Katar’ın başkenti Doha son dönemde önemli bir çekim merkezi olma yolunda. Avrupa’da ve ülkemizde kışı yaşamaya başladığımız bu günlerde 20-25 derecelerdeki hava sıcaklığı da buna katkı sağlıyor. Gelin, hep birlikte yeme-içme önerileriyle kısa bir Doha turu yapalım!

Doha, Katar | Fotoğraf: Unsplash / k u

Doha’da Yeme-İçme

L’wzaar Sea Food Restaurant Konum

L’wzaar Seafood Market
L’wzaar Seafood Market | Fotoğraf: Yücel Babadağ

L’wzaar Sea Food Market, Doha’da açık ara en favori restoranlarımdan birisi. Alışveriş merkezi, sanat hubları, galeriler, plaj, kafe ve restoranların bulunduğu Katara Cultural Village isimli bölgede bulunuyor ve sadece deniz ürünleri sunuyor. Mekana girdiğinizde hemen karşınızda uzun bir tezgahta oldukça çeşitli taze deniz ürünlerinden seçip, pişirme tercihlerinizi bildirip masanıza geçiyorsunuz. Katar standartlarında fiyatları makul ve gerçekten leziz ve taze ürünler sunuyor bu restoran. Doha’ya ilk seyahatinizse bölgeye özgü hamour balığını denemenizi öneririm. Kalamar ve jumbo karides ise diğer favoriler olarak göze çarpıyor.

Adres: Katara Cultural Village, Building 27, Doha

Toro Toro Konum

Toro Toro
Toro Toro | Fotoğraf: Yücel Babadağ

Seyahatlerim sırasında denemeyi istediğim ancak bir türlü fırsat bulamadığım Toro Toro’yu son ziyaretimde deneme fırsatı buldum. Burası, Amerika’da da şubesi bulunan ünlü Meksika restoranının Doha şubesi. Toro Toro’da Şef Richard Sandvall’ın elinden çıkan oldukça leziz bir menü sizi bekliyor. Akşam yemeği için happy hour menüleri de bulunan Toro Toro’da, Latin yemekleri de değişik yorumlarla karşınıza çıkıyor. Hem ekonomik hem de birçok farklı yemek tadımı yapma fırsatı bulabiliyorsunuz burada. Benim tercihlerim; guacomole, empanada ve rib eye steak oldu. Hepsi de oldukça leziz ve tatmin ediciydi.

Adres: Marsa Malaz Kempinski, The Pearl, Doha

Mykonos Konum

Mykonos
Mykonos | Fotoğraf: Yücel Babadağ

Mykonos, Doha’da bulabileceğiniz güzel Akdeniz restoranlarından birisi. Mezeler leziz, ortam keyifli, buna eşlik eden canlı Yunan müziği ve uzo ile ambiyans olarak da tatmin edici. Intercontinental Otel‘in içerisinde yer alıyor. Hem açık hem kapalı alanı mevcut. Dekorasyonunda Yunan esintilerini rahatça görebileceğiniz mavi-beyaz renkler ağırlıkta.

Adres: Intercontinental Doha

Cheesecake Factory Konum

Ülkemizde henüz göremediğimiz Amerikalı ünlü zincir The Cheesecake Factory Doha’da 3 şubesiyle karşımıza çıkıyor. Oldukça büyük porsiyonları ve 20’nin üzerinde cheesecake çeşidiyle hem göze hem mideye hitap ediyor. Hamburgerden pizzaya, steakten makarnaya kadar oldukça geniş seçenekler mevcut. Tatlı kısmına gelecek olursak cheesecake yemeden olmaz sanırım. Biz daha klasik seçimlerle Fresh Strawberry ve Original çeşitlerini tercih ettik. Diğer seçenekleri denemek için sıra sizde artık. 😊

Bunlara ek olarak, Türkiye’de ve Avrupa’da göremediğimiz birçok Amerikan markasını Doha’da bulmak mümkün. Son olarak daha lokal deneyimler için Kapalı Çarşı’ya benzetebileceğimiz Souq Waqif listeye eklenebilir. Şimdilik benden bu kadar, keyifli geziler.

Doha Sanat Merkezleri

Doha son dönemde FIFA 2022 Dünya Kupası organizasyon hazırlıklarıyla oldukça gündemde. Bunun yanında yapılan kültür-sanat ve eğitim alanındaki ciddi yatırımlarıyla organizasyon öncesine bir çekim merkezi olmaya da çalışıyor.

whatsapp-image-2019-12-06-at-10-27-12
Mathaf | Fotoğraf: Yücel Babadağ

Geçtiğimiz Mart ayında açılan Katar Ulusal Müzesi hem mimarisi hem de açılışıyla oldukça ses getirmişti. Fransız mimar Jean Nouvel’in Çöl Gülü’nden esinlenerek tasarladığı yapısı oldukça ilgi çekici. Mathaf: Arab Museum of Modern Art bir diğer çağdaş sanat durağı. İslam Eserleri Müzesi ise dünya çapındaki en önemli müzelerden birisi olarak dikkat çekiyor. Müzeler Katar vatandaşlarına ücretsiz. Turistik ziyarette bulunanlar için Museum Pass seçeneği var; tüm müzelere 3 gün boyunca giriş imkanı sağlıyor. Bu kısa müze-sanat girişinden sonra lezzet duraklarına uğramaya başlayalım.

Kapak fotoğrafı: Yücel Babadağ

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Katar’ın ve İncinin Başkenti Katar, Doha‘ya Gitmek için Beş Neden