Fix You, Yellow, Viva la Vida şarkılarıyla herkesin gönlüne girmeyi başaran Britanyalı grup, 2015 yılında çıkardığı ”A Head Full of Dreams” albümünden sonra 4 yıllık bir ara vermişti. Suskunluğunu 22 Kasım günü bozan Coldplay, Everyday Life albümüyle yeniden karşımızda! Gündeminde bu sefer savaş, adaletsizlik ve iklim var.

Coldplay - Everyday Life
Coldplay – Everyday Life

Herkesin merakla beklediği albümden önce Champion of the World, Daddy, Arabesque, Orphans ve Everday Life şarkılarını yayınlayarak bizleri heyecanlandırdı Coldplay. Sunrise ve Sunset olarak iki bölüme ayırdıkları Everday Life albümünü 22 Kasım günü piyasaya süren grup birbirinden güzel 16 şarkıyla beklentilerimize fazlasıyla karşılık verdi.  

İlk dinlediğimde müzikal tadı aldığım albümü şarkıların sözlerini dikkat ederek takip ettiğimde daha da bir sevdim. Özellikle Champion of the World şarkısı anlam ve sound olarak albümdeki favori şarkılarım arasına girdi. Hareketli sound’uyla neşeli bir Coldplay şarkısı gibi görünen Orphans şarkısı ise eski mutlu günlerine dönmek isteyen Suriyeli çocuklara adanmış. Albümdeki bir diğer favorim ise بنی آدم (Children of Adam) şarkısı oldu. Grubun solisti Chris Martin’in piyano solosuyla başlayan şarkı, İranlı şair Sadi Şiraz’ın aynı isimli şiirinden esinlenerek yazılmış.  

Coldplay – Everday Life

Şarkıların çoğunda savaştan ve adaletsizlikten bahseden albümün kapağını ise grubun gitaristi Jonny Buckland’ın dedesinin 1919’da çekilen bir fotoğrafından ilham alarak hazırlayan grup, albümün tanıtımı için de bugüne dek alışık olmadığımız farklı bir yol izledi. Ürdün’ün başkenti Amman’da tanıtım konseri düzenleyen grup, bu konseri YouTube üzerinden yaptığı canlı yayınla hayranlarıyla buluşturdu. Albümün iki bölümünü yansıtacak şekilde gün doğumunda ve batımında gerçekleştirilen konser, şarkıların ve albümün sound’uyla birleştiğinde ortaya 52 dakikalık bir Coldplay şöleni çıktı.

Albümün haberini ilk aldığımda ben de diğer Coldplay hayranları gibi acaba hangi ülkelerde konser verirler de izlemeye gideriz diye düşünmüştüm. Ancak grubun solisti Chris Martin yaptığı “Çok büyük konser turları düzenledik. Son zamanlarda turumuzun sadece sürdürülebilir değil aynı zamanda nasıl yararlı olabileceğini düşünüyorduk. Yeni turumuz mümkün olduğunca çevre dostu olacak.” açıklamasıyla hayranların turne beklentilerini boşa çıkardı. Konserlerin küresel ısınma üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı Coldplay, Everyday Life albümü için turneye çıkmayacaklarını açıkladı. Amman’da yaptıkları tanıtım konserinin ardından, tek konserlerini 25 Kasım’da İngiltere Doğal Tarih Müzesi’nde düzenledi ve bu konserin tüm gelirinin çevre kuruluşlarına bağışlayacağını duyurdu. Coldplay’in son albümünü Spotify‘dan da dinleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan İstanbul Konser Mekanları