İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden biridir Beşiktaş. Çok sayıda saray, köşk, park ve korulara sahip olan bu semt hepimizi tarihin ve kültürün içerisinde adeta turistik bir geziye çıkarır. Semtin eski adı “Taş Beşik” anlamına gelen “Kune Petro” olarak bilinir. Daha sonraki dönemlerde ise Barbaros Hayrettin Paşa’nın bu sahile gemilerini bağlamak için beş tane direk diktiği, bu nedenle buraya “beş-taş” adının verildiği, zamanla da bu kelimenin değişikliğe uğrayarak “beşik-taş” olduğu rivayet edilir. Bu kadar tarih bilgisinden sonra hadi biraz günümüze dönelim. Bugün bu tarihi semtin dar sokaklardan birinde yer alan Mission Street Food’da lezzet dolu bir gün geçireceğiz. Hazırsanız başlayalım.

mission-4
Mission Anı Duvarı | Fotoğraf :Tuba Nil Dengiz

Mission Street Food Konum

Mission Street Food, Erde Can Balkır ve Berk Karen’in kurucusu olduğu ve 2019’da açılan bir sokak lezzetleri mekanı. Açık alanda iki masası, içeride de bar sandalyeleri ile oldukça küçük bir alana sahip olan Mission Street Food’un daimi kitlesi ise takdir edilesi. Mekana girer girmez dikkatleri üzerine çeken; peçetelere yazılmış notlar ve Polaroid fotoğraflardan oluşan anı duvarı ise yüzleri güldürmeye yetiyor. Bu duvarın hikayesini sorduğumuzda; aslında o alanı kendileri için bir anı duvarı yapmayı hedeflediklerini, sonra gelen müşterilerin kendi anılarını bırakmaya başlamalarıyla birlikte ortak bir alana döndüğü bilgisini alıyoruz.

Menüsünde birçok seçenek yer alan Mission Street Food’da burgerler “Smashburgers” ve “Chxburgers” olmak üzere iki ayrı kategoride yer alıyor. “Smashburgers” kategorisinde zengin içerikleriyle Klasik, Meltdown, Sweet & Goaty, Marrow, California, United ve Onion Burger bulunuyor. “Chxburgers” kategorisinde ise Chx, Hot Chx, Buffalo Chx ve Bal Kaymak Burger seçenekleri bulunuyor. Etlerinin, soslarının aslında bütün olarak burgerlerinin oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Ben Meltdown ve Marrow Burger yedim, kesinlikle sizlere de tavsiye ederim. 

Eğer bir tacoseverseniz, tacolarının da güzel olduğunu belirtmek isterim. Beef, Chicken ve Veggy Taco olmak üzere üç seçenek yer alıyor. Burada ayrıca patates kızartması için birden çok reçete bulunuluyor. Birbirinden lezzetli bu seçeneklerden örnek vermem gerekirse de; tulum peynirli, cheese stix, yoğurtlu, mac & cheese, chili ve dirty fries… Bir patates kızartması nasıl farklı sunulabilir deseler asla bu seçenekler aklımıza gelmezdi diye düşünüyorum. Sunum tabağının ortasında bir kemik, içerisinde muhteşem bir sos, birbirini tamamlayan, dengeli ve mutlu eden lezzetli bir son. Eğer yemeğinizi bir tatlı ile taçlandırmak istiyorsanız da süt helvasını deneyebilirsiniz.

Berk ve Erde, Mission Street Food’un yanı sıra bir pub’ın da mutfağını işletiyor. Ayrıca üretimlerini yaptıkları mezeleri de Bağdat Caddesi’nde bir mekanda satışa sunuyorlar. Çok başarılı olan bu iki girişimcinin sokak lezzetleri mekanına gitmenizi ve birbirinden lezzetli seçenekleri deneyerek güzel bir gün geçirmenizi tavsiye ederim. Şimdiden afiyet olsun.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @missionstreetfoodtr

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Banko Burger