Tartışılmaz bir gerçek var ki, sabah kahvaltılarının yeri apayrı! Hatta, kahvaltının, birçoğumuzun en sevdiği öğün olduğunu düşünüyorum. Birçok sevdiğimiz ve benimsediğimiz mekan var bu anlamda ama yeni yeni yerler bulmak da mutlu ediyor doğrusu. Son zamanlarda İstanbul’da kahvaltı yapmak için denediğim ve sevdiğim üç yeni mekan, kahvaltı öğünü severleri memnun edecek gibi görünüyor.

İstanbul Yeni Kahvaltıcılar

Everything Bagel | Moda Konum

Menüde neredeyse her çeşidi barındıran ancak hiçbirini çok da lezzetli hale getirmeyen bazı mekanlardansa yalnızca birkaç ürünü layığıyla bir araya getiren, bunun üzerine çok çalışıp müthiş tarifler ortaya koyan mekanları çok seviyorum. Bunlara en iyi örnek kruvasanlarıyla fena halde alışkanlık yapan, İstanbul’da kahvaltı yapmayı çok sevdiğim Brekkie Moda diyebilirim sanırım. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin karşı sokağında bulunan Everyhting Bagel Moda da bana aynı hissi verdi.

Kendi üretimleri olan bagel çeşitleri ve krem peynirler, bagellerle hazırlanmış yumurtalı kahvaltılar ve sandviçler tek kelimeyle enfes. Sade, susamlı, haşhaşlı, keten tohumlu bageller arasından birini tercih edip yine kendi yapımları olan krem peynirler ve yumurta seçenekleriyle birleştirdikleri sandviçlerse taptaze. Zaten belirttikleri üzere burada her şey günlük ve taze olarak üretiliyor. Buna özen göstermeleri de Everything Bagel’i bir adım öne taşıyor bence. Kahvaltı için gittiğinizde özellikle avokado, yumurta ve krem peynirle hazırlanan sandviçi denemenizi öneririm. Bunun haricinde de pek çok soğuk-sıcak sandviç çeşidi mevcut. Soğuklardan, ayvalık tulumlu pesto, ev yapımı cranberry krem peynirli ve dana baconlu rosa; sıcaklardansa pizza bagel radarımda. Acilen gidip deneyeceğim! Pazartesi hariç, 09:30 – 19:00 saatleri arasında açık mekanı sizin de vakit kaybetmeden denemenizi öneririm.

İlginizi çekebilir: Petite Guide’den Moda Kahvaltı Mekanları

Gasto | Teşvikiye Konum

Teşvikiye’nin en yenilerinden Gasto’yu geçtiğimiz haftalarda bir sabah keşfetme şansım oldu. Ferah bir atmosferde Teşvikiye’nin en sevdiğim sokaklarından birinde zaman nasıl geçti anlamadım bile. Burası yalnızca kahvaltı için değil tüm gün ve akşam da dahil olmak üzere her bir öğünü keyifle geçirebileceğiniz, lezzetlere önem vermiş özenli bir restoran; ama ben kahvaltıda burada bulunduğum için bu kısım ile ilgiliyim. 🙂 2-3 kişilik kahvaltı siparişi verebileceğiniz gibi, rosto domate ile hazırlanmış poşe menemen, röşti patates, peynirli sosis, croque madam gibi farklı ve lezzetli çeşitler de mevcut.

Ben klasikçilerdenim derseniz omlet ve yumurtalar, ekmek üstü seçenekler de oldukça mutlu edici. Açıkçası kahvaltı için daima tercih edebileceğim bir yer, burada sorun yok ama özellikle menüde bulunan bazı yemeklerde aklım kaldı. Ekmek üstü muhlama ve tiftik et, susamlı çıtır dana eti ve ispir kuru fasulyesi de mutlaka denemeyi düşünüyorum! 🙂

Tiny Bean | Beşiktaş Konum

İstanbul’da kahvaltı denince Beşiktaş Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı, akla ilk gelen yerlerden oluyor. Fazlasıyla sevilen, hem ucuz fiyatları hem de lezzeti yemekleriyle özellikle daha genç kesimin yoğun olarak tercih ettiği bir alan. Son zamanlardaysa burada gittiğim kahvaltıcılarda kalitenin bir nebze düştüğüne şahit oldum. Tiny Bean ise bu düşüncemi kırmamı sağlayan ve herkese tavsiye edebileceğim leziz kahvaltılarıyla şaşırtıcı bir deneyim oldu. Bir tabakta her şeyi mi taze olur dedim kendi kendime. Olurmuş meğer. 🙂 Gerçekten özenli tabaklar hazırlayan mekan, minik ve fazlasıyla şirin.

Menüde Türk kahvaltısı, İngiliz kahvaltısı ve Hollanda kahvaltısı adı altında üç kahvaltı tabağı ile bagel çeşitleri ve tatlılar mevcut. İngiliz kahvaltısında, ekşi mayalı ekmek, göz yumurta, fasulye, özel olarak getirtilen domates, domuz pastırma ve sosis; Hollanda kahvaltısında, krep üstüne biber çeşitleri, kestane mantarı, şeker patates, göz yumurta ve domuz pastırması var. Türk kahvaltısıysa oldukça doyurucu, tabaklarda bulunan her ürün taze ve leziz. Her birinin özel olarak seçildiğiyse besbelli. Bu kadar özenli bir kahvaltıcı bulmak epey zorken, Tiny Bean bence mutlaka denenmeli!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Ben Kolde

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Karaköy Kahvaltı Mekanları