Genç ve içine kapanık bir kız olan Anna’nın, gizemli bir kız olan Marnie ile tanışmasıyla başlayan değişim sürecini anlatan, her yaştan izleyiciye hitap eden keyifli bir yapım: James Simone ve Hiromasa Yonebayashi imzalı anime When Marnie Was There

When Marnie Was There
When Marnie Was There

Yaz sezonunun gelmesi ve okulların da yavaştan sona yaklaşmasıyla beraber, vizyon filmlerinde gençlere, özellikle de çocuklara yönelik filmlerin sayısı artmaya başladı. When Marnie Was There filmi de yine başta küçükler olmak üzere her yaş grubundan çocuğa hitap eden keyifli bir yapım.

Filmin başkahramanı olan Anna, 12 yaşında içine kapanık bir kızdır. Eskiden mutlu bir kız olan Anna’nın içine kapanmasından rahatsızlık duyan ve üzülen koruyucu annesi, onu şehir dışında yeşillikler içinde bir kasabaya, teyzesinin yanına gönderir. Şehrin insanı kısıtlayan, özgürleşmesine engel olan yapısından kurtulan ve yanına geldiği Oiwa ailesinin rahatlığıyla kendinde keşfetme arzusunu bulan Anna, kasabada gezinmeye başlar. Bataklık (ki bizim anladığımız anlamdaki çamur yığını değil) kenarındaki kimsesiz ve gizemli köşke hayran kalan Anna, bu gizemli köşkte yaşadığını iddia eden Marnie adında bir kızla tanışır. Evi gibi gizemli olan bu kızda aradığı arkadaşlığı bulan Anna, bu gizemli kıza tahmin ettiğinden daha çok bağlıdır.

When Marnie Was There
When Marnie Was There

Bir animasyon filmden farklı olarak izleyiciye imkansızı değil, gerçekle hayal gücünün kesiştiği noktadan bir hikaye sunan yapım, her ne kadar ergenlik sancılarını konu alıyor gibi dursa da aslında her yaş grubundan insanın yaşadığı sorunları anlatıyor. Yalnızlığının ve içine kapanıklığının yaşattığı sıkıntılarla hem yüzleşen hem de bunları aşmaya çabalayan bir karakter olarak Anna, bu noktada Marnie ve aralarındaki akılalmaz arkadaşlıktan yardım alıyor.

Keyifli anlatımı, farklı gizemi ve görsellerdeki başarısıyla herkesi kendine kilitleyecek bir yapım olan “When Marnie Was There”, şu sıralar çocuklarını da alıp sinemada keyifli vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olmalı, benden söylemesi. Başka Sinema bünyesinde de gösterileceğini unutmayalım.

Filmle ilgili daha detaylı bir incelememe buradan ulaşabilirsiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Animasyonun Yaşı Yok! Avrupa Sinemasından İzlemeniz Gereken 10 Animasyon