‘Tüm enerjileriniz uyumlu olduğunda, bedeniniz yeşerir. Ve bedeniniz yeşerdiğinde, ruhunuz dünyada çiçek açabileceği bir toprağa kavuşur.” diyor Donna Eden. Size sihirli şeyler vadetmiyor, bedeniniz ve enerjiniz arasındaki uyumu yakalamanız için belli yöntemler sunuyor. Bunun için “Enerji Tıbbı” adlı kitabında ‘şekiller’ ve ‘kutular’ bölümleri oluşturmuş. Bu da size kitabı baştan sona okumama seçeneği sunuyor; şekiller ve kutucuklar sayesinde ne zaman isterseniz, neye ihtiyacınız varsa o yönde ilerleyebilirsiniz.

Donna Eden
Donna Eden | Fotoğraf: blog.mindvalley.com/

Gerginlikten Arınmak kutucuğuyla başlayalım… Donna Eden, şöyle diyor: “Yüz, ciddi miktarda gerginlik barındırabilir. Gerginlikten hızlı bir şekilde arınmanın iki yolu vardır. Her birini 15 saniye yapabilirsiniz.”

  • 1. Yol: Parmak içlerinizi elmacık kemiklerinize koyun. Yukarı doğru sertçe itin. Yavaş yavaş parmaklarınızı elmacık kemiklerinden kulaklarınıza doğru kaydırın. Bu,yüzünüze kan gelmesini sağlar ve gergin olan alanları açar.
  • 2. Yol: Bir elinizi çapraz omzunuza koyun. Omzun üzerinde parmaklarınızı bastırın ve öne doğru çekin. Bu hareketi her iki umuzda üçer kez yapın.

Kitapta sıkça ‘meridyen’ kelimesi geçiyor. Meridyen diyerek ifade edilmek istenen, sizin enerji yollarınız.

Enerji Tıbbı
Enerji Tıbbı | Fotoğraf: Şeyma Akın

Kitaptan bir cümle daha: “Nasıl bir damar kan taşırsa bir meridyen de enerji taşır.” Bu sebeple maruz kaldığımız stres faktörleri enerji akışımızda dengesizlikler doğuruyor, bizleri bitkin ve hastalığa açık hale getiriyor. Kitap; meridyen noktalarınızı size gösterek bu noktalardaki enerji akışını nasıl dengeleyebileceğinizi şemalar yardımıyla anlatıyor. Akapunktur noktalarına kadar her ayrıntı kitapta mevcut.

Kitapta çakralarla ilgili olarak da geniş bir bölüm var; çakraları temizlemek, dengelemek ve güçlendirmek için. Şöyle diyor Donna: “Bedeninizin herhangi bir yerindeki sıkıntı, o bölgeye karşılık gelen çakra ve meridyenlerde ortaya çıkacaktır.” Böylelikle kitabın, enerjiyi temel alıp bedenimizle ilgili sıkıntıları nasıl tedavi edeceğimize dair yöntemler sunarken; merdiyenler, akapunktur noktaları, çakralar, aura ve daha birçok yöntemden yararlandığını söyleyebiliriz. Birçok hareket ilk başta size farklı gelebilecek olsa da birçoğu yogada da kullanılan hareketlerin farklı yorumları. Kitapta başınız ağrıdığında, stresli olduğunuzda, yorgun hissettiğinizde yapabileceğiz basit ama etkili uygulamalar bulunuyor. 

Okuyacağınız öğretileri yoga gibi bir seans haline dönüştürdüğünüzde bedeninizin rahatladığını hissediyorsunuz. Kim bilir belki enerji ritmi seanslarımız olur, strese fazlasıyla maruz kaldığımız bu günlerde kulağa fena gelmiyor!

Kitabı satın almak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Şeyma Akın

İlginizi çekebilir: BiblioMagger’dan Kitap Önerileri