71. Primetime Emmy Ödülleri, dün geceki törenle dağıtıldı. Game of Thrones’un görkemli bir veda ettiği, birçok yeni diziyle tanıştığımız ve geride unutulmaz bölüm ve performansların kaldığı bir yılı geride bırakmış olduk. Geçtiğimiz hafta dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri’ndeki ödülleri de sayarsak yüzlerce kategorinin bulunduğu Emmy Ödülleri’nin ardından işte Emmy Ödüllü Diziler 2019…

Adaylar kimdi, hatırlamak isterseniz, bu yazıma göz atabilirsiniz.

Emmy Ödül Töreni: 2019

Game of Thrones (HBO)

Tıpkı Akademi Ödülleri gibi sunucusuz olarak gerçekleşen 71. Primetime Emmy Ödülleri töreni, pek akılda kalıcı anlar bırakmadı geriye bana kalırsa. Sevdiğim, sizin de sevdiğinizi düşündüğüm komedyenlerin dahi yavan esprilerle uğradığı ödül sunuşları, bende önceki senelerin aksine kazananların bir bir okunduğu bir sektör buluşması gibi geldi daha çok. Yine de sekiz sezondur hayranı olduğum Game of Thrones ve yeni aşklarımdan Fleabagin taçlandırıldığı gece, sevdiğim oyuncuları bir arada görme fırsatı sunmasıyla da tatmin ediciydi. 32 adaylığının 12’sini ödüle dönüştürmeyi başaran Game of Thrones‘un yanına bir de mini-dizi kategorilerini oyunculuk dışında silip süpürerek 10 ödüle uzanan Chernobyl‘in eklendiğini düşünürsek HBO için çok iyi bir sene olduğunu söylemek mümkün – kanal toplamda 34 ödüle layık görüldü. Onu The Marvelous Mrs. Maisel ve Fleabag‘in başarıları nedeniyle Amazon Prime izliyor bence ama sayılar öyle demiyor, çünkü Netflix dizileri sürümden kazanarak toplamda 27 ödülle HBO’nun ardından ikinci sırada yer alıyor. Yılın birden fazla kez ödüllendirilen yapımlarından Netflix imzalı olanlar ise 5 ödül alan  animasyon dizi Love, Death & Robots, 4 ödüllü reality show Queer Eye, 3 ödüllü Russian Doll ile 2’şer ödül kazanan Bandersnatch, Ozark, Our Planet ve When They See Us.

Emmy Ödüllü Diziler 2019: Drama

Ozark (Netflix)

Büyük Kazananlar: Ozark, Game of Thrones | Büyük Kaybeden:

Rekor sayıda adaylık elde eden ve Emmy tarihinin tek bir yılda en fazla aday gösterilen dizisi olan Game of Thrones, kazandığı ödül sayısıyla da 2019’un şampiyonu oldu: En İyi Drama Dizisi dahil 12 ödül! Epik diziye görkemli bir veda yapma fırsatı da sunuldu ve tüm oyuncu kadrosu sahneye davet edildi. Bazı kategorilerde ise Game of Thrones‘un birçok farklı oyuncu ya da bölümle birden aday olması oyların bölünmesine, bu da hiç tahmin edilmeyen isimlerin kazanmasına yol açtı. Örneğin Ozark‘taki rolüyle Julia Garner, dört Game of Thrones oyuncusunun arasından sıyrılarak En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün, Jason Bateman ise 3 Game of Thrones yönetmeninin arasından sıyrılarak En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. Sıradan bir aile babasının suç dünyasına karışması temasıyla Breaking Bad çağrışımları yapan dizi zaten izleme listemdeydi, iki yıldır aldığı adaylık ve ödüllerle de merakımı arttırdı.

İlginizi çekebilir: Game of Thrones: 8 Sezonun Ardından

Emmy Ödüllü Diziler 2019: Komedi

Fleabag (Amazon Prime)

Büyük Kazananlar: Fleabag, The Marvelous Mrs. Maisel | Büyük Kaybeden: Veep, Barry

En çok adaylık alan diziler arasında ilk üç sırada dahi olmayan Fleabag, Emmy gecesinin komedi dizileri bölümüne damga vurdu diyebilirim. Gerek yaratıcılığı, gerek yazarlığı gerekse oyunculuğuyla herkesi büyüleyen Phoebe Waller-Bridge, yıllar sonra Amazon Prime tarafından ikinci sezonu yayınlanan tutku projesi sayesinde En İyi Komedi Dizisi, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Eğer izlemediyseniz bir an önce izleminizi önereceğim bu dizi, Londra’da yaşayan isimsiz kahramanımızın aşk, cinsellik, ailesi ve geçmişiyle olan imtihanlarını kara bir mizahla yoğurarak önümüze koyuyor. Komedi dizileri arasında en fazla adaylığı bulunan ve geçtiğimiz yıl büyük ödülün sahibi olan The Marvelous Mrs. Maisel da tahtı kaptırmış olsa da, diziyi gecenin kazananları arasında sayılabilir. 4 teknik ödülün yanında iki yardımcı oyuncu ve iki konuk oyuncu ödülünün de sahibi olan dizidense, geçtiğimiz yılın büyük başarı elde eden dizilerinden Barry ve veda sezonunda eli boş dönen Veep‘in kaybedenlerden olduğunu söylemek daha doğru olur.

