Birçok insanın yeni yıl hedefinde yoga yapmak var. Pandemi, ekonomi ya da başka bir gerekçe ile spor salonuna gitmek istemeyip kendi imkanlarınızla yogaya başlamak isteyebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse yoga eğitmenlerinin katılımcılarla düzgün ilgilenmediği, kalabalık sınıflarla dolu, insan anatomisini ve yoganın felsefesini öğrenmemiş eğitmenlerin olduğu stüdyolar maalesef çok fazla. Böyle kalitesiz stüdyolardansa, güvenilir online kaynaklar ile daha iyi evde yoga pratikleri yapmak mümkün. Benim gelişimime katkısı olan, sizin de faydasını görebileceğinize inandığım içerikleri önermek istedim.

Evde Yoga
Evde Yoga | Fotoğraf: Unsplash/@elleirva

Evde Yoga İçin Öneriler

Yoga Anatomisi – Abigail Ellsworth | Kitap

İlk önerim bir kitap olacak. Sakatlamalardan kaçınmak ve en yüksek verimi alabilmek için her hareketteki duruşu doğru yapmamız gerekiyor. Şahsen üst seviye anatomi bilgisi olmayan biri olarak, sadece anlatım takip ederek ya da video izleyerek hareketleri doğru yapabilmek zorlayıcı olabiliyor. Bu kitapta temel nefes alıştan, ileri seviye hareketlere kadar birçok konuda anlatım mevcut. Hangi hareketin hangi kası çalıştırdığını, nasıl durulması ve nelerden kaçınılması gerektiğini anlatıyor. Yanımızda bizi kontrol edip yönlendirecek biri olmadığında, bu kitap benim çok işime yaradı. Videoları tekrara başlamadan önce, böyle bir kitaptan faydalanarak hareketleri öğrenmekte fayda var.

Çetin Çetintaş | Youtube Kanalı

youtube play youtube play

Yogaya dair bir şeyler araştırmaya başlayan herkesin mutlaka karşılaşacağı bir isimdir Çetin Çetintaş ve bu ününün hakkını fazlasıyla veriyor. Uzakdoğu’da çeşitli yerlerde yoga ve meditasyon üzerine çalışmalar yapmış yıllarca, bu sayede edindiği bilgi ve tecrübesini de bizlere sunuyor. Kanalında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar, farklı hedefler çeşit çeşit yoga pratiği mevcut. Yogaya İlk Adım, Yoga Ultra Başlangıç ve Yoga Başlangıç Programı adlı ders programları, yogaya yeni başlayanlar için harika bir rehber niteliğinde. Yogayı sadece hareketlerden ibaret gibi göstermeyip, felsefesini anlatan ve beden kadar zihin egzersizlerine de yer veren en kapsamlı içerikler Çetin Çetintaş’ın kanalında mevcut. Başlangıç derslerinde yogayı tanıyıp temel asanaları öğrendikten sonra, bedeniniz ya da zihniniz ile ilgili niyetinize göre diğer videolardan faydalanabilirsiniz.

FightMaster Yoga | Youtube Kanalı

youtube play youtube play

Fightmaster Yoga, farklı seviyeler ve farklı hedefler için videolar yayınlayan bir Youtube kanalı. Özellikle 30 günlük challenge serileri başlangıçta süreklilik kazanabilmek için çok verimli geçiyor; bulunduğunuz asanada dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyor, pozlar arası geçişi nasıl yapabileceğiniz konusunda ileri dönük yönlendirmelerde bulunuyor. 30 Days Beginner Challenge’ı tamamladıktan sonra, başka 30 günlük serilere geçebilirsiniz, daha fazla bağlılık isterseniz 90 günlük seriyi deneyebilir ve seviyenizi geliştirebilirsiniz. Seriler benim favorim olsa da uyku öncesi, omuz için, bacak için, rahatlamak için vb. farklı amaçlara göre tekli videoları da mevcut.

David Robson & Jelena Vesic | Instagram Hesabı

David ve Jelena beraber stüdyoları olan bir çift, Instagram’da da yogaya yönelik eğitici içerikler paylaşıyorlar, özellikle de hareketlerdeki yaygın hatalar üzerinde duruyorlar. Kendimize dönüp hareketleri uygulayışımızı geliştirebilmemizi sağlayan içerikleri var. Videolarında çoğunlukla Jelena bir hareketi bilerek yanlış uyguluyor, David ise onu durdurup yanlışı gösteriyor ve hareketi düzeltiyorlar. Yeni başlayanların izleyip yoga nasıl yapılır‘ı öğrenebileceği  ya da yoganın felsefesini anlayabileceğiniz bir hesap değil ancak pratiğinize devam ederken uygulayışlarınız için hakkında destek alabileceğiniz bir hesap.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@kateelue

İlginizi çekebilir: Ceren Muslu’dan Online Yoga Platformları