Miyazki filmlerini sever misiniz? Whisper of the HeartThe Cat Returns, Spirited Away, My Neighbor TotoroPrincess MononokeHowl’s Moving Castle ve Kiki’s Delivery ServiceMiyazaki’nin fantastik dünyasına artık sadece ekran başından değil gerçek hayatta da fiziksel olarak adım atabileceğiz. Biz atamasak da en azından Japonya’nın Aichi bölgesinde şanslı birileri 1 Kasım’da bu inanılmaz deneyimi yaşayabilecek. 

Ghibli Park | Fotoğraf: Ghibli Park

Dünya genelinde ciddi bir hayran kitlesine animasyon stüdyosu Studio Ghibli tarafından oluşturulan tema parkı aslında önümüzdeki sene tamamen açıldığında beş bölümden oluşacak. Her biri özel bir temaya ve Ghibli filmlerine ev sahipliği yapacak olan bu bölümlerden ilk olarak Howl’s Moving Castle’dan ilham alan Youth Hill, Komşum Totoro’dan ilham alan Dondoko Forest ve mağaza, kafe ve oyun alanlarının yer alacağı Ghibli Warehouse görücüye çıkacak. Yaklaşık bir yıl sonra da onlara Princess Mononoke’ye ithafen Mononoke Village ile Kiki’s Delivery Service ve Howl’s Moving Castle’dan ilham alan Valley of the Witch eklenecek.

Ghibli Park

Tema parkın içerisinde yer alan yüz yetmiş kişilik sinema salonunda Hayao Miyazaki yönetmenliğinde çekilen, her biri 9-16 dakika arası uzunluğundaki 10 adet Studio Ghibli kısa animasyon filmi gösterilecek. Tema parkına gidemeyecek olsak bile animelerin sıkı bir takipçisiyseniz muhtemelen hepsini izlediğiniz fakat hiçbir zaman izlemeye doyamadığınız Ghibli klasiklerini hatırlamak için film akşamı yapmak isterseniz Sine Magger’ın bu yazısından seçim yapabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: