İnternet satış sitelerinde, kitapçılarda ve reklamlarda sıkça gördüğümüz “çok satan kitaplar” cümlesi genellikle birkaç seneyi ya da dönemi baz alır. Peki tüm zamanların en çok satan kitapları hangileri hiç merak ettiniz mi? Gelin hep beraber dünya tarihinde en çok satan 10 kitabı inceleyelim. Şimdiden hepinize keyifli okumalar!

Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları

İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens | 200 Milyon Adet

Listenin başında rekor bir sayı ile İki Şehrin Hikayesi yer alıyor. Suçsuz olduğu halde Paris’te bir hapishanede 18 yılını geçiren Dr. Manette’in Londra’ya dönmesinin ardından Fransız İhtilali başlıyor. İhtilali ve etkilerini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, benim de çok sevdiğim bu eşsiz hikâyeyi okumadıysanız bir an önce kitaplığınıza eklemelisiniz!

İki Şehrin Hikayesi | Fotoğraf: Lisa Fotios (pexels.com)

Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien | 150 Milyon Adet

Hayranı bol, sevmeyeni yok! Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in kaleminden çıkan ve aslında Hobbit’in devamı olarak yazılan bu seriyi, böyle bir listede görmesek şaşırırdık açıkçası. Kitaplarının yanında filmlerin de hayran kitlesi oldukça geniş. Ustaca yazılmış bu seriyi  okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz sevgili okur. 

Yüzüklerin Efendisi Annie Spratt (unsplash.com)

Hobbit – J. R. R. Tolkien | 140.6 Milyon Adet

Tolkien öyle bir yetenek ki tüm zamanların en çok satan kitaplar listesinde ilk onu geçin, ilk üçe iki kitapla girmeyi başarmış! Yüzüklerin Efendisi’nden 17 yıl önce yayımlansa da satış konusunda serinin ardında kalan Hobbit, yine de en çok satanlar listesinde geçmişten günümüze kadar hem yerini hem de popülerliğini korumaya devam ediyor.

cba591cc258bc82356ca149e2104dbad
Hobbit | Fotoğraf: Pinterest

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry | 140 Milyon Adet

Kitabın ilk taslağının 1.000 sayfa olması ve kısaltılarak şimdiki incecik haline gelmesi… Küçük Prens ile ilgili beni en çok şaşırtan bilgilerden biri olmuştu. 250’den fazla dile çevrilen ve adına müzeler açılan bu kitabın seveni kadar sevmeyeni de çok. Fakat bu en çok satanlar listesinde yıllardır yerini kimseye kaptırmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Küçük Prens | Fotoğraf: Casey and Delaney (unsplash.com)

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling | 107 Milyon Adet

Hayranlarının ”Oh be sonunda!” dediğini duyabiliyorum. Serinin devam kitaplarını tek başına ele aldığımızda bu kadar büyük bir satışa ulaşamamış olsa da en çok satan seriler listesinde 450 milyon gibi rekor bir sayıya sahip. Geçmişte olduğu kadar şimdi ki neslin de ilgisini çeken Harry Potter, listelerin de baş tacı olmaya devam ediyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı | Fotoğraf: Madalyn Cox (unsplash.com)

Kızıl Köşkün Rüyası – Cao Xueqin | 100 Milyon Adet

Kızıl Köşkün Rüyası aslında yarı otobiyografi diyebileceğimiz, Qing Hanedanı’nın yükselişini ve çöküşünü anlatan bir kitap. Çin’de halk dilinde yazılan ve en büyük eserlerden biri kabul edilen bu kitap Çince kurgu edebiyatının da önemli yapıtaşlarından biri olarak gösteriliyor. O dönemki Çin aristokrasisine de ışık tutan kitap, listede bulunan ve yazıldığı dil bakımından İngilizce olmayan iki kitaptan bir tanesi.

81fz2fdng7l
Kızıl Köşkün Rüyası | Fotoğraf : amazon.com

On Kişiydiler – Agatha Christie | 100 Milyon Adet

Polisiye dendiğinde akla ilk gelen tabii ki; Agatha Christie, kendisi bu listede bizi şaşırtmayan yazarlardan bir diğeri diye düşünüyorum. Okuduğum onlarca kitabı arasından, On Kişiydiler en çok sevdiğim kitabı olmuştu. Zaman geçse de eskimeyen ve heyecanını yitirmeyen On Kişiydiler, başta polisiye tutkunlarının okuması gereken ve hakkındaki bütün övgüleri hak eden kitaplardan biri.

Fotoğraf: Wallace Chuck (pexels.com)

Ayişe – Henry Rider Haggard | 100 Milyon Adet

Henry Rider Haggard tarafından yazılan roman Ayişe’nin arka kapak yazısında “Cambridgelı bekar Ludwig Horaca Holly ile manevi oğlu Leo Vincey’nin, çağlar öncesine uzanan bir efsanenin peşinde, Afrika’nın karanlık yüreğine doğru çıktıkları tehlikeli yolculuğun öyküsüdür” yazıyor. En çok satanlar listesinde olmasına rağmen şu günlerde baskısı bulunmayan bu kitabın, en kısa sürede yeniden stoklara girmesi dileğiyle…

Fotoğraf: Clem Onojeghuo (unsplash.com)

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap – Clive Staples Lewis| 85 Milyon Adet

Aslına bakarsanız bu listede beni en çok şaşırtan kitap Aslan, Cadı ve Dolap oldu. Hem kitapları hem de filmleri çok seven ve Narnia ile büyümüş bir çocuk olarak, bu serinin hak ettiği değeri göremediğini düşündüm hep. Narnia’dan konuşmak istediğimde çevremde kimseyi bulamazdım fakat bugüne kadar 85 milyona hitap ettiğini görmek beni oldukça duygulandırdı!

b915ee63ebc8f1f1707ea4e6d1c12c31
Aslan, Cadı ve Dolap | Fotoğraf: Pinterest

Da Vinci Şifresi – Dan Brown| 80 Milyon Adet

Listede bulunan diğer kitaplara göre nispeten yeni sayılan Da Vinci Şifresi, filmi ile harika bir iş çıkaramasa da haftalarca çok satanlarda birinci sıradaki yerini korumayı başarmış bir kitap. Belki de bu kitap Dan Brown’ın en sevilen kitabı olmayabilir, buna rağmen çok satanlar listesinde olmayı başardığını kesinlikle söyleyebiliriz.

Da Vinci Şifresi | Fotoğraf: Pinterest.com

Kapak Fotoğrafı: Clem Onojeghuo (unsplash.com)

İlginizi Çekebilir: Gizem Kalaç’tan Kısa ve Çarpıcı Kitaplar