Tam da #Neİstediğini bilenlere göre yeni bir hobi önerimiz vardı: Miksoloji. İş çıkışı eve geldiğinizde çeşit çeşit mocktailler ve kokteyller hazırlayabilmenin, günün sonunda kendinizi ödüllendirebilmenin hazzını yaşamaya başladıysanız, kendinizi yepyeni mocktail tarifleri ve kokteyl tarifleriyle geliştirebilirsiniz. Yeni, yaratıcı tarifleri her an elinizin altında bulundurmanın en kolay yoluysa, kitaplığınıza kokteyl kitapları eklemek. Yüzyıllara meydan okuyan klasik kokteyl tariflerinden sinema ya da edebiyata göz kırpan yaratıcı tariflere, Schweppes’le iyi gidecek mocktail tariflerine kadar birçok seçeneği aşağıdaki kitap önerilerimizde bulabilirsiniz. Tabii bu kitaplardaki tarifleri sadece kendinizi ödüllendirmek için değil, davetlerinizde konuklarınızı etkilemek için de kullanabilirsiniz!

kokteyl kitapları
Cocktail Chameleon, Mark Addison

Mocktail ve Kokteyl Kitapları

Cocktail Chameleon, Mark Addison

kokteyl kitapları
Cocktail Chameleon, Mark Addison

Ödüllü tasarımcı ve yapımcı Mark Addison, Cocktail Chameleon adlı kitabında sizi kokteylin büyülü dünyasının bir parçası olmaya davet ediyor. 12 kokteyli, 12’şer özgün varyasyonla bir araya getirerek tam 144 imza kokteyl yaratan ve kitabında bu sürecin detaylarını paylaşan Addison, aynı zamanda moleküler miksoloji konusunda önemli bilgiler veriyor. Bir davet vermenin planlarını yapıyorsanız, herkesin içindeki, ilhamla dolmayı bekleyen yaratıcı miksolojisti çıkarmayı hedefleyen Cocktail Chameleon‘u yanınızdan ayırmayın!

Celebrity Cocktails, Brian Van Flandern

kokteyl kitapları
Celebrity Cocktails, Brian Van Flandern

Hollywood’un altın çağlarının yıldızları kokteyllerini nasıl alırdı dersiniz? Dünyaca ünlü miksolojist Brian Van Flandern‘in Celebrity Cocktails adlı kitabı, beyaz perdenin ne istediğini bilenlerinin izini sürüyor. Humphrey Bogart’tan Elizabeth Taylor’a, Charlie Chaplin’den Dean Martin’e birçok yıldızıla özdeşleşen kokteyl tarifleri bu kitapta yer alıyor.Celebrity Cocktails, sadece kolay anlatımı, etkili tüyoları ve tarifleriyle mutfağınızın değil, göz kamaştırıcı fotoğrafları ve ilginç anekdotlarıyla kitaplığınızın da vazgeçilmezlerinden olacak.

Bartender’s Guide, Kathy Hamlin

kokteyl kitapları
Bartender’s Guide, Kathy Hamlin

Kokteylin bilimle ve sanatla ilişkisi sizce ne boyutta? Kathy Hamlin‘in yazdığı Bartender’s Guide, bu soruya cevap arıyor. Başarılı bir miksolojist olmak isteyenler için kapsamlı bir rehber niteliğindeki kitap, klasiklerden gösterişli ve tropikal karışımlara, 800’den fazla kokteyl tarifiyle ve mikolsojiyle ilgili temel teknikleri anlatımıyla dikkat çekiyor. Bununla da kalmıyor, barda kullanılan araçların manipülasyonu ve onların bir şovun parçası yapmanın püf noktalarıyla, kokteyl hazırlarken sizi iş başında izleyenleri eğlendirmenin tüyoları da bu kitapta!

