Çevre ve toplum bilincinin ağır bastığı çağdaş sanat eserlerini daha yakından tanımak için öncelikle sanatçıları tanımamız gerektiğini düşünüyoruz. Jag-Style olarak başlattığımız çağdaş sanatçılar hakkında kısa ve keyifli bilgiler yazı serimizin ikinci bölümüne hoşgeldiniz. İkinci yazımızın konukları: Jeff Koons, Paul McCarthy ve Richard Phillips.

Jeff Koons

1955, York, Pennsylvania doğumlu sanatçı Jeff Koons, balon hayvanlar gibi sıradan nesnelerin dev ve renkli reprodüksiyonlarını yaparak çağdaş sanata yeni bir boyut getirmiş en önemli isimlerden biri. Yaptığı eserlerde gizli bir anlam olmadığını dürüstçe söyleyen sanatçı, yıllardan beri sanat eleştirmenlerini ikiye bölüyor. Endüstride var olan “banal” objelerin eser olmadığını düşünen bir eleştirmen topluluğu bulunurken, diğer taraf Jeff Koons’un popüler kültürün dâhisi olduğunu düşünüyor. Farklı eşlerinden 7 adet çocuğu olan Koons, çalışmalarında çocuklarının oyuncaklarından ilham aldığını söylüyor. 12 Kasım 2013’te New York’ta bir açık arttırmada turuncu renkteki balon köpek (Koon’s Balloon Dog) 58.4 milyon dolara satılarak, “hayatta olan” bir sanatçı tarafından yapılan en değerli müzayede satışı rekorunu kırdı.

1997’de Guggenheim Vakfı tarafından Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nin terasına yerleştirilen balon laleler (Tulips) sanatçının en çok ilgi çeken eserlerinden biri. Koons, yaşamına ve çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

Richard Phillips

1962, Massachusetts doğumlu sanatçı Richard Phillips, sanat dünyasının dışında, moda, medya ve film dünyasının ünlü isimleriyle yaptığı işbirlikleri sayesinde de popüler bir isim. Pop-art çalışmaları, hiperrealist resimleri, çizim ve tablolarında insanın pazarlanabilirliği, kimlik, cinsellik, arzular ve politika gibi konuları işleyen sanatçı son dönemde çektiği filmlerle de adını duyuruyor. Sanatçının daha önce hiperrealist tablolarında da birlikte çalıştığı Lindsay Lohan ve Sasha Grey gibi isimlerin de yer aldığı filmleri Venedik Bienali ve Art Basel fuarı gibi önemli etkinliklerde prömiyer yaptı. New York, Los Angeles, Londra, Münih, Köln, Zürih, Berlin, Hamburg, Dijon, Atina gibi şehirlerde solo sergileri düzenlenen sanatçının eserleri, aralarında San Francisco Modern Sanat Müzesi ve New York’taki Whitney Amerikan Sanatı Müzesi gibi önemli müzelerin de bulunduğu birçok koleksiyonda yer alıyor. Richard Phillips, yaşamına ve çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

Paul McCarthy

1945, Salt Lake City doğumlu sanatçı Paul McCarthy, sanat eğitimini California’da tamamladıktan sonra ABD’nin ve dünyanın en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer edinmeyi başardı. Heykel, yerleştirme, video ve performans gibi alanlarda eserler veren sanatçı; özellikle silikon ya da şişme heykelleri ve çoğu zaman büyük bir odayı hatta daha geniş mekanları kaplayan büyüklükteki yerleştirmeleri ile tanınıyor. Cinselliği mizahi ve çarpıcı bir şekilde eserlerinin bir parçası haline getiren Paul McCarthy, Los Angeles’ta yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın önde gelen modern sanat müzelerinin kalıcı koleksiyonlarında yer alan eserlerinin yanı sıra, Münih, Rotterdam ve Londra’daki kamusal alanları süsleyen heykelleri de mevcut.

Çağdaş Sanat Tutkunlarının Bilmesi Gereken Sanatçılar Vol.1 yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dog Balloon: jeffkoons.com
Tulips: guggenheim-bilbao.eus

Richard Phillips Credit: Richard Phillips at Gagosian Gallery

Paul McCarthy görsel: Wilfried Petzi

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN