Kuzey Avrupa sinemasının görsel estetiğini, işçiliğini ve ince mizahını yansıtan en iyi Norveç filmleri, Norveç sinemasının son yıllardaki en iyi örnekleri bu listede…

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

İzlemeniz Gereken 15 Norveç Filmi
İzlemeniz Gereken 15 Norveç Filmi

En İyi Norveç Filmleri

Elling | 2001, Petter Næss

Norveç sinemasında sıklıkla karşımıza çıkan tuhaf karakterleri ve kara mizahı, 40 yıl boyunca aşırı korumacı annesi tarafından yetiştirilmiş şair Elling’in annesinin ölümünün ardından hayatla tanışmasının hikayesinde bir araya getiriyordu bu film. Bir roman uyarlaması olan Elling, En İyi Yabancı Dilde Film dalında Norveç’e 2000’li yıllardaki ilk adaylığını getirmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Hawaii, Oslo | 2004, Erik Poppe

Oslo yılın en sıcak kentini yaşarken, yaşamları kesişen birkaç insanın hikayesini anlatıyor Hawaii, Oslo. İlk çocukları doğmuş bir çift, intiharın eşiğinde bir popstar, bir kleptomanyak, bir anne ve kimsenin görmediğini görebilen bir adam… Erik Poppe’nin ikinci filmi, ona Norveç’in en önemli sinema ödülleri olan Amanda Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Reprise | 2006, Joachim Trier

Reprise, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Joachim Trier’e başarılı bir kariyer başlangıcı fırsatı sunan bir film. Her ikisi de yazar olma hayalleri kuran 23 yaşında iki arkadaş Erik ve Phillip’in birinin çalışmaları reddedilip diğerininki takdir görünce değişen ilişkilerini konu alan film, 2007 yılında İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’nin sahibi olmuştu. Amanda Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini de kazanan Reprise’in senaryosunda Joachim Trier ile birlikte imzası olan isim ise Blind’ın yönetmeni Eskil Vogt.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

O’Horten | 2008, Bent Hamer

90’lı yılların başından beri birçok önemli filme imza atmış, Norveç sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Bent Hamer’in imzasını taşıyan O’Horten, 67 yaşındaki bir tren makinisti olan Odd Horten’in emekli olmadan önceki son gününü anlatarak başlıyor. Kuzey sinemasının absürd ve ilginç karakterleri arasına birçok isim ekleyen film, Baard Owe’nin performansı ile de dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Nord | 2009, Rune Denstad Langlo

Bir sinir krizinin ardından kendini bir kayak merkezine kapayan eski profesynel kayakçı Jomar Henriksen, bir çocuğu olma ihtimalinin peşine düşerek ülkeyi bir snowmobille güneyden kuzeye kat etmeye karar verir. Absürd karakterlerle ve ilginç yan hikayelerle dolu bir yol hikayesi olan Nord, 2009 Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde iki ödül birden kazanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Max Manus | 2008, Joachim Rønning, Espen Sandberg

II. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir sabotaj hikayesini konu alan Max Manus, Norveç’in son yıllarda en başarılı bulunan dönem filmlerinden biri. Max Manus adlı sabotajcının kendi kitaplarından uyarlanan filmde, kendisini Aksel Hennie canlandırıyor. Film, En İyi Film dahil 7 dalda Amanda Ödülü kazanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Sykt lykkelig / Happy, Happy | 2010, Anne Switsky

Ailesine büyük önem veren ve her tarafından optimistlik fışkıran Kaja’nın yaşamı, komşu evlerine taşınan bir çift nedeniyle tamamen değişir. Bir anda idolü haline gelen bu çift ve ilişkileri, onu daha farklı bir insan yapmanın yanında hem kocasıyla ilişkisini etkiler hem de onun kendisini tanımasını sağlar. Dört kişi arasındaki türlü entrikanın fonda bol kar ve Noel şarkılarıyla sıralandığı bu komedi-drama Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Oslo, 31 august | 2011, Joachim Trier

Reprise ile büyük başarı elde eden Joachim Trier ve Eskil Vogt ikilisinin ikinci filmi Oslo, 31. august da en az ilki kadar başarılı ve dramatikti. Film, uyuşturucu tedavisi gören Anders’in geçici olarak tedavi merkezinin dışına çıkıp eski hayatına döndüğü, geride bıraktığı insanlarla yüzleştiği ve geleceğini şekillendirmek için adımlar atmaya çabaladığı gününü konu alıyor. Anders Danielsen Lie’nin performansı ile dikkat çeken film 2012’deki İstanbul Film Festivali’nde bu kez Jüri Özel Ödülü ile ödüllendirilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Hodejegerne / Headhunters | 2011, Morten Tyldum

