Ne için okunur, sorusuna her kitapsever kendince farklı bir cevap verir. Kimisi anlamak, kimisi kendini anlatabilmek için mesela. Ancak her şekilde sahip olduklarınızın ötesinde bir şeyler sunarlar size, tahmin etmeyi ya da bazen tahmin edilemez olmayı.

Eğer bu soruya verecek bir cevabınız yoksa ve henüz sizi derinden etkileyen bir kitap bulamadıysanız metalarla örülü dünyada ruhunuza hiç dokunulmamış demektir. İçinizde bir yerde olan ve henüz hiç kullanmadığınız o şeyle henüz bütün olamamışsınızdır. Bu yüzden, sizi hayatınıza katacak daha çok şeyiniz olduğuna inandıran bir kaç kitaptan bahsetmek istiyorum bu kez.

Umut ve Motivasyon Üzerine Kitaplar

1. Acı Çikolata – Laura Esquivel

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Türkan Kerimli (@love_book_love_sea) on

Bu kitabı anlatmanın en güzel yolu, kapağındaki ifadeleri kullanmak bence. İçinde yemek tarifleri, aşk öyküleri, kocakarı ilaçları bulunan roman. Gabriel Garcia Marques’ in Yüz Yıllık Yalnızlığı’ndan beri çok sevdiğim “magical reality” etkisi, Meksikalı yazarı da etkilemiş olacak ki, bu kitapta da devam ediyor. Okunası, heyecan verici bir tür.

Satın almak için tıklayın.

 

2. Büyük Umutlar – Charles Dickens

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ayşe’nin Kitapları (@aysenin_kitaplari) on

Ah Pip! Kitabı bitirdiğimde aklıma ilk gelen cümle buydu. Anlatırken de aklıma gelen bu. Uzun bir kitap olmasına rağmen hikayenin bütünlüğü, karakterin doğru analizi, gerçek bir Viktoryen dönem eseri oluşu nedenleriyle okurken hiç yormayan bir roman Büyük Umutlar. Pip’ in hikayesini anlatırken Dickens adeta bir başyapıt ortaya çıkarmış.

Satın almak için tıklayın.

3. Yalnızız – Peyami Safa

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 📖🍫☕️ (@asuandbooks) on

Türk yazarlardan bende en etki yaratanlarından biri hiç kuşkusuz Peyami Safa’dır. Hemen her kitabı kütüphanemin en değerli parçasıdır desem abartmış sayılmam. Bilinç akışı tekniği kullandığı ve sizi karakterle birlikte düşünür kıldığı için kitapla aranızda bir bağ kurmanız çok muhtemel. Şans vermediyseniz Matmazel Noraliya’nın Koltuğu’ndan ya da daha iyisi Yalnızız’dan başlamanız harika olacaktır.

Satın almak için tıklayın.

4. Hygge, Lykke – Meik Wiking

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Валерия 🖤 Книги и Искусство (@valerie_much) on

Hakkında çok yazılan, konuşulan kitaplar serisi. Benim de daha önceki “İskandinav ve Uzakdoğu Mutlu Yaşam Sırları: Hygge, Lykke, Lagom, Ikigai” konulu yazımda bahsettiğim şekilde, mutluluk, ilham, motivasyon garantili kış okumalıkları.

Hygge’i satın almak için tıklayın.

Lykke’yi satın almak için tıklayın.

5. Çoluk Çocuk – Patti Smith

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Okuyan Anneler (@okuyananneler) on

Bazı kitapları okuyun diye öneride bulunmak iki çarpı iki, dört eder demekle aynı anlama gelse de, bu listede kesinlikle yer alması gerekenlerden biri Çoluk Çocuk. Çünkü bazı kitaplar vardır, gerçek olmaları sizi her cümlede daha çok etkiler. Hayaller ve gerçekler arasında bir köprü kurulabileceğini gösterir. Bu, işte o kitaplardan biri. Çok etkileyici ve çok gerçek bir anı kitabı. Adeta bir döneme şahit olmanızı sağlayan bir şaheser.

Satın almak için tıklayın.

6. Görünmez Canavarlar – Chuck Palahniuk

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oinone~Tülay (@morrkitap) on

İlk olarak üniversitede yeraltı edebiyatına merak sardığım günlerde okuduğum, geçmişte okuduğum kitapları farklı olgunlukta yeniden okuma hedeflerim çerçevesinde geçtiğimiz sene bir kez daha kapağını açtığım Chuck Palahniuk kitabı. Dövüş Kulübü kadar popüler olmayan ama en az o kadar vurucu olan bu kitap; yargılarımızın, estetik kaygılarımızın, doğru sandığımız gerçeklerin, yataktan yeni kalkmışken midemize yediğimiz yumruğun hikayesi. Kesinlikle üniversitedeki kadar kolay okumadığım, bence çok da sert olan Görünmez Canavalar, farklılık sevenler için birebir.

“Bana tarafsız varoluşçu can sıkıntısı ver.

Flaş.

Bana başa çıkma mekanizması olarak başıboş entelektüalizm ver.

Flaş”

Satın almak için tıklayın.

7. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

 

View this post on Instagram

 

A post shared by M.V.A.B (@okuyan_bir_adam) on

Marquez’ i okuyup da sevmeyen görmedim pek. Kırmızı Pazartesi de bu geleneği bozmuyor. “Sonu baştan belli bir kitap ancak bu kadar ilgi çekici olurdu.” dedirten gerçek bir usta Marquez. Öldürülecek bir adamın son bir kaç saatini anlatıyor. Çok etkileyici toplumsal bir çözümleme niteliğindeki bu kitap da listede olmalı.

Satın almak için tıklayın.

8. Dorian Gray’ in Portresi- Oscar Wilde

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zeynep (@okuyannbiri) on

Kelimelerine aşık olunacak karakterler yaratmayı bilen harika bir eser. Kitabın alt metni ve yazarın kelimeleri, kötü karakterleri bile anti-kahraman yapacak kadar iyi. Atlanmaması gereken çok değerli bu klasik, karanlık tarafı göz ardı edilemeyeceklerden biri üstelik.

İlave öneri: Güzel bir klasik müzik ile birlikte okunduğunda heyecanlanmadan duramayacaksınız. (Mozart’ın Requiem-Lacrimosa’sı neden olmasın!)

Satın almak için tıklayın.

Hayatı boyunca kelimelerle heyecanlanan biri olarak, farklı tür ve yazarlardan seçtiğim bu kitapların bir etkisi olduğuna inanıyorum. Çünkü bazen mutlu olmak için çok da farklı şeyler yapmaya gerek yoktur. Hep önünüzde olan şeylere bir şans vermeniz gerekiyordur belki de. Şans neden kitaplardan biri olmasın değil mi?

Herkese bol keşifli günler :)

İlginizi çekebilir: “Kendinizi Tanıyın: Okumanız Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR