Bugün Amerika’ya oradan Kore’ye sonra da hikayenin bitişine İstanbul’a yolculuk yapalım isterim. Bir Amerikalı kahvaltıda ne yer? Tabii ki iki ekmek arasında yumurta! Amerikalılar hızlı ve doyurucu olan her şeye bayılır. Örneğin Los Angeles’da Grand Central Market’in içerisinde yer alan Egg Slut Amerikalıların uzun uzun kuyruklar oluşturduğu yerlerden biri. Yumurtanın en eğlenceli şekillere ve lezzete büründüğü, yumurtayla henüz barışmamış olanların bile mutlulukla yiyebileceği şölene açılan kapı… Koreliler de en az Amerikalılar kadar Egg Slut’a bayılır. Hatta orada farklı konseptlerde birçok dükkan da görmek mümkün. Artık İstanbul’da da bu örneğin bir benzerini görebileceğimiz, yumurtayı seven sevmeyen herkesi ortak bir noktada buluşturan EggBox’a merhaba diyoruz. Hadi gelin birlikte keşfedelim.

EggBox’ın hikayesi şöyle başlıyor yaklaşık 10 ay önce Fatih Ertürkmen “Her gün yüzlerce insanın kahvaltısına eşlik eden, harika bir besin olan yumurtanın, İstanbul’da soyulmuş kabuksuz haline neden erişemiyoruz?” diyerek üzerinde düşünüyor. Sonrasında bu fikir bir StartUp projesi haline geliyor ve yatırım alarak şu an 5 şubesi olan EggBox doğuyor. Fatih Özkara ve Fatih Ertürkmen’in kurucusu olduğu, gerek operasyon gerekse mutfak olarak harika bir ekip sayesinde, şu an 5 şubesiyle İstanbul’da bu konseptte yer alan nadide mekan. Eggbox kendi içinde de dinamiği olan bir yer haline gelmiş. Kanyon’da bulunan kiosk aşırı tatlı, ayrıca yeni açılan dekk’de de bir Karavanları bulunuyor. Sizler de hem bu lezzetli ürünlerden yiyebilir hem de sosyal medyanız için harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Caddebostan barlar sokağında yer alan şubeleri ise hafta sonu arkadaşlarınızla kahvaltı için gittiğiniz favori mekanınız olma yolunda ilerliyor, benden söylemesi.

EggBox’ın menüsünü incelediğimizde yaratmış oldukları #yumurtadanfazlası mottolarına oldukça yakışan içerikler olduğunu görüyoruz. Dilerseniz kahvaltıların vazgeçilmezi yumurtanın nasıl binbir türlü forma büründüğünü birlikte görelim. Sağlıklı yumurta, çırpılmış yumurta ve İzmir boyoz menüsüyle giriş yapıyoruz. Sahanda yumurta ve menemen de seçenekleriniz arasında yer alıyor. Benim favorim menemen. hindi fümeli ve ıspanaklı kişleri de müdavimleri tarafından şimdiden favori olmuş bile.

Basmati, tam buğday ve sebzeli olmak üzere yumurtanın ana kahraman olduğu üç tane kase yapmışlar. Basmati kaseleri, roka, semizotu, Jalapeno turşusu, çeri domates içeriyor. Tam buğday kaseleri ise tam buğday fusilli makarna, havuç, kuru domates, zeytin ve beyaz peynir gibi lezzetli bileşenlerden oluşuyor. Sebzeli kasede de göbek salata, patlıcan, kabak, havuç, salatalık, kapya biber, elma, avokado ve pesto sos yer alıyor. Bu kaselerin her birinde tabii ki yumurta var. İsterseniz haşlanmış isterseniz de Bavyera yumurta turşusuyla hazırlanan kaselerinize alabiliyorsunuz. Ayrıca kaselerinize hindi ve ton balığı da ekletebiliyorsunuz. Benim favorim kesinlikle tam buğday kase oldu.

EggBox’ı şu an EggBox yapan yıldız ürünlerinden bahsetmek istiyorum. Nedir mi bunlar? Aşırı tatlı kutularda yer alan iki brioche ekmeği arasında çırpılmış yumurta ve onlara eşlik eden füme kaburga, hindi füme ve mozzarella peyniri… Yani kısacası iki ekmek arasında sunulan mutluluk. Salata seçenekleri, yine yumurta ana kahraman olacak şekilde karabuğday, kinoa ve Akdeniz yeşilliklerinden olacak şekilde üç farklı seçenekte sunuluyor. Favorim karabuğday, yeşil mercimek, ceviz, salatalık, atom, kuru domates, kornişon turşudan oluşan salata oldu.

367fd5f3-30a6-4d68-bd50-0920a543baab
EggBox Hindi Füme | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Kahvenizin yanında size eşlik edecek tatlı seçenekleri de mevcut, banana bread ve san sebastian oldukça başarılı. Ayrıca EggBox protein içecekleri de üretiyor. Yeşil ve kırmızı protein olarak iki farklı ürün karşımıza çıkıyor, bu iki içeceğin ortak noktası yumurta akı kullanılarak üretilmiş olmaları. Asla yumurta kokar bu içilir mi diye düşünmeyin, çünkü gerçekten çok lezzetli, ben bizzat denedim içiliyor. Sizlerin de en kısa sürede, size en yakın EggBox’a giderek bu harika ürünlerden tatmanızı çok isterim. Şimdiden afiyet olsun, keyifli zamanlar.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @eggbox.com.tr

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Mission Street Food