Son yıllarda İrlanda’nın en popüler müzik festivallerinden biri olan ve Avrupa’daki dev festivallere alternatif, pop ve rock müzik ağırlıklı, daha niş bir festival arayışında olanların tercih etmeye başladığı The Beatyard, her yıl ağustos ayının son ve eylül ayının ilk haftalarında, Dublin’in biraz dışındaki bir liman kasabasında düzenleniyor: Dún Laoghaire. Jameson başta olmak üzere birçok İrlanda markasının sponsorluğunda düzenlenen bu festivalin bu yılki tarihleri henüz belli olmasa da seyahat planlarınızı şimdiden yapmaya başlamak ve Dún Laoghaire’i dahil etmek isterseniz, The Irish Spirit‘i doyasıya yaşamak üzere festival dışında kalan zamanınızda bu yerleri keşfetmekten zevk alacaksınız!

Dún Laoghaire ve Gezilecek Yerler

Yaklaşık 200 bin kişilik nüfusuyla küçük bir sahil kasabası olan Dún Laoghaire, önceleri Dublin bölgesine bağlıyken, 1994’ten itibaren Dún Laoghaire-Rathdown adıyla ayrılan bir bölgenin içinde kalmış. Tarih boyunca İrlanda ve Batı Avrupa’daki önemli liman ve ticaret merkezlerinden biri olan, Dublin yakınlarındaki Dún Laoghaire, bugün iki şeyle anılıyor: Denizcilik ve James Joyce.

Dún Laoghaire Limanı

Dún Laoghaire - liman
Dún Laoghaire Limanı | Fotoğraf: shark ovski, Unsplash

On dokuzuncu yüzyılın başlarında inşa edilen ve Dublin’in giriş limanı niteliğindeki Dún Laoghaire Limanı, Batı Avrupa’daki en büyük insan yapımı limanlarından ve dünyanın en iyi yapay limanlarından biri olarak tanımlanmaya devam ediyor. Liman, ticaret ve ekonomi açısından önemi bir yana, Dún Laoghaire’de yaşayanlar ve burayı ziyaret edenler için güzel bir manzara ve keyifli bir yürüyüş rotası vadediyor. İki uzun mendireğin koruduğu limanda yürüyüş için daha sakin ve daha uzun bir rota olan West Pier tam 1548 metre uzunluğunda ve sonunda 1852 yılında inşa edilmiş, kırmızılı, orijinal deniz feneri halen görülebiliyor. East Pier’de ise Viktorya döneminden kalma, gün batımında silüetiyle fotoğrafları süsleyen bir orkestra çardağı ve ünlü dondurmacı Teddy’s bulunuyor. İki mendirek arasındaki rıhtım da palmiye ağaçları ve tatlı kalabalığıyla yürüyüşlere renk katıyor.

İlginizi çekebilir: İrlanda’nın Deniz Fenerleri

The People’s Park

Dún Laoghaire - park
The People’s Park | Foroğraf: foursquare.com

The People’s Park, Dún Laoghaire’in en büyük kamusal yeşil alanı. 1890’da açılan park, sahil şeridinin esintisinden uzaklaşarak, piknik yapabileceğiniz, geçen insanları izleyebileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz bir alan vadediyor. Parkın çeşitli noktalarındaki Viktorya dönemine ait yapılar, çay bahçeleri ve fıskiyeler karşınıza çıkıyor. Park, her pazar günü Dún Laoghaire CoCo Market adındaki pazara ev sahipliği yapıyor. El işi ürünler, hediyelikler ve sanat eserleri satan standların yanı sıra, etrafı cezbedici kokularla dolduran yemek standları da parkın farklı köşelerine kuruluyor.

James Joyce Müzesi

Dún Laoghaire - james joyce müzesi
James Joyce Müzesi

İrlanda’nın belki de en ünlü yazarı olan James Joyce‘a adanmış bir müze de Dún Laoghaire‘de bulunuyor. Joyce buralı değil, hatta yaşamı boyunca burada yalnızca altı gün bulunmuş. Fakat yazarın en ünlü eseri Ulysses‘in başlangıç noktası, Dún Laoghaire yakınlarında, Sandycove’da bulunan Martello Kulesi ve burası bugün James Joyce Kulesi ve James Joyce Müzesi olarak anılıyor. Özellikle her yıl, romanın geçtiği 16 Haziran gününde kutlanan Bloomsday etkinlikleri sırasında edebiyat severlerin buraya akın ettiğini tahmin etmek güç değğil.

İrlanda Ulusal Denizcilik Müzesi

Dún Laoghaire - national maritime museum of ireland
National Maritime Museum of Ireland | Fotoğraf: mariner.ie

Yaklaşık 200 yaşındaki Mariners Church, limanın ve denizciliğin tarihiyle ilgili birçok ilginç bilgiye ulaşabileceğiniz İrlanda Ulusal Denizcilik Müzesi’ne (National Maritime Museum) ev sahipliği yapıyor. Müzede bulabilecekleriniz arasında Titanic’ten çıkarılmış bir ampül, I. Dünya Savaşı batıklarından parçalar, eski navigasyon araçları, gemi modelleri ve Ulysses romanında tasvir edilen Baily Deniz Feneri’nin aynaları gibi objeler var. Müze aynı zamanda film gösterimleri, tiyatro oyunları, konserler ve dans performanslarından oluşan bir takvime sahip Pavilion Theatre‘ı da içinde bulunduruyor. Müze, özellikle yağmurlu günler için ideal bir seçenek.

Körfez Gezisi

Dún Laoghaire - bay cruise
Dublin Bay Cruise | Fotoğraf: dublinbaycruises.com

Denizcilikle ilişkisinden ve ne kadar büyük bir liman olduğundan söz edilen bir yeri denizden keşfetmemek olmaz. Dublin Bay Cruises, 75 dakika süren turlarıyla sizi Dún Laoghaire‘den alıyor, Dalkey Adası, Ireland’s Eye ve Lambay Adası‘na götürüyor ve burada doğanın güzelliklerini keşfetmenizi, rehberli anlatımla bölgenin tarihini öğrenmenizi sağlıyor.