Doorstep Coffee Shop, Arnavutköy mekanları arasında minicik, içi dolu turşucuk 3. dalga bir kahve dükkanı. Bir tanısanız vazgeçemezsiniz, her gün kendinizi o şahane kahvelerin mis kokusu içinde buluverirsiniz. Bu sempatik mekanın farklı bir ruhu var, içerisindeki lezzetlerdense bahsetmiyorum bile…

Konum

Doorstep: Arnavutköy’de Minik ve Samimi Bir Kahve Dükkanı
Doorstep: Arnavutköy’de Minik ve Samimi Bir Kahve Dükkanı

Doorstep’i özel kılan nedir derseniz… Tabii ki her 3. dalga kahveci gibi daima taze olan filtre kahvesi, yaz sıcaklarında benim piyasada lezzetini en sevdiğim cold brew kahvesi, Datça’dan özel gelen, tarçın aromalı ve her gün taze yapılan, bazı zamanlarda tükendiği için sevenlerini mateme sürükleyen şahane badem sütü ve bu sütle yapılan bilimum espresso bazlı kahveleri… Ve son olarak bedenimin ekürisi, en sevdiğim Kombucha 2200!

Burada mevcut olmayan tek şey Türk kahvesi. Arzu edenler için genellikle siyah çay da oluyor, ancak bence onca şahane kahve arasında Doorstep’te çay içmek delilik olur. Kahvenin, çayın yanında iyi gider dediğimiz bilimum sağlıklı ve muzur atıştırmalıklara gelelim: Buranın vegan, muzlu, cevizli ve kuru üzümlü kekten tutun da, tuzlu vegan poğaça ve raw (pişmemiş yemiş, yulaf, taze meyve, bitter çikolata gibi cici temiz bileşenli) leziz mi leziz atıştırmalıklara; oradan da muzur mu muzur keklere, çikolata parçacıklı cookie’lere, zeytinli ve tuzlu poğaçalara kadar uzanan bir büfesi var.

Doorstep tam da kitabınızı veya laptop’unuzu kapıp gelebileceğiniz mekanlardan. Hava da mis gibiyse ve şanslıysanız kapının önündeki bank ve masalarda kocaman bir ağacın gölgesinde yer kapıp keyif yapmanın tadı bambaşka, onu da ekleyeyim!

Bahsetmeden geçmeyeyim, Doorstep’in başarısı ve yakaladığı lezzet tesadüf değil. Sahibi Hasan aslında Boğaziçi Üniversitesi mezunu olup kurumsal hayattan nasibini almış, bir tutkusu olan kahve için koları sıvamış, tanıdığım en eski baristalardan. Sadece o değil, bütün kadro latte artkolik! Dikkat, burada içeceğiniz her sütlü kahve bolca sanat içeriyor.

Başta ben olmak üzere, Doorstep’in müdavimleri buraya günde birkaç kere uğruyor. Eğer yalnız giderseniz, kendinizi kalabalık bir masanın ortasında, kaliteli bir sohbetin içinde bulabilirsiniz çünkü buradaki herkes birbirinden komşucu! Sanırım son senelerde edindiğim en kaliteli arkadaşlık, dostlukların mimarı bu sevimli dükkan.

Ve güzel haber. Doorstep’in yepyeni şubesi Taksim’de Kurabiye Sokak’ta hizmete açıldı. Detaylı bir şekilde tarif etmem gerekirse, Taksim meydanından inerken hop sağ sonra hop sola giriyorsunuz, nam-ı diğer Hayata Sarıl Lokantası ve vegan, vejeteryan kitlenin en kıdemli şahane restoranı Zencefil’in kapı komşusu kendisi. Şimdiden iyi keyifler!

Instagram

İlginizi çekebilir: Miray Süer’den Mumsy Bakery