Antrenmanlarınız sırasında kendinizi çok yorgun hissettiğiniz ve devam etmek için büyük çaba sarf etmenizin gerektiği o zorlayıcı anları düşünün. Size “bugünlük bu kadar yeter, şimdi bıraksan bir şey olmaz” diyen o sese zihinsel anlamda karşı koymak çaba gerektiriyor değil mi? İşte dayanıklılık antrenmanları, bu karşı koyma halini bedensel anlamda ne oranda gerçekleştirebildiğinizle ilgili. Gelin, konuya biraz daha yakından bakalım.

 Ayhancan Güven
Ayhancan Güven

Egzersizlerin sizde yarattığı yorgunluğa ne kadar direnç gösterebildiğiniz, dayanıklılık seviyenizle doğru orantılı. Bu elbette ki; cinsiyet, genetik, yaş ve gün içindeki aktiflik derecesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor. Ancak her noktada, şu anki direncinizi ve dayanıklılığınızı, kendinize özgü çerçeveye sadık kalarak geliştirmek mümkün ve çok önemli. Neden mi?

Dayanıklılık egzersizleri, metabolizma hızını artırıyor. Bir önceki yazılarımızda konuştuğumuz denge ve esneklik gibi becerileri geliştiriyor, kas ve eklem ağrılarını azaltarak vücut duruşunu iyileştiriyor. Sınırları zorlanan kaslar gelişiyor, glikoz ve oksijen yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji kas dokusuna daha fazla oranda ulaşabiliyor. Böylece kalbin pompalama kapasitesine ek olarak; kas gücünüz ve fiziksel performansınız da artıyor. Aynı zamanda daha kaliteli bir uyku düzeniniz oluyor. Gün içinde vücudunuz yeterince aktif olduğundan ve efor sarf ettiğinden, uykuya kolayca dalıyor ve ertesi sabah yenilenmiş bir halde, tahmin ettiğinizden de enerjik uyanıyorsunuz. Bir başka deyişle, direncinizi geliştirmek üzere düzenli olarak çalışmak, vücudunuzun genel işlevini iyileştirmekte çok etkili.

Bu tip antrenmanların bir diğer önemli faydası da, sizin kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgili. Dayanıklılık seviyenizi geliştirdikçe vücudunuzun neler yapabileceğini görüyor ve kendinize meydan okuyarak sınırlarınızı aşmanın keyfine varıyorsunuz. Bu, beraberinde koca bir tatmin ve memnuniyet halini getiriyor. Kendinizle gurur duyuyorsunuz, istediğinizde ve istikrar sağladığınızda neler başarabileceğinize tanık olduğunuz için kendinize olan inancınız, öz güveniniz artıyor.

 Ayhancan Güven
Ayhancan Güven | Fotoğraf: Nuri Yılmazer

Peki, size evinizde kalarak Türkiye’nin motor sporları tarihindeki en başarılı sporcularından biriyle dayanıklılık antrenmanları yapabileceğinizi söylesek? Evet, Red Bull Project: Pro’nun dayanıklılık antrenmanları, Red Bull sporcusu Ayhancan Güven tarafından sizler için özel olarak hazırlandı. Henüz 15 yaşında Gran Turismo’da bir milyon oyuncu arasından dünya ikincisi olan ve başarılarını yolculuğu boyunca istikrarlı bir şekilde devam ettirerek; 2018’de Porsche Carrera Cup Benelüks ve Porsche Carrera Cup Fransa şampiyonluklarını elde eden Ayhancan’ın antrenman serisini buradan keşfedebilirsiniz.

Serideki antrenmanlar, fonksiyonel hareketlerle beraber nabzınızı yükselterek dayanıklılığınızın gelişmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Plank, Russian Twist, Squat Jump gibi hareketler eşliğinde bacak, bel, karın, kol, göğüs, omuz, kalça ve vücudunuzdaki diğer tüm kas gruplarını çalıştırmaya odaklanan program; kas kitlesini ve dayanıklılığı artırmayı hedefleyen çalışmalarla devam ediyor.

Siz de Ayhancan Güven’in programını takip ederek evde kaldığınız günleri dayanıklılığınızı yukarı taşıyarak değerlendirebilir, #evdeantrenman’larınızda kendinize #meydanoku’yabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Nuri Yılmazer