Netflix, geçtiğimiz haftalarda sadece anime sevenleri değil, hepimizi sevindiren bir haber verdi ve 1 Şubat’tan itibaren, ABD dışındaki tüm bölgelerde, tüm Miyazaki filmleri ve tüm Studio Ghibli filmlerini kataloğuna eklediğini duyurdu. Japon kültürünün vazgeçilmez değerlerinden animelerin sıkı bir takipçisiyseniz muhtemelen hepsini izlediğiniz fakat hiçbir zaman izlemeye doyamadığınız Hayao Miyazaki ve diğer Studio Ghibli sanatçılarına ait 21 film, 1 Şubat, 1 Mart ve 1 Nisan’dan itibaren, 3 parça halinde Netflix’e eklenecek.

Miyazaki Filmleri
Miyazaki Filmleri

Bu ay Netflix’te izleyebileceğiniz anime filmler şunlar:

Netflix’teki Hayao Miyazaki Filmleri

The Wind Rises | 2013

Miyazaki’nin (şimdilik) son filmi olan Kaze tachinu, Miyazaki’nin en büyük tutkularından biri olan uçma ve uçaklar üzerine gerçek bir hikaye anlatıyor. 1927’de uçak tasarlamaya başlayan ve kısa sürede dünyanın en önemli, en yaratıcı ve en inovatif uçak tasarımcılarından biri haline gelen Jiro Horikoshi‘nin yaşam öyküsünü konu alan The Wind Rises, özellikle II. Dünya Savaşı sahneleriyle dikkat çekiyor. Film, Miyazaki’nin Oscar adayı üç animesinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Ponyo | 2008

Miyazaki, Gake no ue no Ponyo ile Andersen’in Küçük Denizkızı masalına kendine has bir yorum katıyor. Filmde, bir balıkçının oğlu olan 5 yaşındaki Sosuke, sahilde bulduğu bir şişenin içinde hapsolmuş küçük balığı kurtardığında, Ponyo serbest kalıyor. Bir büyücünün kızı olan, deniz tanrıçası Ponyo, kendini bir kız çocuğuna dönüştürüyor ve Sosuke’ye aşık oluyor. İnsana dönüşme hayali kuran küçük deniz kızı ve ona eşlik eden küçük Sosuke’nin tatlı birlikteliği ve maceraları yüzünüzü güldürecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Howl’s Moving Castle | 2004

En sevilen Miyazaki animeleri arasında üst sıralarda yer alan Hauru no ugoku shiro, utangaç bir genç kadın olan Sofî / Sophie’nin bir cadının lanetiyle yaşlı bir kadına dönüşmesiyle başlıyor. Büyüyü bozabilmek için genç ve yakışıklı büyücü Hauru / Howl ve Yürüyen Şato’sunun peşine düşen Sophie, kendini tuhaf bir gerçeklikte, büyülü bir şatoda ve sürükleyici bir maceranın içinde buluyor. Howl’s Moving Castle, En İyi Animasyon kategorisinde Oscar’a aday gösterilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #134

Spirited Away | 2001

Miyazaki filmleri arasında belki de en sevilen ve en bilineni Ruhların Kaçışı, ailesiyle birlikte şehir dışına taşındıkları yolculukları sırasında verdikleri bir molada kendini fantastik bir dünyanın içinde bulan Chihiro’nun hikayesini anlatıyor. Dışarıdan bir eğlence parkı gibi gözüken göz alıcı mekanın aslında ruhların, şeytanların ve kötü tanrıların uğrak yeri olan bir tesis olduğunu anlayan Chihiro, domuza dönüştürülen anne ve babasını kurtarmak için burada çalışmaya ve zorluklara cesurca meydan okumaya başlıyor. Sen to Chihiro no kamikakushi, Hayao Miyazaki‘ye En İyi Animasyon dalında, ilk ve tek Oscar ödülünü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #28

Princess Mononoke | 1997

Genç savaşçı Ashitaka, köyünü bir canavarın yıkımından korumaya çalışırken lanetleniyor ve bu lanetten sıyrılıp hayatını kurtarması için ormanın derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkması gerekiyor. Ormanda ise sahip olduğu silahlarla tanrılara bile meydan okuyarak ormanı ve doğayı yok eden hırslı Lady Eboshi ve ormanın koruyucu prensesi, bir kurt tarafından yetiştirilmiş Prenses Mononoke ile tanışıyor. İki tarafın da düşmanın yanında gördüğü Ashitaka’nın birçok zorluğu aşması gerekiyor. Mononoke-hime, aktivist ve çevreci yanıyla, zamansız bir masal anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #66

