Hiç kanımızda 0.50 promil alkol açığıyla doğmuş olabileceğimiz aklınıza gelmiş miydi? Bu bilgi her ne kadar gerçeği yansıtmasa da Danimarka yapımı Thomas Vinterberg filmi Druk yani ülkemizdeki adıyla Körkütük’ü izledikten sonra sizi bir süre düşündürebilir.

2020 yapımı Druk (Another Round) Kopenhag’da bir okulda çalışan dört öğretmenin sıradan hayatlarının gidişatını kurgusal bir teoriyi temel alarak değiştirme hikayelerini anlatıyor. Norveçli psikiyatrist ve psikoterapist Finn Skårderud’un, alışılmadık önerisine göre insanlar doğduklarında kanlarındaki alkol seviyesi %0.05 eksik ve kandaki alkol oranı bu seviyeye geldiği zaman daha özgüvenli, mutlu özetle daha iyi bir hayat mümkün. Aslında gerçekte tam bir teori olmayan bu öneri filmin de ana temasını şekillendiriyor.

Film, kara mizah içeren sahnelerle bezeli olsa da özünde işlediği temalar aslında oldukça derin. Bu temaları, insanın hayatın sıradanlığı içinde bir farklılık ve bir kaçış arayışına girmesi, evlilik, kariyer, günlük kararlar, seçimler ve tüm bunlara alkolün etkileri şeklinde özetleyebiliriz.

Filmin başrolünde Mads Mikkelsen’in etkileyici performansını izlerken özellikle harika kapanış sahnesini bir süre unutamayacağınıza eminim.İlk bakışta sıradan bir alkol bağımlılığı ya da Danimarka’da, özellikle gençliğin, içki kültürü üzerine bir anlatım gibi görünse de film, bunların çok daha ötesinde. Martin, Tommy, Nikolaj ve Peter’in içkiyle başarmaya çalıştıkları şey aslında hepimizin ortak bir arayışı. Hayatımıza bir şekilde değer ve anlam katma ihtiyacımız.

mv5bzwmyzdy2ntatywqyzi00mjfkltk5mdatmtk1nznlztc1nzi5xkeyxkfqcgdeqxvymdaxmtq5mg-_v1
Peter, Martin, Tommy, Nikolaj | Fotoğraf: IMDb

Filmi özgün kılan özelliklerinden biri de hayat, arkadaşlık, ilişkiler, başarı, başarısızlık, bağımlılık gibi işlemesi zor konuların benzeri görülmemiş bir anlatım ile ele alınması. Öte yandan alışılageldik doğru-yanlış kavramlarımızı sorgulatan bir yönü de var, sınavdan önce az miktarda içtiğimiz içkinin anksiyete ve panik hissiyatını bastırarak bildiklerimizle daha başarılı bir sınav performansı göstermemizi sağlaması sizce de gayet mümkün değil mi?

mv5byjhkn2nhyzctnja4yi00y2izltkwmtctogy4y2i1ngvhytnlxkeyxkfqcgdeqxvynzi1nzmxnzm-_v1
Mads Mikkelsen | Fotoğraf: IMDb

2020’de Cannes etiketini ve En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü’nü alan bu filmi Netflix’teki birbirine benzer pek çok yapım arasında durup biraz sizi düşündürecek ve aklınızda bir süre iz bırakabilecek bir film arayışına girdiğiniz anda mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kapak fotoğrafı: IMDb

İlginizi çekebilir: Ecem Şimşek’ten Yaz Filmleri