Tüm dünyanın hayran olduğu Napoliten pizzanın eşsiz örneklerinin yanı sıra, İtalyan mutfağının güzide üyelerini de Napoli seyahatinizde tadabilirsiniz. İşte Napoli’nin lezzet durakları:

Napoli'de Yemek: Napoli'nin Lezzet Durakları

Pizza Margherita:

Antica Pizzeria Da Michele Konum

Pizzeria Sorbillo  Konum

İtalyanlar için pizza margherita yani Napolitan pizzadır. Bol malzemeli pizza yiyen İtalyan bulmak zordur ve pizzacılarda margherita dışındaki pizzalar çoğunlukla turistler düşünülerek menüye eklenmiştir. Çok çok şanssız biri değilseniz Napoli’de kötü pizza yemeniz imkansızdır. Bu yüzden Napoli’de pizzacı önermek biraz anlamsız, ama oralara kadar gitmişken 150 yıllık pizzacı Michele’den bir margherita kapmadan ya da Sorbillo’nun meşhur sırasını bekleyip dünyanın en büyük pizzasına doymadan dönmek olmaz! Çalışma saatlerine dikkat.

IMG_0492

Trattoria Nennella’nın sabit bir menüsü yok, o gün mutfakta ne pişiyorsa o.

Makarna:

Ristorante Reginella Konum

Trattoria Da Nennella Konum

Napoli denize kıyısı olmasının avantajını mutfağa yansıtan şehirlerden. Deniz mahsüllü makarna (pasta frutti di mare), en çok tercih edilen makarna çeşidi. Ristorante Reginella, nefes kesici Napoli körfezi manzarasıyla makarnanın lezzetini zirveye taşıyor. Trattoria da Nennella, klasik İtalyan restoranlarından. Kalabalık, gürültülü, sabit bir menüsü yok ve her şey çok lezzetli! Domatesli makarna ne kadar güzel olabilir ki demeyin, deneyin. Not: Makarnanın yanında kırmızı şarabımızı eksik etmeyelim…

IMG_0444

Dondurma:

Fantasia Gelati Konum

Gelateria Della Scimmia Konum

Çeşit çeşit ve rengarenk, kocaman porsiyonlu enfes dondurmalar için adres Fantasia Gelati. Şehri gezerken sık sık şubelerine rastlayacaksınız. Tadı damağımda kalsın ve sağlıklı seçenekler olsun derseniz Gelateria Della Scimmia. Dikkat, bağımlılık yapacak!

IMG_0598

Espresso: NAPOLI Napoli’de Kahve

Espresso için herhangi bir mekan ismi söylemek diğer tüm mekanlara haksızlık olacaktır. Mekanlardan ziyade farklı kahve markalarını denemek daha anlamlı. Kimbo, Moreno, Toledo, Toraldo ve Türkiye’de yaygın olan Illy en ünlü espresso markalarından. Kahvecilerin dışında kahve markasının tabelası oluyor, her kahve molasında başka bir markayı denemeyi hedef edinebilirsiniz.

İtalyan kahve kültürünü daha detaylı bir şekilde keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Gastronomi cenneti Napoli’nin lezzetleri ve lezzet durakları tabii ki çok daha geniş. Caprese salatası, Baba tatlısı, limonçello, tiramisu ve daha neler neler… Napoli’ye yolunuz düşerse ve bu tavsiyeleri denerseniz pişman olmayacağınızı garanti ediyorum! Ama bazen de en güzeli plan yapmadan, ayaklarınızın götürdüğü yere gitmek. O anlık kararlarınızda da Napoli sokakları sizi afiyetle karşılayacaktır, eminim.

Napoli’yi gezmek yetmez! Napoli çevresinde yapabileceklerinizi öğrenmek için Eliçe Kılıç’ın bu yazısına da göz atın.