Popüler Norveç filmleri arasında, son yıllardaki en büyük prodüksiyonu olan Hodejegerne, bir kafa avcısının eski bir müşterisinin sahip olduğu değerli sanat eserini çalmak için her şeyini riske atışını anlatıyor. Gerilimi yüksek, aksiyonu bol bir film olan Hodejegerne’de Aksel Hennie ve Synnøve Macody Lund’un yanı sıra, Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Taner Turna’nın Hodejegerne / Kafa Avcıları incelemesi

Kon-Tiki | 2012, Joachim Rønning, Espen Sandberg

Norveç’e beşinci Oscar adaylığını getiren Kon-Tiki, 1947’de maceraperest bir kaşifin 4300 millik okyanus rotasını beş kişilik bir ekip ve bir sal ile kat edişini konu alıyor. Norveçli kaşif Thor Heyerdal ve ekibinin Pasifik Okyanusu üzerindeki gerçek macerasını konu alan bu büyük bütçeli yapım, ülkenin son yıllardaki en başarılı filmlerinden biri olarak anılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

1001 Gram | 2014, Bent Hamer

Norveç filmleri denince akla gelen yönetmenlerden Bent Hamer, filmlerinde bilimsel çalışmalarla ve teknik detaylarla uğraşan insanların gündelik ve duygusal yaşamına odaklanmayı çok seviyor. Bu filminde ise ölçü standartlarıyla uğraşan bir enstitüde görev yapan, sadece bilimsel olarak ağırlıkların değil duyguların da ağırlıklarına kafa yoran biliminsanı Marie’nin peşinden Paris’teki bir konferansa götürüyordu bizi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

A Thousand Times Good Night | 2014, Erik Poppe

Ünlü Norveçli yönetmen Erik Poppe’nin İngilizce olarak çektiği, Juliette Binoche ve Nikolaj Coster-Waldau’nun başrollerini paylaştığı A Thousand Times Good Night, bir savaş fotoğrafçısının tutkuyla bağlı olduğu mesleği ve ailesi arasında kalışını konu alıyor. Juliette Binoche’un canlandırdığı Rebecca’nın Orta Doğu’daki bir görev sırasında ağır yaralanması ile başlayan film, karakterinin yaşadığı ikilemi ustaca yansıtıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Blind | 2014, Eskil Vogt

Blind’ın adını Sundance Film Festivali’nde aldığı En İyi Senaryo ödülüyle ya da ardından 33. İstanbul Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Lale’nin sahibi olması üzerine duymuş olabilirsiniz. Yönetmen koltuğunda, son yıllarda Norveç sinemasının önde gelen yapımlarından Reprise ve Oslo, 31 August filmlerinin senaristi olarak tanıdığımız, ilk filmini yöneten Eskil Vogt oturuyor. Blind, görme duyusunu kaybettikten sonra eve kapanan bir kadının hatıralarını yazma yeteneğiyle canlandırma isteğini trajikomik ve mizahi bir dille ele alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nun Blind incelemesi

Bølgen / The Wave | 2015, Roar Uthaug

Norveç filmleri arasında, bugüne kadar Norveç’te yapılmış en pahalı film olma ünvanını elinde bulunduran Bølgen / The Wave, dev Hollywood prodüksiyonlarını aratmayan bir felaket filmi. Filmde, Norveç’in turistik ve sakin bir fiyord kasabası, dağlık alandaki bir çatlak nedeniyle tehdit altında kalıyor.  Biliminsanlarının tüm uyarılarına rağmen önlem alınmıyor ve sonuç sakin bir koyda oluşan dev tsunami dalgalarının tüm kasabayı yutması oluyor. Tabii aile ve dostluk bağları, bu felaket anında filmin odak noktası…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Thelma | 2017, Joachim Trier

Joachim Trier ve Eskil Vogt ikilisi bir kez daha güçlerini birleştirerek 2017’de bu kez fantastik bir büyüme hikayesine ve zehirli bir aşk hikayesine odaklanmıştı. Muhafazakar ve dindar bir aileden çıkıp eğitimi için büyük şehre gelen Thelma, yetiştiği öğretilere kesinlikle ters bir şekilde partilemekten zevk almaya ve bir kadından hoşlanmaya başlayınca dünyası sarsılıyor, bu sarsıntılar fantastik gelişmelerle sonuçlanıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: Nordik Simit röportajı ve Buket Demirbaş’ın “Norveç Günlükleri

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri