Bir Edebiyat Bölümü mezunu olarak edebiyat temasıyla oluşturulan kafeler, oturup kahvemi yudumlayıp aynı zamanda satın alacağım kitapların içini karıştırabildiğim kitapçılar hep hoşuma gitmiştir. Edebiyatla iç içe olan her alan bana huzur verirken, bu temaya sahip bir otelde kalmanın ne kadar keyifli olabileceğini düşündüm ve sizin için dünyaca ünlü edebiyat temalı oteller üzerine araştırma yaptım. Üstelik Türkiye’den de seçenekler var!

Edebiyat Temalı Oteller | Fotoğraf: pavillondeslettres.com

Edebiyat Kokan Oteller

Mini Hotel, Türkiye

Öncelikle güzel ülkemizin edebiyat kokan minik butik otelinden başlamak isterim. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Mini Hotel, aynı zamanda ülkemizin ilk edebiyat temalı oteli olma özelliğine sahip. Odaları Türk edebiyatının 15 farklı ismiyle adlandırılmış. Her odaya bir yazarımızın ismi verilmiş ve bu odaların duvarları yazarlara ait fotoğraflar, kitaplarının kapakları, yazarın kitaplarından alıntılar ve kitaplarla ilgili posterlerle süslenmiş. Aynı zamanda konukların okuyabilmeleri için odalara kitaplar da bırakılmış. Örneğin; 101 numaralı odaya Ayşe Kulin’in, 103 numaralı oda Buket Uzuner’in, 201 numaralı oda Nazım Hikmet’in ismi bahşedilmiş.

Dünya çapında ünlü edebiyat temalı otellerin adreslerine bakacak olursak…

Le Pavillion des Letters, Fransa

“Harflerin Bayrakları” olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz Paris’in sekizinci bölgesinde bulunan bu otel 26 odaya sahip. Odalar alfabetik sıraya göre diziliyor ve her harf bu harfe denk gelen dünya edebiyat tarihinden çok önemli bir isimle temsil ediliyor. Hugo, Goethe, Kafka, Proust, Ibsen, Flaubert gibi birçok önemli isme ev sahipliği yapıyor. Örneğin; A odası, Hans Christian Andersen odası, B odası Fransız yazar Charles Baudelaire odası, S odası İngiliz yazar William Shakespeare odası, Z odası ise Fransız ve Naturalist yazar Emile Zola odası. Her katın asansöründe de o kattaki yazarların isimleri yer almakta. Yazarların satırlarından alınan paragraflar odaların duvarlarına işlenmiş ve başucunuzda bu yazarların kitaplarına erişebiliyorsunuz.

Library Hotel, ABD

Amerikan Edebiyatı’nı düşündüğümüzde aklımıza gelecek Arthur Miller, Henry James, Walt Whitman, J.D. Salinger gibi önemli isimlerin temsil edildiği Library Hotel, bir “kütüphane” oteli. Sadece odalar değil, tüm toplu alanlarda da duvarlar kitaplarla kaplanmış. Bu otel tamamıyla adeta bir kütüphane gibi tüm isimlerden ilham alıyor. 6000 adet kitabın bulunduğu bu otelde kategorilere ayırma sistemi, Dewey ondalık sınıflandırma sisteminden ilham alınarak tasarlanıyor ve odalar, yemek salonları, bahçeler ve katlar isimlerini edebiyat, felsefe ve tarihten alıyor.

Inn Boonsboro Hotel, ABD

Edebiyat Temalı Oteller
Edebiyat Temalı Oteller | Fotoğraf: Tripadvisor

Rotamızı ABD’den çevirmeden bakacağımız bir diğer adres Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinde bulunan “Inn Boonsboro Hotel”. İlk olarak 19.yüzyılın ilk yarısında açılıyor ve birçok kez el değiştirmesiyle isimleri de değişiyor. Bu otelin ilk ismi “The Eagle Hotel”.  Son olarak Amerikalı yazarlardan Nora Roberts ve eşi Bruce Wilder tarafından satın alınıyor, son haline ve ismine kavuşuyor. Bu otelin diğerlerinden farkı oldukça “romantik” bir otel olması! Otel mutlu çiftleri ağırlama amacıyla 2009 yılında açılıyor ve odaları ismini mutlu sonlara kavuşan karakterlerden alıyor. Örneğin; “Aşk ve Gurur”dan Elizabeth ve Darcy, “Jane Eyre” den Jane ve Rochester, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”ndan Titania ve Oberon… Üstelik bu romantik odaların dekorları, mutlu sona kavuşmuş bu çiftlerin yaşadığı dönemlerin özelliklerine göre oluşturulmuş. Bu oteller arasında en çok her odasının farklı bir döneme ev sahipliği yaptığı bu oteli merak ettim açıkçası…

Sylvia Beach Hotel, ABD

Sylvia Beach Hotel | Fotoğraf: sylviabeachhotel.com/

Amerika’dan devam edelim… Otelin kendi temasını vurgulayan, çarpıcı bir sloganı var: “Tamamen kitap severler için bir otel” Amerika’nın Oregon bölgesinde bulunan otel ismini, 1919’da Paris’te oldukça meşhur olan “Shakespeare and Company” kitap dükkanının sahibi Amerikalı yayıncı Sylvia Beach’ten alıyor. Bu otel diğerlerinden farklı olarak belli katı kurallara sahip. Burada televizyon, radyo, telefon ve internet kullanamıyorsunuz yani tamamen kitaplarla baş başasınız. Büyük bir kütüphaneye sahip olan otelin kitapları “Çok Satanlar”, “Klasikler” ve “Romanlar” olarak üç türde kategorize ediliyor. Klasiklerde Agatha Christie, Colette ve Mark Twain; çok satanlarda Scott Fitzgerald, JK Rowling, Hemingway, Shakespeare, Jane Austen ve romanlarda Oscar Wilde, Tolkien gibi isimlere yer veriliyor. Jane Austen’dan J.K. Rowling’e, Dr. Seuss’tan Emily Dickinson’a, F. Scott Fitzgerald’dan Ernest Hemingway’e dek geniş bir yazar skalasına sahip olan 21 odalı otel, edebiyatseverler tarafından oldukça revaçta.

Hotel de Glace, Quebeck, Kanada

Jules Verne’den ilham alınarak tasarlanan otel inanılmaz bir özelliğe sahip: buz ve kardan yapılarak her sene tekrar inşa edilmesi! 2013 senesini Jules Verne yılı olarak düzenleyen ve 44 odaya sahip olan otel; kara, kışa ve soğuğa bayılan misafirlerini bekliyor.

Maison Moschino, İtalya

Dünyanın önemli moda merkezlerinden biri Milano’da yer alan ve liste arasında heybetiyle oldukça dikkat çeken otel, ismiyle de stilini kanıtlıyor. Dekorasyonunu İtalyan modaevi Moschino tasarımcılarının üstlendiği Maison Moschino, Alice Harikalar Diyarında eserinden ilham alıyor. Lewis Carroll’ın dünyaca ünlü kitabından yola çıkılarak tasarlanan otel 55 odaya sahip fakat en çok rağbet gören oda “Alice’in Odası”. Masallar diyarına yol almak isteyenlerin tercih edeceği türden bir otel.

The Hobbit Motel, Woodlyn Park Waitomo, Yeni Zelanda

Adından da anlaşılacağı üzere motel Ünlü İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in meşhur eseri Hobbit’ten ilham alıyor. Minik Hobbit evlerinin yer aldığı odalarda kendisini Frodo gibi hissetmek isteyen misafirlerini bekliyor.

The Literary Man, Portekiz

Dilimize “Edebi Adam” olarak çevrilen ve oldukça dikkat çeken otellerden biri olan The Literary Man’in bir diğer özelliği de dünyadaki en büyük kütüphane olması. Portekiz’in Obidos şehrinde yer alan otel 45.000 kitaba sahip ve hedefi bu sayıyı 100.000’e çıkarmak!

Hotel Litteraire Alexandre Vialatte, Fransa

Fransa’nın Clermont- Ferrand bölgesinde yer alan Vialette, ismini Fransız yazar Alexandre Vialatte’den alıyor. Yazara ait alıntılar oda ve ortak alanlarda konuklarla paylaşılıyor. Neredeyse her bir köşede yazarın külliyatıyla karşılaşmak mümkün.

Radisson Sonya Hotel, St. Petersburg, Rusya

Rus Edebiyatı’na hatta özellikle Dostoyevski’ye hayran bir edebiyatsever olarak beni oldukça heyecanlandıran Radisson Sonya Hotel Dostoyevski’nin efsanevi romanı Suç ve Ceza’dan esinleniyor. Dostoyevski’nin o muazzam eserlerini ortaya çıkardığı masasından ilham alan masalar, solunan Petersburg havası ve romanında yer alan Rafael’in Sistine Madonna’sını görmek benim için unutulmaz bir deneyim olurdu…

The Boat Roi Des Belges, Londra, İngiltere

Son olarak inceleyeceğimiz bu otel, Joseph Conrad’in Karanlığın Yüreği romanından ve Conrad’in Kongo’da kullandığı buharlı gemiden esinlenerek yapılıyor ve bir çatının üzerine inşa ediliyor. Otelde sadece iki kişi konaklayabiliyor.

Kapak Fotoğrafı: sylviabeachhotel.com/

İlginizi çekebilir: Melek Ardıç’tan Pera Palace Hotel