Bu kar kışta nasılsa evdeyiz, kahvenin yanında okumalık üç kitap önerim var!

Yazabilmek için çok okumak gerekir der çoğu yazar. Ben de çocukluğumdan beri hep çok okuyan biri oldum. Suç ve Ceza’yı 6. sınıfta okumuştum mesela, manyak mıyım neyim. Yazıma bir katkısı olsa da olmasa da bazen bir kaçış, bazen de zenginlik sağladığı için hep okumaya devam ettim, ediyorum.

Burada da beğendiğim kitapları paylaşacağım ara sıra… Aşağıdakileri son iki yılda okuduklarımdan seçtim. Her biri, özgün içeriklerinin yanında güçlü anlatımları ile öne çıkan yapıtlar.

kabuk adamAslı Erdoğan, Kabuk Adam

Jamaika’da gerçek bir Rastafaryan ile Türk bir bilimkadını arasında adı konmayan, yalnız yüreklerle yaşanan bir aşk. Konusu itibariyle kulağa sansasyonel gelse de tam tersi; anlatımı, hikayenin kendisi gibi, sessiz sedasız buruk bir tona sahip.

d2ebde6f-9744-4587-a21c-eb95f6e32e84Salvador Plascencia, Kağıt İnsanlar

Kitabın ana konusu Meksika’nın El Monte kasabasındaki insanların Satürn’e karşı açtığı savaş. Bol astrolojik öğe, dini ve felsefi metafor içeriyor. Fantastik bir olay örgüsü ve gerçeküstü karakterler var. Ayrıca hayatımda gördüğüm en orjinal tasarıma sahip. Sadece göze hoş gözükmesinden dolayı değil, hikayeyi ve anlatımı desteklediği için de bahsediyorum bundan. Mesela sayfalar dikey sütunlara bölünüyor ve her sütunda olay, farklı bir karakterin açısından anlatılıyor. Kitapta bahsedilecek çok fazla detay var, üzerine saatlerce konuşulabilecek, çok zengin bir metin. Bir kitapçıya gidip içini karıştırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Muhtemelen on dakika sonra kasaya gideceksiniz.

0fb0d9bc-41e0-4bc5-a480-3477975c6e29Antoine de Saint-Exupery, İnsanların Dünyası

Küçük Prens’in yazarından, olgunluk ve umut taşan bir kitap. Saint-Exupery’nin asıl mesleği pilotluk. Uçmaya tutkun bu adam İnsanların Dünyası’nda posta pilotluğu yaptığı süre boyunca yaşadıklarını, gittiği yerlerdeki deneyimlerini, yaptığı kaza sonucu Sahra çölünde mahsur kalışını anlatıyor. Kitabı tavsiyeye şayan kılan nokta ise insanlık üzerine, bu yaşanmışlıkların süzgecinden geçerek yaptığı çıkarımları.

Keyifli okumalar!

Not: Burada yazmadığım ama okuduğum bazı kitapları da Instagram’da #readartsy etiketiyle paylaşıyorum.

Bu yazı daha önce someartsystuff.co’da yayınlandı.

Fotoğraf: weheartit.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR