Netflix, geçtiğimiz haftalarda sadece anime sevenleri değil, hepimizi sevindiren bir haber verdi ve 1 Şubat’tan itibaren, ABD dışındaki tüm bölgelerde, tüm Miyazaki filmleri ve tüm Studio Ghibli filmlerini kataloğuna eklediğini duyurdu. Japon kültürünün vazgeçilmez değerlerinden animelerin sıkı bir takipçisiyseniz muhtemelen hepsini izlediğiniz fakat hiçbir zaman izlemeye doyamadığınız Hayao Miyazaki ve diğer Studio Ghibli sanatçılarına ait 21 film, 1 Şubat, 1 Mart ve 1 Nisan’dan itibaren, 3 parça halinde Netflix’e eklenecek.

Miyazaki Filmleri
Miyazaki Filmleri

Bu ay Netflix’te izleyebileceğiniz anime filmler şunlar:

Netflix’teki Hayao Miyazaki Filmleri

Porco Rosso| 1992

Miyazaki filmleri için vazgeçilmez diyebileceğimiz uçaklar, 1930’ların İtalya’sında geçen ve hava korsanlarını, kelle avcılarını ve usta pilotları konu alan Kurenai no buta / Porco Rosso‘da başrolde. Bir lanetle domuza dönüştürülmüş olsa da pilotlul yeteneğinden bir şey kaybetmemiş olan I. Dünya Savaşı gazisi Porco Rosso, filmde hava korsanlarıyla ve zorlu rakibi Donald Curtis’le mücadele ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Kiki’s Delivery Service | 1989

Majo no takkyûbin / Kiki’s Delivery Service, eğitiminin bir parçası olarak bir yıllığına bağımsız bir yaşam sürmesi gereken genç bir cadının hikayesini anlatıyor. 13 yaşındaki cadı Kiki, konuşan kedisi Jiji’yle beraber Avrupa’da yollandığı sahil kasabasında bir havayolu kargo şirketi işletmeye ve dünyayı, gönülleri fethetmeye başlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

My Neighbor Totoro | 1988

En ünlü ve en sevilen Miyazki filmleri arasında sayılan Tonari no Totoro / My Neighbor Totoro‘da, Totorolarla sihirli maceralara atılmaya bayılacaksınız! Anneleri şehir dışında bir hastaneye yatırılan 10 yaşındaki Satsuki ve 4 yaşındaki kardeşi Mei’nin babası, annelerine yakın olabilmeleri için yeni bir eve taşınmalarına karar veriyor. İki kardeşe bu yeni eve ve yeni şartlara alışma sürecinde evlerinin yakınındaki, Totoro adlı sihirli yaratıklarla dolu orman yardımcı oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #137

Castle in the Sky | 1986

Miyazaki’nin en sevilen ve 1980’lerde imza attığı ilk anime filmlerden olan Tenkû no shiro Rapyuta / Castle in the Sky, Miyazaki’nin büyülü dünyasının birçok öğesini içeriyor. Küçük bir çocuk, gökyüzünde süzülen gizemli küçük kız Sheeta’yla tanışıp onun kimliğini çözmek ve hayatını kurtarmak için bir maceraya atılınca, ikilinin ve izleyicinin karşısına kayıp bir uygarlığa ait uçan bir kale çıkıyor. Peşlerine ise korsanlar, ordu ve gizli ajanlar düşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Netflix’teki Studio Ghibli Filmleri

Tales from Earthsea | 2006, Gorô Miyazaki

Ursula K. Le Guin’in romanından animeye uyarlanan Gedo senki / Tales from Earthsea, mitoloji ve fantezinin hükmettiği bir dünyada, bir adam ve genç bir çocuğun maceralarını konu alıyor. Yer yer gizemli ve karanlık ama daima sürükleyici ve büyüleyici olan bu anime, Hayao Miyazaki’nin oğlu Gorô Miyazaki‘nin imzasını taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Ocean Waves | 1993, Tomomoi Muchizuki

Nostaljik ve duygusal bir anime olan Umi ga kikoeru / Ocean Waves‘de, artık üniversite öğrencisi olan genç bir adam, lise buluşması için büyüdüğü kasabaya dönüyor ve lise günlerini, Tokyo’ya yaptığı bir seyahati ve geçmiş aşklarını anımsıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Only Yesterday | 1991, Isao Takahata

Yine fiziksel bir yolculuğun geçmiş doğru bir yolculuğu tetiklediği duygusal anime Omohide poro poro / Only Yesterday, 27 yaşındaki bir şehirlinin, eve ve çocukluğuna dönüşle geçmişi yad ettiği bir mangadan uyarlanmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Diğer tüm Hayao Miyazaki filmleri, 1 Mart ve 1 Nisan’dan itibaren Netflix’te olacak.

İlginizi çekebilir: Animasyon Filmler ve Animasyon Diziler

Diğer tüm Studio Ghibli animeleri, 1 Mart ve 1 Nisan’dan itibaren Netflix’te olacak.