Emmy Ödüllü Diziler 2019: Minidiziler / TV Filmleri

Chernobyl (HBO)

Büyük Kazananlar: Chernobyl | Büyük Kaybeden: When They See Us, Fosse/Verdon

En çok adaylık elde eden mini-dizi, 19 adaylıkla HBO’nun son yıllardaki en çarpıcı projelerinden Chernobyl olmuştu. En İyi Minidizi dahil, bunlardan 10’unu ödüle çevirmeyi başaran Chernobyl, 1980’lerin sonunda yaşanan o nükleer felaketi ekranlar vasıtasıyla bize tüm dehşetiyle yaşatabildiği için uzun yıllar hatırlanacak. Hem adaylık sayısı hem de popülarite olarak Chernobyl‘in hemen ardından gelen, FX‘in Bob Fosse ve Gwen Verdon’un ilişkisine odaklandığı biyografik dönem mini-dizisi Fosse/Verdon ve Central Park Five olarak bilinen, haksız yere suçlanan beş siyahi gencin davasını konu alan Ava DuVernay imzalı Netflix mini-dizisi When They See Us ise kaybedenler tarafında yer aldı. Canlı yayında yalnızca birer oyuncu ödülüyle – ki her ikisi de oldukça hak edilen ödüller – yetinen diziler geçtiğimiz hafta dağıtılan teknik ödüllerle beraber sırasıyla 4 ve 2 Emmy kazanmış oldu. Netflix’in interaktif yapımı Bandersnatch‘in de En İyi TV Filmi seçildiğini ekleyeyim.

İlginizi çekebilir: Black Mirror: Bandersnatch ve Lisya Kalma’nın Chernobyl incelemesi

Emmy Ödüllü Diziler 2019: Diğerleri…

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Reality, talk-show, yarışma, skeç programları ve belgesellerden uzun uzun konuşmayacağım, aşağıdaki listede ana kategorilerdeki sonuçları göreceksiniz zaten. Ama özellikle geçtiğimiz yıl sevinç çığlıkları attıran RuPaul’s Drag Race zaferlerinin tekrarlanmış olması beni aşırı derecede mutlu etti. Drag kültürünü dünya çapında bir fenomene dönüştüren, sürükleyici yarışma formatıyla bize türlü drag queen’in adını ezberleten dahi şov insanı RuPaul, dördüncü kez üst üste En İyi Reality / Yarışma Sunucusu seçilmekle kalmadı, neredeyse başladığından bu yana bu kategorinin büyük ödülünü evine götüren The Voice‘u geçen yıl tahtından ederek uzandığı En İyi Reality Yarışma Programı kategorisinde de bir kez daha ödüle uzandı. Netflix‘in göz kamaştırıcı belgesel dizisi Our Planet‘in haklı bir zafer elde ettiğini, televizyonun vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiş olsa da The Simpsons‘ın sürpriz zaferininse BoJack Horseman‘ın hakkı olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim.

Haydi, aşağıdaki listeye göz atın ve eksiklerinizi bir an önce tamamlayın!

Emmy Ödüllü Diziler 2019

The Handmaid’s Tale (Hulu)

En İyi Dizi (Drama): Game of Thrones
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Billy Porter (Pose)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Jodie Comer (Killing Eve)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): Peter Dinklage (Game of Thrones)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama): Julia Garner (Ozark)
En İyi Yönetmen (Drama): Jason Bateman (Ozark)
En İyi Senaryo (Drama): Succession
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Cherry Jones (The Handmaid’s Tale)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime)

En İyi Dizi (Komedi): Fleabag
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Bill Hader (Barry)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi): Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi): Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
En İyi Yönetmen (Komedi): Harry Bradbeer (Fleabag)
En İyi Senaryo (Komedi): Fleabag
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Jane Lynch (The Marvelous Mrs. Maisel)

Black Mirror: Bandersnatch (Netflix)

En İyi Minidizi: Chernobyl
En İyi TV Filmi: Bandersnatch (Black Mirror)
En İyi Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Jharrel Jerome (When They See Us)
En İyi Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Michelle Williams (Fosse/Verdon)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Ben Whishaw (A Very English Scandal)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Patricia Arquette (The Act)
En İyi Yönetmen (Minidizi/TV Filmi): Johan Renck (Chernobyl)
En İyi Senaryo (Minidizi/TV Filmi): Chernobyl

En İyi Skeç Programı:  Saturday Night Live
En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Reality Programı: Queer Eye
En İyi Reality / Yarışma Sunucusu: RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
En İyi Talk Show Programı: Last Week Tonight with John Oliver
En İyi Animasyon Dizi: The Simpsons
En İyi Belgesel Dizi: Our Planet

Tüm kategorilerdeki aday ve kazananların listesine buradan ulaşabilirsiniz.