The Silver Book of Cocktails, Carla Bardi

kokteyl kitapları
The Silver Book of Cocktails, Carla Bardi

Her biri farklı konseptlerde davetler için birer kurtarıcı niteliğinde olan 1000’den fazla kokteyl tarifine ne dersiniz? Aperitiflerden mocktail’lere, klasiklerden buz gibi olanlara sayısız kokteyl çeşidini bu kitapta bulabilirsiniz. Kokteyl ve bar kültürünün tarihiyle başlayan kitap, ilerleyen bölümlerinde kokteyl hazırlama ve servis etmeyle ilgili değerli pratik ipuçları sunuyor. Yaklaşık 320 etkileyici fotoğrafın da yer aldığı The Silver Book of Cocktails, kendini kokteyl konusunda geliştirmek isteyen herkesin elinin altında olması gereken kitaplardan!

Bartenders Guide, Jerry Thomas

kokteyl kitapları
Bartenders Guide or How to Mix Drinks, Jerry Thomas

İlk kez 1862’de basılmış bu kitaptaki tarifler hala baştan çıkarıcılığını koruyor! Jerry Thomas‘ın Bartenders Guide or How to Mix Drinks kitabı, tarihin bilinen ilk kokteyl tarifleri kitabı olma özelliği taşıyor. 2008 yılında orijinal edisyonuna sadık kalınarak yeinden basıldığında miksoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratan kitapta Mint Julep, Philadelphia Fish House Punch ve Tom and Jerry gibi halen tanınan kokteyl tariflerinin yanı sıra şaşırtıcı keşifler de bulacakasınız.

Tequila Mockingbird, Tim Federle

kokteyl kitapları
Tequila Mockingbird: Cocktails with a Literary Twist, Tim Federle

Evet, doğru tahmin ettiniz; başlıktaki kelime oyunu, ünlü roman To Kill a Mockingbird‘e (Bülbülü Öldürmek) bir referans. Üstelik bu kitapta çok daha fazlası var! Tim Federle‘nin Tequila Mockingbird: Cocktails with a Literary Twist kitabı, edebiyatı da miksoloji kadar gönülden sevenler için eğlenceli bir kaynak. Dorian Grey’in Sürahisi, Kendine Ait Bir Rom, Kahlua Günlerinde Aşk, Romeo ve Julep…. 65 kokteyl tarifine, çeşitli oyunlar, atıştırmalık tarifleri ve edebiyat tarihinin ünlü eserlerine dair alaycı yorumlar eşlik ediyor.

Mocktails, Caroline Hwang

kokteyl kitapları
Mocktails, Caroline Hwang

Kokteyller için yüzlerce tarif kitabı bulunurken, tabii ki mocktailler de unutulmamış. Renkli, keyifli ve stil sahibi 80 tarifin bulunduğu bu kitap, hindistan cevizinden zencefile, matcha’dan orman meyvelerine aradığınız tat her ne olursa olsun bir çözüm öneriyor. Caroline Hwang‘ın her adımı fotoğraflanmış tariflerle dolu ve oldukça minimal bir tasarıma sahip kitabı Mocktails‘e hayran kalmamak mümkün değil. Ne istediğini bilen ve miksolojiyi çözmeye başlamış biriyseniz, hangi mocktail tarifini hangi Schweppes’le renklendirecebileceğinizi de çözeceğinize eminiz.

Dry, Clare Liardet

kokteyl kitapları
Dry, Clare Liardet

Mocktail dağarcığınızı ve kültürünüzü genişletmeye devam etmek isterseniz, Clare Liadet‘in Dry kitabı, mocktaillerin meyve püresi ve tonikten ibaret olmadığını kanıtlar nitelikte. Türlü malzemeyi olabildiğine yaratıcı şekilde kullanan tarifler, ayrıca kokteyl ve mocktail hazırlama teknikleri ile araçları hakkında püf noktaları ve faydalı bilgiler, bu kitapta bulabileceklerinizden sadece bazıları.