Nausicaä of the Valley of the Wind | 1984

Tüm zamanların en iyi animeleri arasında üst sıralarda yer alan bir diğer Miyazaki filmi, Kaze no tani no Naushika, günümüzün bin yıl sonrasında, distopik bir gelecekte geçiyor. Çevre kirliliği ve savaşlarla yok olmuş dünyanın bir köşesinde, dev böceklerin bulunduğu topraklarda halkıyla yaşayan Prenses Nausicaä bu bilimkurgu macerada, komşu iki halkın savaşının ortasında kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #223

Porco Rosso| 1992

Miyazaki filmleri için vazgeçilmez diyebileceğimiz uçaklar, 1930’ların İtalya’sında geçen ve hava korsanlarını, kelle avcılarını ve usta pilotları konu alan Kurenai no buta / Porco Rosso‘da başrolde. Bir lanetle domuza dönüştürülmüş olsa da pilotlul yeteneğinden bir şey kaybetmemiş olan I. Dünya Savaşı gazisi Porco Rosso, filmde hava korsanlarıyla ve zorlu rakibi Donald Curtis’le mücadele ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Kiki’s Delivery Service | 1989

Majo no takkyûbin / Kiki’s Delivery Service, eğitiminin bir parçası olarak bir yıllığına bağımsız bir yaşam sürmesi gereken genç bir cadının hikayesini anlatıyor. 13 yaşındaki cadı Kiki, konuşan kedisi Jiji’yle beraber Avrupa’da yollandığı sahil kasabasında bir havayolu kargo şirketi işletmeye ve dünyayı, gönülleri fethetmeye başlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

My Neighbor Totoro | 1988

En ünlü ve en sevilen Miyazki filmleri arasında sayılan Tonari no Totoro / My Neighbor Totoro‘da, Totorolarla sihirli maceralara atılmaya bayılacaksınız! Anneleri şehir dışında bir hastaneye yatırılan 10 yaşındaki Satsuki ve 4 yaşındaki kardeşi Mei’nin babası, annelerine yakın olabilmeleri için yeni bir eve taşınmalarına karar veriyor. İki kardeşe bu yeni eve ve yeni şartlara alışma sürecinde evlerinin yakınındaki, Totoro adlı sihirli yaratıklarla dolu orman yardımcı oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #137

Castle in the Sky | 1986

Miyazaki’nin en sevilen ve 1980’lerde imza attığı ilk anime filmlerden olan Tenkû no shiro Rapyuta / Castle in the Sky, Miyazaki’nin büyülü dünyasının birçok öğesini içeriyor. Küçük bir çocuk, gökyüzünde süzülen gizemli küçük kız Sheeta’yla tanışıp onun kimliğini çözmek ve hayatını kurtarmak için bir maceraya atılınca, ikilinin ve izleyicinin karşısına kayıp bir uygarlığa ait uçan bir kale çıkıyor. Peşlerine ise korsanlar, ordu ve gizli ajanlar düşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Netflix’teki Studio Ghibli Filmleri

When Marnie Was There | 2014, James Simone & Hiromasa Yonebayashi

Hastalığı nedeniyle şehir dışına, akrabalarının sahildeki evine yollanan 12 yaşındaki Anna, burada gizemli sarışın Marnie ile tanışıyor. Sadece yalnız kalmaktan ve çizim yapmaktan hoşlansa da, bir yandan Marnie’nin gizemini çözmeye çalışıyor, bir yandan da onunla anlamlandıramadığı bir bağ kuruyor. Joan G. Robinson‘un romanından uyarlanan Omoide no Mânî / When Marnie Was There, ergenlik sancıları üzerine, Oscar adayı bir anime.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Tale of the Princess Kaguya | 2013, Isao Takahata

Bambu keserek ve satarak hayatını kazanan bir yaşlı adam, bir gün bir bambunun içinde yaşayan, parmak büyüklüğünde bir genç kadınla karşılaşıyor ve Kaguya adındaki bu prenses, özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz büyümeye ve tüm erkeklerin ilgisini çekmeye başlıyor. Gittikçe popülerleşen Prenses Kaguya’nın en önemli talibi ise Japonya İmparatoru’nun ta kendisi oluyor! Kaguyahime no monogatari, sadece hikayesiyle değil anime tekniğiyle de göz kamaştıran, En İyi Animasyon dalında Oscar adayı bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

