ’in “Yemekleri Neden Seviyorum” makalesi, Bobby Bacala’nın stil ipuçlaro ve Bucco’s Vesuvio’nun 1926 yılından kalma ilk menüsü gibi eğlenceli detaylar yer alıyor. O halde Artie’nin de dediği gibi “Bin yemeğin ve bin kahkahanın tadına varın. Buon’ appetito!

Kapak Fotoğrafı: Ranker

İlginizi çekebilir: FoodbyMelito’dan Bridgerton Yiyecekleri