Napoli’ye gelmişken şehri gezdik dolaştık ama yetmez! Napoli’nin çevresinde keşfedilmeyi bekleyen muhteşem yerler var. Üstelik hem doğaya, hem tarihe, hem de denize doyacaksınız. İşte Napoli’nin dört bir köşesindeki cennetler…

Napoli, çoğu insanın İtalya seyahatlerinde rotaya eklemediği bir şehir. Roma, Floransa ve Venedik kadar popüler olmaması ve güvenlik konusunda tedirgin eden bir üne sahip olması bu durumun en önemli sebepleri. Ancak Napoli kendisine şans verip gelenlere unutulmayacak anılar kazandırıyor ve genelde çok seviliyor. Napoli’ye gelmişken şehri gezdik dolaştık, lezzetli pizzalar yiyip kahveler içtik. Sırada Napoli’nin çevresinde keşfedilmeyi bekleyen muhteşem yerler var. Üstelik hem doğaya, hem tarihe, hem de denize doyacaksınız. İşte Napoli’nin dört bir köşesindeki cennetler.

_DSC0359

1. Pompeii Antik Kenti’nde Geçmişe Yolculuk  Napoli’ye Yakın Gezilecek YerlerKonum

Bundan çok uzun yıllar önce Vezüv’ün patlamasıyla yok olan Pompeii, İtalya’nın en çok turist çeken yerlerinden. Genellikle Roma’dan günübirlik turlarla buraya gelinse de, Napoli seyahatinizde Circumvesuviana treniyle Napoli merkez tren istasyonundan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Pompeii o kadar büyük ki, 1 tam gün ayırdığınız takdirde bile tamamını bitiremeyip tekrar gelmek isteyeceksiniz! Her ayın ilk Pazar günü girişler ücretsiz.

 

DSC_0638

Vezüv’den Napoli manzarası

2. Aktif Yanardağ Vezüv’e Tırmanış Konum

Pompeii’yi yerle bir etmiş olan Vezüv hala aktif ve tüm görkemiyle Napoli’nin sırtını yasladığı yerde duruyor. Napoli körfezine ve kucakladığı adalara bir de Vezüv’ün gözünden bakmak isterseniz kesinlikle iyi yaparsınız! Circumvesuviana treniyle Ercolano’da inip otobüslerle tırmanış parkurunun başladığı yere çıkabilirsiniz. Oradan giriş biletinizi alıp yaklaşık 3 kilometrelik bir tırmanışın ardından Vezüv’ün zirvesine ulaşmış oluyorsunuz.

sorrento

3. Sorrento’da Limon Kokulu Sokaklar Napoli’ye Yakın KasabalarKonum

Sorrento’yu tek bir kelime ile anlat deseler limon diyebiliriz zira burada her yer limon ağacı ve limonlu bir sürü lezzet var. Napoli körfezinin karşı kıyısı olan Sorrento, Circumvesuviana treninin son durağında inince ulaşabileceğiniz bir cennet. Sorrento’da limonlu dondurma yemeyi ve hediyelikçilerde limonçello tatmayı unutmayın. Denize girmek için ise gizli cennet Bagni Della Regina Giovanna’ya gitmelisiniz, sonra teşekkür edersiniz. 🙂

IMG_1486
Ravello

4. Amalfi Kıyıları: La vita è bella Konum

Positano, Amalfi, Ravello… Her biri ayrı bir cennet olan, manzarayı izlemelere doyamayacağınız Amalfi kıyıları kasabalarını isterseniz hızlıca bir günde gezin, isterseniz konaklayıp tadını çıkarın ama Napoli’ye gelmişken mutlaka görün! Ulaşımın coğrafyasından dolayı biraz meşakkatli ve yorucu olduğunu not düşelim.

_DSC0335

IMG_1675
 Faraglioni di Capri

5. Denize Doğru : Capri, Ischia, Procida

Napoli Körfezi’nin kucakladığı 3 muhteşem adadan biri olan Capri, en çok turist çeken ada. Ünlülerin de tatilleri için sıklıkla tercih ettikleri Capri’ye Napoli ya da Sorrento’dan feribotla ulaşabilirsiniz. Ischia ve Procida ise, Capri kadar popüler olmasa da gerek fiyatların nispeten daha ucuz olması gerek ise plajlarının çokluğu ve güzelliğiyle Capri’den bir adım öne çıkıyorlar.

IMG_0449

Napoli seyahatinize bu tavsiyeleri de eklerseniz çok keyif alacağınız garanti, şimdiden iyi eğlenceler!

“Napoli Lezzet Durakları” yazımı buradan okuyabilirsiniz.