From Up on Poppy Hill | 2011, Gorô Miyazaki

Hayao Miyazaki’nin oğlu Gorô Miyazaki‘nin yönettiği ikinci film olan Kokuriko-zaka kara, 1964 Tokyo Olimpiyatları’nın hemen öncesinde geçiyor. Olimpiyat hazırlıkları nedeniyle okullarındaki kulüp binalarının yıkılması söz konusu olan bir grup genç, yıkım kararına karşı birlik oluyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Secret World of Arrietty | 2010, Hiromasa Yonebayashi

Miyazaki‘nin senaryosuyla Yonebayashi‘nin yönettiği, Türkçe’ye Aşırıcılar olarak çevrilen bu anime, 14 yaşındaki Arrietty ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Arrietty ve ailesi, başka bir ailenin evinde yaşayan, birkaç santim boyutundaki insancıklar ve hayatlarını evlerine konuk oldukları ailenin eşyalarını ve yiyeceklerini aşırarak idare ediyorlar. Bir gün Arrietty onlara yakalanıyor ve her şey değişiyor! Kari-gurashi no Arietti, birlikte yaşamak, dostluk ve aile üzerine tatlı mı tatlı bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Tales from Earthsea | 2006, Gorô Miyazaki

Ursula K. Le Guin’in romanından animeye uyarlanan Gedo senki / Tales from Earthsea, mitoloji ve fantezinin hükmettiği bir dünyada, bir adam ve genç bir çocuğun maceralarını konu alıyor. Yer yer gizemli ve karanlık ama daima sürükleyici ve büyüleyici olan bu anime, Hayao Miyazaki’nin oğlu Gorô Miyazaki‘nin imzasını taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Cat Returns | 2002, Hiroyuki Morita

Sokakta gördüğünüz, tehlikedeki bir kediyi kurtardığınızda kendinizi bir anda onunla nişanlanmış bulsanız ne yapardınız? İşte bu tuhaf senaryo, Neko no ongaeshi‘de gerçek oluyor! Zor durumdaki bir kediye yardım eden on yedi yaşındaki bir genç kadın, Kediler Kralı tarafından hediyelere boğuluyor ve oğlu Prens Lune ile nişanlanmaya zorlanıyor. Kahramanımız, bu gizemli ve büyülü dünyadan kurtulmanın bir yolunu arıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

My Neighbours the Yamadas | 1999, Isao Takahata

Miyazaki ile birlikte Studio Ghibli’nin en üretken ve en yaratıcı isimlerinden olan Isao Takahata‘nın imzasını taşıyan bir diğer anime, Hôhokekyo tonari no Yamada-kun, günümüz Japonya’sında bir ailenin maceralarını konu alıyor. Birçok kısa animeden oluşan bu filmdeki hikayelerin bazıları sizi kahkahalarla güldürürken, bazıları gözlerinizi dolduracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Whisper of the Heart | 1995, Yoshifumi Kondô

Studio Ghibli’nin birçok animesinde animatör olarak çalışmış Yoshifumi Kondô’nun yönettiği tek uzun metrajlı anime olan Mimi wo sumaseba, kitap kurdu bir genç kadın ve önce kütüphaneden ödünç aldığı tüm kitapları öncesinde onun da ödünç aldığını gördüğü, ardından tanıştığı bir genç adamın aşk hikayesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Pom Poko | 1994, Isao Takahata

Miyazaki ile beraber anime dünyasının en önemli yönetmenlerinden olan Isao Takahata‘nın imzasını taşıyan Heisei tanuki gassen ponpoko, izleyenleri büyülü, biçim değiştirme özelliğine sahip rakun-köpeklerin dünyasına götürüyor. Şehirleşme nedeniyle yaşadıkları ormanı kaybetme tehlikesiyle karşılaşan rakun-köpeklerin macerası, günümüz modern toplumunu eleştiren çevreci bir anime.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Ocean Waves | 1993, Tomomoi Muchizuki

Nostaljik ve duygusal bir anime olan Umi ga kikoeru / Ocean Waves‘de, artık üniversite öğrencisi olan genç bir adam, lise buluşması için büyüdüğü kasabaya dönüyor ve lise günlerini, Tokyo’ya yaptığı bir seyahati ve geçmiş aşklarını anımsıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Only Yesterday | 1991, Isao Takahata

Yine fiziksel bir yolculuğun geçmiş doğru bir yolculuğu tetiklediği duygusal anime Omohide poro poro / Only Yesterday, 27 yaşındaki bir şehirlinin, eve ve çocukluğuna dönüşle geçmişi yad ettiği bir mangadan uyarlanmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Animasyon Filmler ve Animasyon Diziler