Ünlü şeflerden öğreneceğimiz çok şey var! Sundukları gurme lezzetlerle kaliteli ve mutluluk veren bir hayatı tamamlayan, dünyaca ünlü restoranların mutfaklarında harikalar yaratan bu şefler, mutfağın dışında hayat tecrübeleriyle de size birçok ipucu verebilir. Gelin, onlar kendi hayatlarını nasıl detaylarla tamamlıyor, mutluluk, başarı ve mutfak sırları neler, kendi satırlarından öğrenelim… 

Ünlü Şeflerin Yemek Kitapları

Kitchen Confidential | Anthony Bourdain

Kitchen Confidential, Anthony Bourdain
Kitchen Confidential, Anthony Bourdain

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz, dünyaca ünlü şef, gurme, yazar ve televizyon programcısı Anthony Bourdain, bu kitabı tam 18 yıl önce, 2000 yılında yayınlamış ve Bourdain’a bir şef olmanın ötesinde bir tanınırlık, güvenilirlik sağlamış, yeni bir kariyer çizmişti. Bugün bir kült mutfak eseri konumundaki kitap, Türkçe’ye Mutfak Sırları adıyla çevrilmişti. Kitapta içten, özel ve acımasızca dürüst birçok tavisye bulunuyor, Bourdain tüm bunları komik bir dille, akılda kalıcı şekilde anlatıyor. “Ağzınızı sulandıracak kadar lezzetli, gülmekten karnınızı ağrıtacak kadar eğlenceli.” yazıyor kitabın arkasında; haklılar. Kitabın bugünlerde yeni yayınlanan bu versiyonunun ise çok daha özel olduğunu söylemeliyiz; çünkü Bourdain’in ölümünden kısa bir süre önce kitaba elyazısıyla yaptığı küçük eklemeleri ve yorumları içeriyor.

Mutfak Sırları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “Anthony Bourdain’in Ardından” 

Humble Pie | Gordon Ramsay

Humble Pie, Gordon Ramsay
Humble Pie, Gordon Ramsay

Dünyanın farklı köşelerindeki restoranlar, kariyeri boyunca elde ettiği birden fazla Michelin yıldızı, televizyon programları… Kişiliği hakkında çok iyi şeyler duymuş olmayabileceğiniz fakat başarıları seven-sevmeyen herkes tarafından kabul edilmiş şef Gordon Ramsay, otobiyografisinde gerçek hikayesini samimi bir şekilde anlatıyor. Çocukluğu ve ergenliği boyunca yaşadığı ailevi zorluklardan, başlamadan biten futbol kariyerine, onu bugünlere tüm hayat tecrübesi ve mutfak sırları satırlar arasına serpiştiriyor Ramsay. Size de onun peşinden Paris ve Londra’nın mutfaklarına, Michelin yıldızlı restoranların stresli çalışma düzenine ve göz önünde yaşanan bir ünlü hayatına sürüklenmek kalıyor.

Humble Pie hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Naked Chef | Jamie Oliver

Naked Chef, Jamie Oliver
Naked Chef, Jamie Oliver

Son yıllara damga vuran, sempatik, karizmatik, alçakgönüllü ve genç şef Jamie Oliver, 2010’ların başında  kitapları ve televizyon programlarıyla çok konuşulmaya başlamıştı. Onu bu kadar özel kılan özelliği, o yaldızlı ve şatafatlı gurme mutfakları çağdaş kent yaşamına uyduran ve hepimizin ihtiyacı olan pratik, ulaşılabilir ve karmaşıklıktan uzak anlayışıydı. Oliver’ın yeni malzemelerle ama sadeliğini koruyrak ya da çok zaman harcamayarak inanılmaz yemekler yapmak isteyenler için mutfak sırları paylaştığı bu kitabı, hem kısa süre sonra ikincisi de yayınlanan bir çoksatan hem de gözünüzü korkutmadan sizi mutfağa girmeye cesaretlendirip heveslendirecek bir yaşam değiştirici.

Naked Chef hakkında detaylı bilgiye buradan  ulaşabilirsiniz.

Never Trust a Skinny Italian Chef | Massimo Bottura

mutfak sırları – massimo bottura
Never Trust a Skinny Italian Chef, Massimo Bottura

Yıllardır üst üste Dünyanın En İyi Restoranları listelerinde üst sıralarda yer alan, İtalya’nın Modena kentindeki Osteria Francescana‘nın dünyaca ünlü şefi Massimo Bottura‘yı tanımayan yok. Çağdaş sanattan ve klasik İtalyan mutfağından aldığı ilhamla harikalar yaratan Bottura’nın kitabına da adını veren muhteşem bir tavsiyesi var: “Asla zayıf bir İtalyan şefe güvenmeyin!“. 25 yıllık kariyerinin evrimini ve Osteria Francescana’nın hikayesini anlattığı bu kitapta, aynı zamanda şefin ilham aldığı eserler, kişiler ve tarifler, kullandığı malzemeler ve teknikler, İtalyan mutfağının gelenekleriyle ilgili hikayeler yer alıyor. Ve tabii iştahınızı kabartacak güzellikte fotoğraflanmış 50’ye yakın tarif…

Never Trust a Skinny Italian Chef hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EveryDayCook | Alton Brown

EveryDayCook, Alton Brown
EveryDayCook, Alton Brown

EveryDayCook, ABD televizyonlarında imza attığı birçok yemek programı, şovu ve dizisinin yanı sıra yazdığı kitaplarla da milyonlarca insanın mutfağına ilham veren tavisyeler ve lezzetli tarifler sokmuş Alton Brown‘un kitapları arasında farklı bir yere sahip, çünkü Brown’un en kişisel kitabı. Tamamı şefin kendisi tarafından iPhone’uyla fotoğraflanmış, hepsi kendi damak zevkine hitap eden, kendi günlük rutini ve özel günleri için hazırlanmış 101 tariften oluşan kitapta pratiklik ön planda. Şefin sevilen kişiliğinin yansıdığı espriler ve mutfak sırları konusunda bilimsel bir ciddiyet arasında gidip gelip anlatımıyla, kitaplığınızda değil mutfak tezgahınızda bulundurmak isteyeceğiniz kitaplardan biri bu.

EveryDayCook hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

The Turkish Cookbook | Musa Dağdeviren

The Turkish Cookbook, Musa Dağdeviren | Fotoğraf: Instagram / Anarchycuisine

The Turkish Cookbook, Güneydoğu mutfağını İstanbul’a taşıyan, kaybolmaya yüz tutmuş lezzetlerle bizi tanıştıran ve Netflix’in yemek belgeseli Chef’s Table ile de dünyaca tanınmış bir şef haline gelen Musa Dağdeviren’in hazırladığı bir yemek kitabı. Baklavadan güveç yemeklerine 550’ye yakın yemek tarifi bulunan kitapta tariflerin yanı sıra o müthiş lezzetlerin hikayeleri de yer alıyor. Phaidon Yayınları tarafından yayımlanan kitap, 2020 Gourmand Ödülleri listesinde “Chef Book/Şefin Kitabı” bölümünde de ödüle değer görüldü. Belki Musa Dağdeviren’in tariflerini kendi mutfağımızda deneyebilecek kadar yetenekli değiliz ama onun yerine Kadıköy’deki restoranı Çiya Sofrası’na gidip onun leziz yemeklerini tadabiliriz. 

The Turkish Cookbook hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Ünlü Türk Şefler