Türkiye’de 24 Haziran tarihinde beIN Connect platformunda yayınlanacak olan Sky Italia yapımı Domina, sadece söz konusu Roma ve onun ihtişamlı imparatorluğu olduğunda heyecanlananlara değil, saf entrika ve dramdan beslenen herkese hitap ediyor. Aynı zamanda gerçek olayların bir tasviri olan dizi, tarihi gerçeklere sırt çevirmeden şahsına münhasır bir hikâye sunuyor. Bir Roma imparatoriçesinin eşsiz yolculuğuna eşlik etmek isteyenler ıskalamasın…

Domina | Fotoğraf: bbc.com

Kasia Smutniak’ın hayat verdiği Livia Drusilla’nın yeryüzünün en güçlü kadını olma hedefini ve bu yoldaki mayınlı yolları epik bir dille anlatan Domina, özellikle İtalyan seyircisinin merakla beklediği bir yapım. Bütçesi ve prodüksiyonu ile global çapta da ses getireceği şimdiden tahmin edilebilen dizide arayabileceğiniz birçok şey var. Akrabalar, evlenmeler, boşanmalar ve çocuklar arasında oradan oraya savrulan bu anlatıda birbirlerini “arkadan bıçaklayanlar”ın sayısı da oldukça fazla malumunuz…

Domina | Fotoğraf: bbc.com

Tarihi anektodlara olan bağlılığında herhangi bir sorun bulunmayan dizide, hakkında yeterince fikir sahibi olunamayan konular ise olabildiğince yaratıcı şekilde doldurulmuş diyebiliriz. Hikâye anlatıcılığına katkı vermeyecek her türlü öğenin elendiğini daha en baştan hissedebiliyorsunuz. Seks ve ihanetin su içmek kadar basit bir ihtiyaçmış gibi gözüktüğü Roma hikâyelerine aşina olan herkes kafasında bir şeyler canlandırabiliyordur eminim.

Domina | Fotoğraf: italy24news.com

Dizinin başrol oyuncusu Kasia Smutniak, karakterini “ilk feminist” olarak yorumlayabileceğimizi söylüyor. Gücü kendisi için değil, hayatta kalmak için kullanan bir kadın olarak tanımlıyor Livia’yı. Dönemin kadın hareketinin lideri olan Livia’nın ölümünden sonra işler bu anlamda oldukça geriye gidiyor tarihte. Dizide izleyeceğiniz noktaya tekrar gelinmesi için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor.

Bulunduğu çağın ötesinde bir karakterin ve onun Roma tarihine olan etkisini gözlemlemek için oldukça özel bir fırsat sunuyor Domina. Henüz ilk bölümlerini izleme fırsatı bulduğum dizinin devamını iple çekiyorum. 24 Haziran günü için notunuzu almayı unutmayın, sevgiler.

Kapak Fotoğrafı: bbc.com

İlginizi Çekebilir: Eralp Alper’den The Nevers: 19. Yüzyıla Uzanan “Süper Kahraman” Dizisi