Dondurma, mevsimi olmayan bir tatlı benim için. Yaz sıcağında her şey ağır gelir ama bir külah dondurmayı affetmem; kışın çivi çiviyi söker der tatlı ihtiyacımı onunla bastırırım. Hal böyle olunca seyahat ettiğim şehirlerde de dondurmacılara mutlaka yolumu düşürürüm. İtalyan gelatosundan Hindistan’ın tropik meyveleriyle yapılmış dondurmalarına kadar uzanan kabarık listemden favori 4 dondurma durağım bu yazıda!

Favori Dondurma Duraklarım
Favori Dondurma Duraklarım | Fotoğraf: Instagram / @borammeee

Favori Dondurma Duraklarım

Naturals Ice Cream, Delhi Konum

Kala Jamun
Kala Jamun | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Başlangıcı biraz uzaklardan yapalım. Seyahatim boyunca Hint mutfağı yemekleriyle beni baştan çıkarsa da beklemediğim vuruş Delhi’deki Naturals dondurma zincirinden geldi. Sorbeden ziyade gelatoya yakın kıvamları, Türkiye’de yetişmeyen tropik meyvelerin enfes aromalarıyla birleşince favori dondurmacılarım listesinin başına yerleşti. İlk favorim kala jamunlu dondurma oldu. Bir diğer favorimse bizim de dilimizde anavatanının ismiyle adlandırdığımız meyve Hindistan cevizli dondurmaydı. Hindistan cevizi, Hindistan’da dondurmaya dönüşünce tadından yenmez olmuştu.

Golda, Tel Aviv  Konum

Golda Tahinli ve Fıstıklı Dondurma
Golda Tahinli ve Fıstıklı Dondurma | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

İsrail seyahatim boyunca tahinli lezzetlere doysam da Tel Aviv’deki son günümde kapanışı Golda’nın tahinli dondurması ile yapmıştım. Zirvede bırakmak diye buna denirdi… İtalyan gelatosu kıvamı ve büyük porsiyonları ile beni oldukça tatmin eden Golda’da bir top tahinli ve bir top fıstıklı dondurma denedim. Tel Aviv’e yolunuz düşerse burada dondurma yemeyi unutmayın, sıcaklara iyi gelir!

Gelato Rosa, Budapeşte  Konum

Gelato Rosa
Gelato Rosa | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Gül şeklinde dondurma yeme amacıyla gittiğim Gelato Rosa, tuzlu karamelli dondurma ile tanıştığım yer oldu. Bu zamana kadar neden denemedim bilmiyorum ancak mekanın tatlılığı ve sunumun da etkisiyle çok memnun kaldım. Budapeşte soğuğunda da buz gibi bir dondurma içimi ısıttı diyebilirim. Bu dondurma külahımda tuzlu karamele, fesleğen ve bal kabağı eşlik etti. Evet tatlar biraz karmaşık ama külahın üstünde oluşturduğu görsel şölene karşı koyamadım.

Gelateria Della Scimmia, Napoli Konum

Gelateria Della Scimmia
Gelateria Della Scimmia | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Kapanışı, favori şehrim Napoli’deki favori dondurmacı ile yapmak istiyorum. Tüm İtalya gibi Napoli de tam bir dondurma cenneti diyebilirim. Kocaman porsiyonlar, limonçello, ricotta ve benzeri yaratıcı lezzetler… Benim, yediğim dondurmalardan en keyif aldığım ülkenin kaotik güzeli Napoli’de, Via Toledo’da bulunan Gelateria Della Scimmia, yaban mersinli gelatosu ile gönlümü çalmıştı. Sonrasında her gidişimde farklı bir tat denedim ve hepsini çok sevdim. 1933’ten beri faaliyet gösteren Gelateria Della Scimmia’da, dondurmadan yapılmış tartlar ve tahta çubuklarla servis edilen sorbeler arasında ne yemek istediğinize karar vermekte çok zorlanacağınızı söyleyebilirim. Şimdiden afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Elza Kurbanova

İlginizi çekebilir: Eliçe Kılıç’tan Napoli’de Ne Yenir